نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان با اشاره به اینکه ما همراه با کشاورزان هستیم،گفت: معتقدم در شرایط فعلی باید خسارت کشاورزان به‌صورت بلاعوض جبران شود.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان خطاب به کشاورزان اظهار داشت: کشاورزان بالاترین مقام را نزد خدا دارند و همه مردم اصفهان از اینکه آب نباشد یا کم باشد نگرانند زیرا با نبود آب،نمیتوان کشاورزی کرد.

وی افزود: این در حالی است که کشاورزان ما راه درآمدی دیگری ندارند و برای رفع این مشکل چاره‌اندیشی نشده است.

امام‌جمعه اصفهان تصریح کرد: کمک بلاعوض،پرداخت خسارت،تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی بدون در نظر گرفتن سهم دولت و اولویت استخدام فرزندان کشاورزان ازجمله راهکارهایی است که می‌توان اجرایی کرد.

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان گفت:من همراه کشاورزان هستم، آنها راهپیمایی کردند که دولتمردان مشکلشان را متوجه شوند.

وی ادامه داد: ما معتقدیم برخی حرف‌ها از کشاورزان نیست و نباید حرف‌های بی‌پایه‌ای که صحت ندارد به نام کشاورزان تمام شود.

آیت‌الله طباطبایی نژاد افزود: ما زبان شما هستیم اما وعده‌هایی که راجع به آب اصفهان داده می‌شود همچون انتقال آب از بهشت‌آباد  ۱۰ سال و انتقال آب از خلیج‌فارس۲۰ طول می‌کشد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید جلوی حق‌خواهی و سهم خواهی اضافه آب را بگیرد، گفت: این انتقال‌های صورت گرفته را اشتباه می‌دانیم اما اکنون چه باید کرد؛ وقتی فولاد مبارکه و ذوب‌آهن یا انتقال آب به یزد درگذشته تاسیس شده و معیشت عده‌ای در گرو آن است.

۲مترمکعب بر ثانیه آب به یزد زاینده‌رود را تَر نمی‌کند

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان در بخشی از صحبت‌های خود بیان داشت: مجموع مصرف آب آشامیدنی اصفهان، ۱۲ مترمکعب بر ثانیه است که ۲ مترمکعب بر ثانیه آن برای یزد می‌رود، این مقدار آب انتقالی در ثانیه کف رودخانه ما را تر نمی‌کند.

وی به کاهش بارش‌ها اشاره و بیان کرد:  آب ذخیره پشت سد زاینده‌رود باید یک هزار و ۴۰۰ میلیون مترمکعب باشد اما نیست.

آیت‌الله طباطبایی نژاد با اشاره به خطر فرونشست زمین در اصفهان، تصریح کرد: هیچ‌کسی نیست که از این مساله ناراحت و نگران نباشد اما آب به‌اندازه لزوم و نیاز نیست از طرفی فولاد اصفهان هم یک متر در ثانیه به‌اضافه تصفیه پساب فاضلاب، آب مصرف می‌کند.

وی ادامه داد: ۵۸ شهر و۳۳۵ روستا با آب زاینده‌رود و از طریق تصفیه‌خانه بابا شیخ علی هم به شرق و هم  غرب تغذیه می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان در ادامه بیان داشت: عمده حقابه داران زاینده‌رود از ورزنه، اژیه و زیار هستند اما در پرتو آن  ۹۹ روستا که بعضی حقابه ای هم نداشتند از همین مزایا استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: شهرهای  کوهپایه،هرند، نیک‌آباد،محمدآباد،حسن‌آباد تا رامشه درگذشته از آب چاه استفاده می‌کردند اما جزو همان شهرهای استفاده‌کننده از زاینده‌رود هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۷:۰۴ ,۲۸ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


امام جمعه تبریز با بیان اینکه تنش آبی یک ابر چالش چند وجهی است، گفت: مشکل کم‌آبی یک موضوع ملی است و نباید صرفا با نگاه منطقه‌ای و استانی به ...

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه عزیزان ما در جمعه قبل تجمع کردند و همه‌ متوجه کمبود آب شدند، گفت: اما طبیعی است ادامه دادن کار برای منافقان و ...

امام جمعه موقت اصفهان گفت: خواسته کشاورزان مشروع و به‌حق است و امیدواریم حق کشاورزان هرچه زودتر محقق شود.

امام جمعه مشهد گفت: جریان فریب رسانه‌ای تلاش می‌کند مطالبات به حق مردم را به جریان‌های ساختارشکنانه تبدیل کند.

نظر خود را ثبت کنید