نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان با اشاره به اینکه ما همراه با کشاورزان هستیم،گفت: معتقدم در شرایط فعلی باید خسارت کشاورزان به‌صورت بلاعوض جبران شود.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان خطاب به کشاورزان اظهار داشت: کشاورزان بالاترین مقام را نزد خدا دارند و همه مردم اصفهان از اینکه آب نباشد یا کم باشد نگرانند زیرا با نبود آب،نمیتوان کشاورزی کرد.

وی افزود: این در حالی است که کشاورزان ما راه درآمدی دیگری ندارند و برای رفع این مشکل چاره‌اندیشی نشده است.

امام‌جمعه اصفهان تصریح کرد: کمک بلاعوض،پرداخت خسارت،تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی بدون در نظر گرفتن سهم دولت و اولویت استخدام فرزندان کشاورزان ازجمله راهکارهایی است که می‌توان اجرایی کرد.

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان گفت:من همراه کشاورزان هستم، آنها راهپیمایی کردند که دولتمردان مشکلشان را متوجه شوند.

وی ادامه داد: ما معتقدیم برخی حرف‌ها از کشاورزان نیست و نباید حرف‌های بی‌پایه‌ای که صحت ندارد به نام کشاورزان تمام شود.

آیت‌الله طباطبایی نژاد افزود: ما زبان شما هستیم اما وعده‌هایی که راجع به آب اصفهان داده می‌شود همچون انتقال آب از بهشت‌آباد  ۱۰ سال و انتقال آب از خلیج‌فارس۲۰ طول می‌کشد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید جلوی حق‌خواهی و سهم خواهی اضافه آب را بگیرد، گفت: این انتقال‌های صورت گرفته را اشتباه می‌دانیم اما اکنون چه باید کرد؛ وقتی فولاد مبارکه و ذوب‌آهن یا انتقال آب به یزد درگذشته تاسیس شده و معیشت عده‌ای در گرو آن است.

۲مترمکعب بر ثانیه آب به یزد زاینده‌رود را تَر نمی‌کند

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان در بخشی از صحبت‌های خود بیان داشت: مجموع مصرف آب آشامیدنی اصفهان، ۱۲ مترمکعب بر ثانیه است که ۲ مترمکعب بر ثانیه آن برای یزد می‌رود، این مقدار آب انتقالی در ثانیه کف رودخانه ما را تر نمی‌کند.

وی به کاهش بارش‌ها اشاره و بیان کرد:  آب ذخیره پشت سد زاینده‌رود باید یک هزار و ۴۰۰ میلیون مترمکعب باشد اما نیست.

آیت‌الله طباطبایی نژاد با اشاره به خطر فرونشست زمین در اصفهان، تصریح کرد: هیچ‌کسی نیست که از این مساله ناراحت و نگران نباشد اما آب به‌اندازه لزوم و نیاز نیست از طرفی فولاد اصفهان هم یک متر در ثانیه به‌اضافه تصفیه پساب فاضلاب، آب مصرف می‌کند.

وی ادامه داد: ۵۸ شهر و۳۳۵ روستا با آب زاینده‌رود و از طریق تصفیه‌خانه بابا شیخ علی هم به شرق و هم  غرب تغذیه می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان در ادامه بیان داشت: عمده حقابه داران زاینده‌رود از ورزنه، اژیه و زیار هستند اما در پرتو آن  ۹۹ روستا که بعضی حقابه ای هم نداشتند از همین مزایا استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: شهرهای  کوهپایه،هرند، نیک‌آباد،محمدآباد،حسن‌آباد تا رامشه درگذشته از آب چاه استفاده می‌کردند اما جزو همان شهرهای استفاده‌کننده از زاینده‌رود هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۷:۰۴ ,۲۸ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به کم آبی گفت: آنچه که باید انجام شود مدیریت واحد در حوضه آبریز زاینده رود است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما به ازای انتقال آب از حوضه زاینده‌رود جایگزین باید جبران شود، گفت: لازم است با کسی ...

امام جمعه تبریز با بیان اینکه تنش آبی یک ابر چالش چند وجهی است، گفت: مشکل کم‌آبی یک موضوع ملی است و نباید صرفا با نگاه منطقه‌ای و استانی به ...

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه عزیزان ما در جمعه قبل تجمع کردند و همه‌ متوجه کمبود آب شدند، گفت: اما طبیعی است ادامه دادن کار برای منافقان و ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی