دیپلماسی غیررسمی به جای رسمی، در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات احیای برجام

توصیه رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی ایالات متحده به حملات نظامی متعارف علیه ایران

ریچارد هاس، رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی در یادداشتی با تأکید بر احتمال بسیار بالای به نتیجه نرسیدن مذاکرات پیش‌رو میان ایران و ایالات متحده بر سر احیای برجام، به ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای‌اش به‌ویژه اسرائیل و عربستان سعودی پیشنهاد می‌دهد تا با حمله به مراکز مهم هسته‌ای، نظامی و اقتصادی ایران، این کشور را متوجه آستانه تحملشان در قبال توسعه برنامه هسته‌ای‌اش کنند.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: ریچارد هاس در این یادداشت می‌نویسد که حتی در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات (که او احتمال آن را کم می‌داند) ایران تعهدی فراتر از برجام، چه به لحاظ زمانی و چه به لحاظ محدودیت‌های تحمیلی نخواهد پذیرفت. درعین‌حال احیای برجام، منابع مالی ایران را آزاد می‌کند و توانایی کنش منطقه‌ای ایران را تقویت می‌کند، تحولی که هاس آن را مطلوب ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای‌اش نمی‌داند. همچنین او ادعا می‌کند که حتی به رغم امضای برجام، ایران کماکان می‌تواند به توسعه برنامه موشک‌های بالستیک خود ادامه دهد و با توجه به پیشرفت‌های فعلی در برنامه هسته‌ای ایران و به ادعای هاس، در اختیار داشتن اورانیوم لازم برای تولید سلاح، در مدت زمان کوتاهی پس از پایان دوره محدودیت‌های مندرج در توافق، ایران یک کشور دارنده سلاح هسته‌ای خواهد بود.

با توجه به این ادعاها، ریچارد هاس استدلال می‌کند که زمان آن رسیده که دیپلماسی رسمی با ایران، جای خود را به یک دیپلماسی غیررسمی و یک ترتیبات کنترل تسلیحات بدون توافق بدهد؛ اما دیپلماسی غیررسمی پیشنهادی هاس در حقیقت، توصیه به ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای‌اش، به‌ویژه اسرائیل و عربستان سعودی به انجام حملات نظامی متعارف و محدود علیه امکانات هسته‌ای، نظامی و اقتصادی ایران است تا خط قرمزهای خود را در قبال توسعه برنامه هسته‌ای ایران به این کشور گوشزد کنند. هاس البته اشاره می‌کند که هیچ تضمینی برای موفقیت چنین راهبردی وجود ندارد و البته به احتمال تلافی ایران و درگیر شدن مجدد نظامی آمریکا در منطقه، آن هم در شرایطی که آمریکا به دنبال کاهش حضور نظامی خود در خاورمیانه است نیز می‌پردازد.

5965

منبع: وب‌سایت خبری ـ تحلیلی پراجکت سیندیکیت

۱۷:۳۲ ,۲۹ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نماینده کنگره آمریکا از رویکرد اسرائیل در قبال ایران انتقاد کرد.

نمایندگان دائم چین و روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز سه‌شنبه پیرامون برجام و مذاکرات آتی وین گفت‌وگو کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه از سرگیری مذاکرات برجامی وین، گفت امیدواریم طرف ایرانی با حسن‌نیت وارد گفت‌وگوها شود.

نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای تاکید کرد که تمرکز آمریکا بر استفاده از دیپلماسی در مورد ایران است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی