سودآوری ادامه‌دار بازار نفت و گاز، به رغم فشارهای زیست‌محیطی

2021، سالی خوش‌یمن برای غول‌های نفت و گاز

به رغم فشارهای زیست‌محیطی حامیان محیط زیست و انرژی‌های سبز، منابع انرژی نفت و گاز و شرکت‌های بزرگ فعال در این حوزه، بر بازار انرژی تسلط دارند.

قرن نو - گروه بین‌الملل: شرکت های نفت و گاز در سال 2020 سال پر زیان و نوسانی را سپری کردند، به حدی که غول های نفتی چون: شل، شورون و آرامکو دست به تعدیل نیرهای خود زدند و رسیدن قیمت نفت به زیر 20 دلار و کاهش شدید تقاضا، بحران مهمی را پیش روی آنها گذاشت. اما با شروع سال 2021 و  شتاب گرفتن روند واکسیناسیون، ورق برای غول های نفتی برگشت و این شرکت ها با شرایط امیدوار کننده ای روبرو شدند. محدودیت‌های عرضه ناشی از همه‌گیری در سال قبل، علاوه بر افزایش تقاضای انرژی از سوی اقتصادهای درحال بهبود، به خصوص در آغاز فصل سرما، کشورها را به تکاپو برای تهیه محصولات نفتی کشانده است. رسیدن قیمت نفت به بالای 80 دلار، نه تنها نگرانی های شرکت های بزرگ انرژی (برآمده از شیوع کرونا) را از بین برد، بلکه نشان داد این ابرشرکت ها حتی در شرایط خیز جهانی به سمت انرژی سبز ، همچنان قدرتمندترین های صنعت انرژی اند. 

البته حرکت بازار انرژی جهان به سمت کاهش کربن را نمیتوان نادیده گرفت و در این رابطه، کارشناسان استدلال می کنند که جدای از علل امنیتی، خروج شرکت های نفتی چون: شل و اکسون موبیل از عراق، به حرکت این شرکت ها به سمت  سرمایه گذاری در  انرژی های سبز مرتبط است. همچنین، مصادیقی وجود دارند که نشان از چربش زور و اراده جریان های محیط زیستی و  طرفدار انرژی سبز بر غول های نفت و گاز جهان میدهند، مصادیقی از جمله: پذیرش کاهش بیشتر انتشار کربن توسط شورون،  و تهعد بریتیش پترولیوم مبنی بر به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2050.  با این حال، هیچ کدام از این مصادیق به معنای پایان دوره تفوق این غول های انرژی نیست. در حقیقت این شرکت های بزرگ، از شرایط به وجود آمده در سال جاری استفاده کرده و به دنبال ترمیم زیانهای دوسال اخیر برآمده اند و در سال 2021 همچنان یکه تاز صنعت انرژی جهان هستند. با عمیق تر شدن بحران انرژی، نفت دو چندان مهم شده است، چرا که جهان با کمبود انرژی مواجه است و اوج زمستان هنوز در بیشتر نقاط جهان پیش رو است. 

طبق لیست برترین شرکت های انرژی سال 2021، شرکت آرامکوی عربستان سعودی که  شرکت بزرگ جهان از نظر ارزش بازار است، با تولید روزانه بیش از نه میلیون بشکه، پیشروترین شرکت نفتی جهان است. آرامکو با درآمد خالص 88 میلیارد دلاری، سودآورترین شرکت جهان در سال 2019 بوده است و امیدوار است برخلاف سال 2020، در سال 2021 مجددا چین آماری داشته باشد. شل و بریتیش پترولیوم در رده های بعدی قرار دارند.

طبق ارزش بازار، رویال داچ شل جایگاه چهارم را دارد، اما طبق ارزش برند، شل با ارزش 42.15 میلیارد دلاری، رتبه اول را در فهرست 20 شرکت برتر نفتی جهان در سال 2021 دارد. این شرکت چند ملیتی با منشاء بریتانیایی-هلندی با 44000 ایستگاه خدمات و تولید روزانه 3.7 میلیون بشکه نفت، فعالیت خود را به بیش از 70 کشور جهان گسترش داده است. برآورد از درآمد رویال داچ شل در پایان 31 مارس 2021، حدود 181.351 میلیارد دلار بوده است. بریتیش پترولیوم نیز با دو میلیون بشکه نفت خام در روز، بزرگترین تولیدکننده در میان شرکت های دولتی است که اکثریت سهام آن ها متعلق به هیچ دولتی نیست. بریتیش پترولیوم در سال مالی 2020، 136.2 میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد که این شرکت را پس از رقبای نفت بزرگی چون اکسون موبیل و شل قرار داد.

درعین حال ساینوپک، شرکت نفت چین پیشروترین شرکت جهانی نفت و گاز از نظر درآمدهای تولید شده در سال 2020 بوده است. این شرکت در سال مالی 2020، 332.71 میلیارد دلار درآمد داشته و با ارزش برند 26.398 میلیارد دلار و درآمد خالص 2.86 میلیارد دلار برای سه ماهه اول 2021 در رتبه چهارم فهرست 20 شرکت برتر نفتی جهان در سال 2021 قرار دارد. پترو چاینا نیز به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت و گاز در آسیا شناخته می شود، ارزش برند آن 31.415 میلیارد دلار اعلام شده است. 

از دیگر شرکت های برتر لیست سال 2021 میتوان از توتال فرانسه، با ارزش برند 18.122 میلیارد دلار و ارزش بازار 118.4 میلیارد دلار، شورون با ارزش برند 15.933 میلیارد دلار، اکسون موبیل با درآمد سالانه 184.491 میلیارد دلار، پتروناس مالزی با ارزش برند 12.049 میلیارد دلار، ادنوک؛ شرکت ملی نفت ابوظبی با ارزش برند 10.763 میلیارد دلار و شرکت چند ملیتی نروژی اکوئینور نام برد. 
 

۱۵:۳۸ ,۳۰ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


امارات متحده عربی به دنبال افزایش تولید نفت و گازش با هدف کسب درآمد برای پروژه تنوع‌بخشی به اقتصاد خود و همچنین تبدیل شدن به قطب انرژی در منطقه ...

ایران از نظر ذخایر نفتی در کنار عراق و کانادا ایستاده و این سه کشور به‌ترتیب 9، 8.4 و 9.8 درصد از ذخایر نفتی جهانی را در خود جای داده‌اند.

شرکت گاز پروم اعلام کرد ذخایر گاز طبیعی روسیه بیش از یک قرن عمر خواهد کرد.

هنگامی که پاندمی کرونا برای اولین‌بار در سال 2020 شروع شد و بسیاری از محل‌های کار در سراسر جهان درهای خود را بستند، یک آزمایش بزرگ در زمینه دورکاری ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی