سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که بیانیه مثبت پوتین درخصوص رابطه چین-روسیه بار دیگر نشان داد که روسیه نسبت به روابطش با چین اهمیت و ارزش زیادی قائل است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد که سخنان ولادیمر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بار دیگر بیانگر این است که هر دو کشور حامی و از اولویت‌های دیپلماتیک یکدیگر به حساب می‌آیند که چین از این "اتفاق مثبت" قدردانی می‌کند.

ژائو تاکید کرد که چین و روسیه شرکای خوبی برای یکدیگر هستند و این دوستی و شراکت نمی‌تواند تخریب و یا خدشه دار شود.

به نقل از خبرگزاری تاس، پوتین گفت که برخی از کشورهای غربی آرزو داشتند تا روابط بین روسیه و چین را تخریب کنند؛ اما روسیه در پاسخ به آن کشورها قصد دارد رابطه و همکاری خود را با چین گسترده‌تر کند. پوتین خاطرنشان کرد که مسکو و پکن به روابط دوستانه خود ادامه خواهند داد.

پوتین، رئیس جهوری روسیه تاکید کرد که دوستی و رابطه جامع روسیه-چین می‌تواند "نمونه‌ای از همکاری کارآمد و موثر" بین دو کشور در قرن ۲۱ تلقی شود.

ژائو، سخنگوی وزارت خارجه چین افزود که روابط چین-روسیه براساس قوانین برابر و منافع مشترک یکسانی است و خواهد بود.

همچنین ژائو تاکید کرد که هر دو طرف (چین و روسیه) به حمایت‌های قاطع خود از یکدیگر ادامه می‌دهند و بدون اجازه و دخالت عوامل خارجی، از حاکمیت و امنیت یکدیگر دفاع خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۲:۰۴ ,۲۹ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


این رزمایش در راستای تلاش‌های روسیه و چین برای تقویت بیش‌ازپیش روابطشان و با حضور ده هزار نیروی زمینی و دریایی در حال انجام است.

دبیرکل ناتو تاکید کرد، روسیه و چین باید در پیشگیری از اشاعه تروریسم در افغانستان به دنبال خروج نیروهای خارجی، نقش ایفا کنند.

تاسیس امارات اسلامی طالبان موجب خشنودی همسایگان افغانستان نمی‌شود، اما اگر سیستم این حکومت منافع آن‌ها را تأمین کند، مسلماً برای دنبال کردن ...

رزمایش دریایی مشترک چین و روسیه در دریای ژاپن، به‌رغم رویارویی دریایی مسکو و واشنگتن در این منطقه، ادامه دارد.

نمایندگان دائم چین و روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز سه‌شنبه پیرامون برجام و مذاکرات آتی وین گفت‌وگو کردند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی