براساس اعلام اتحادیه اروپا، رهبران ارمنستان و جمهوری آذربایجان در اواسط دسامبر برای گفت‌وگو درباره تنش‌هایی که موجب درگیری نیروهایشان در مرز شده بود، ملاقات می‌کنند.

سخنگوی شارل میشل، رئیس شورای اروپا روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: رهبران باکو ـ ایروان توافق کرده‌اند در بروکسل برای گفت‌وگو در مورد وضعیت منطقه‌ای و راه‌های غلبه بر تنش‌ها برای یک قفقاز جنوبی مرفه و باثبات که اتحادیه اروپا از آن حمایت می‌کند، دیدار کنند.

این نشست قرار است در حاشیه نشست شراکت شرقی اتحادیه اروپا در بروکسل در تاریخ ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر ماه) برگزار شود.

این اخبار پس از آن منتشر می‌شود که شارل میشل روز جمعه با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان تلفنی گفت‌وگو کرد.

اتحادیه اروپا اعلام کرد: در جریان این تماس‌های تلفنی، رهبران ارمنستان و جمهوری آذربایجان همچنین برای تشکیل یک خط ارتباطی مستقیم در سطح وزرای دفاع دو طرف به منظور ایجاد مکانیسمی برای جلوگیری از حوادث توافق کردند.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از این دو کشور خواسته بود تا نیروهایشان را به آرامش فراخوانده و به آتش‌بسی که یک روز پیش از آن برقرار شده بود، احترام بگذارند. این آتش‌بس پس از آن برقرار شد که طبق گزارش‌ها هفت سرباز از جمهوری آذربایجان در درگیری‌های مرزی جان باختند.  

روز سه‌شنبه ارمنستان و جمهوری آذربایجان با یک آتش‌بس در مرزهایشان موافقت کردند و این توافق پس از آن به دست آمد که روسیه از آنها خواست دست از رویارویی بردارند؛ آن هم پس از مرگبارترین درگیری از زمان جنگ سال گذشته بر سر منطقه قره‌باغ که جان دست‌کم ۶۵۰۰ تن را گرفت.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۹:۰۸ ,۲۹ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزارت دفاع ارمنستان از برقراری آتش‌بس با آذربایجان به میانجی‌گری روسیه خبر داد.

رئیس‌جمهور روسیه، نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور آذربایجان پس از دیدار سه جانبه، بیانیه مشترکی صادر کردند.

برگشت محصولات کشاورزی طی هفته های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده در صورتی که میزان بازگشت محصولات کشاورزی نسبت به حجم صادرات آن اصلا قابل ملاحظه ...

راهبرد جدید تنش‌زدایی ترکیه و اهمیت برقراری آرامش در منطقه قفقاز جنوبی برای روسیه، تنش‌زدایی در منطقه را به اولویت نخست روسیه و ترکیه، تبدیل ...

نظر خود را ثبت کنید