نتایج یک مطالعه جدید در اسپانیا نشان می‌دهد قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آلودگی هوا با افزایش خطر ابتلا به کووید۱۹ در میان افرادی که به ویروس SARS-CoV-۲ آلوده می‌شوند، مرتبط است.

به گزارش پایگاه اینترنتی دوویک، این مطالعه شواهد بیشتری درمورد مزایای سلامتی کاهش آلودگی هوا ارایه می دهد و تأثیر عوامل محیطی را بر بیماری های عفونی برجسته می کند.

محققان می گویند: مطالعات قبلی نشان داده که مناطقی که قبل از شروع همه گیری کرونا سطوح بالاتری از آلودگی هوا داشتند اکنون از شیوع بیشتری از موارد ابتلا به کووید-۱۹ و مرگ و میر برخوردار بودند. اما هنوز دلیل این ارتباطات مشخص نیست.

به گفته آنها، آلودگی هوا می تواند به انتقال ویروس از طریق هوا کمک کند یا می تواند استعداد فرد را در برابر عفونت یا بیماری افزایش دهد.

«مانولیس کوگویناس» نویسنده اول این مطالعه از موسسه بهداشت جهانی بارسلون (ISGlobal) در اسپانیا گفت: مشکل این است که مطالعات قبلی بر اساس موارد گزارش شده بود که تشخیص داده شده بودند، اما همه موارد بدون علامت یا تشخیص داده نشده را در بر نگرفته بودند.

محققان مجموعه‌ای از آنتی‌بادی‌های اختصاصی ویروس را در گروهی از بزرگسالان ساکن کاتالونیا با اطلاعاتی درباره قرار گرفتن طولانی‌مدت این افراد در معرض آلاینده‌های هوا مانند دی اکسید نیتروژن (NO۲)، ذرات ریز (PM۲.۵)، کربن سیاه و اُزن را اندازه گیری کردند.

کاترین تون یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، از ISGlobal گفت: این اولین مطالعه ای است که غربالگری انبوه آنتی بادی های اختصاصی SARS-CoV-۲ را در یک گروه بزرگسال انجام می دهد تا ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را در منازل مسکونی قبل از همه گیری کرونا، عفونت SARS-CoV-۲ و ابتلا به این بیماری را بررسی کند.

در این تحقیق ۹ هزار و ۶۰۵ نفر شرکت دارشتند که ابتلای ۵ درصد این افراد یعنی ۴۸۱ نفر آنها به کرونا تایید شده بود.  نمونه خون از بیش از چهار هزار شرکت‌کننده نیز برای تعیین وجود و مقدار آنتی‌بادی‌های IgM، IgA و IgG در برابر پنج آنتی‌ژن ویروسی که باعث می‌شود بدن در برابر آن واکنش ایمنی ایجاد کند، گرفته شد.

به گفته محققان از این تعداد، ۱۸ درصد دارای آنتی بادی های مخصوص ویروس بودند، اما هیچ ارتباطی بین عفونت و قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا یافت نشد.  با این حال، در میان افرادی که آلوده شده بودند، ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض بیشتر با NO۲ و PM۲.۵ و افزایش سطح IgG اختصاصی برای پنج آنتی ژن ویروسی که نشانه ای از بار ویروسی و شدت علائم بالاتر است، یافت نشد.

برای کل جمعیت مورد مطالعه شامل ۹ هزار و ۶۰۵ شرکت‌کننده، ارتباطی بین قرار گرفتن بیشتر در معرض NO۲ و PM۲.۵ و بیماری، به‌ویژه برای موارد شدید که در بیمارستان یا در مراقبت‌های ویژه به پایان رسید، یافت شد.

به گفته محققان، ارتباط با PM۲.۵ برای مردان بالای ۶۰ سال و افرادی که در مناطق محروم از نظر اقتصادی-اجتماعی زندگی می کنند قوی تر بود.

کوگویناس گفت: «مطالعه ما قوی‌ترین شواهد را در سطح جهانی در مورد ارتباط آلودگی هوای محیط و ابتلا به کووید-۱۹ ارائه می‌کند. وی گفت: «این نتایج مطابق با ارتباط بین آلودگی هوا و بستری شدن در بیمارستان برای سایر بیماری‌های تنفسی مانند آنفولانزا یا ذات‌الریه است.»

به گفته محققان، آلودگی هوا همچنین می‌تواند با ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی یا سایر بیماری‌های مزمن، که به نوبه خود خطر ابتلا به کووید-۱۹ شدید را افزایش می‌دهد، کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۸:۴۸ ,۲۹ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


تست منفی کرونا از آذرماه برای برخی از مسافران داخلی، الزامی است.

دکتری ویروس‌شناسی پزشکی گفت: ذرات معلق آلودگی هوا می‌تواند، مواد سمی را جذب و به دستگاه تنفس وارد کنند، اما در مورد جذب ویروس کرونا توسط این ...

وزیر بهداشت شب گذشته از نحوه رعایت پروتکل‌ها و غربالگری مسافران در بدو ورود به کشور در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تهران بازدید کرد ...

تجزیه‌وتحلیل داده‌ها نشان می‌دهد همه‌گیری تاثیرات جالب توجهی بر سلامت روان افراد مسن، به‌ویژه افراد تنها و به دور از دیگران یا افرادی با ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی