تلاش‌ها برای ازسرگیری روابط، پس از سال‌ها دوری

آیا آغوش کشورهای عربی برای سوریه باز شده است؟

اخبار تلاش‌های اردن و سوریه برای بازگشایی منطقه آزاد تجاری مشترک، در کنار سفرهای دیپلماتیک و اقتصادی امارات متحده عربی به سوریه، نشان از یک تغییر در نگاه سران عرب نسبت به تحولات سوریه و دولت بشار اسد می‌دهد.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: با آغاز جنگ سوریه در سال 2011، سوریه در انزوای دیپلماتیک گستره‌ای از کشورهای عرب قرار گرفت. در ۱۲ نوامبر آن سال با موافقت هیجده کشور عربی و مخالفت سه کشور «سوریه، لبنان و یمن» و رأی ممتنع «عراق»، سوریه از اتحادیه عرب اخراج شد. عربستان، امارات، قطر، بحرین و مصر در صف مخالفان شدید دولت بشار اسد قرار گرفتند و روابط فی‌مابین بسیار تیره و قطع شد.

بااین‌حال وقوع برخی تحولات، معادلات اعراب در سوریه را تغییر داد. شکست‌های سنگین گروه‌های مخالف و تکفیری از ارتش بشار اسد و نیروهای مقاومت، در کنار وقوع درگیری در یمن از مهم‌ترین عواملی بود که باعث خروج امارات متحده عربی در 2015 از نبرد سوریه شد. در نهایت با شکست داعش در سوریه در 2017، ورود به جنگ حلب و شروع تسلط ارتش بشار اسد به بازپس‌گیری خاک خود، به‌تدریج روی خصمانه برخی کشورهای عربی نسبت به سوریه کمرنگ‌تر شد  و به دنبال رفع مشکل با دمشق برآمدند. فرصت‌های اقتصادی برآمده از بازسازی سوریه نیز که حتی تا یک تریلیون دلار تخمین زده می‌شود عمل‌گرایی کشورهای خاورمیانه را برای استفاده از این فرصت تحریک ساخت. ازجمله مهم‌ترین کشورهای مخالف سوریه که به‌تدریج موضع خود را به سمت همکاری و مراوده با بشار اسد برد، امارات متحده عربی است که به مانند اردن، الجزایر و عراق خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شده است و بسط معاملات اقتصادی و تجاری با سوریه را علی‌رغم تحریم‌های قانون سزار در دستورکار خود قرار داده است.

بحرین، نیز در سال ۲۰۱۸ به دنبال اقدام امارات، سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد و از تعمیق روابط با دمشق استقبال نمود. همچنین وزرای انرژی و اقتصاد مصر، سوریه، اردن و لبنان در چارچوب طرح ارسال گاز مصر به لبنان از طریق سوریه، دیدارهایی در اردن داشته‌اند. تماس تلفنی عبدالله دوم پادشاه اردن با بشار اسد در ماه گذشته نیز اولین تماس تلفنی رؤسای دو کشور طی ده سال اخیر به دنبال قطع شدن روابط بود. عمان نیز از تعمیق روابط با سوریه خبر داده است.

دراین‌میان، عربستان نیز که از مهم‌ترین مخالفان بشار اسد بود در دو سال اخیر سیاست‌های منعطف‌تری را نشان داده است. حتی گزارش‌هایی مبنی‌بر اقدام عربستان جهت فراهم کردن مقدمات بازگشایی سفارت این کشور در دمشق مطرح شده است. گرچه همچنان در میان اعراب نگاه‌های منفی به سوریه وجود دارد، کما اینکه کویت در برابر بازگشایی سفارت خود مقاومت کرده و قطر نیز موضع خصمانه خود را حفظ کرده است.

اینکه آیا در نهایت سوریه به اتحادیه عرب بازمی‌گردد یا نه، به این ربط دارد که کشورهای عربی ولو با بی‌میلی پذیرفته‌اند که دولت حاکم بر سوریه، دولت بشار اسد است و دراین‌میان اصرار به نگاه ایدئولوژیک، منافع اقتصادی و حتی سیاسی آنها را به خطر خواهد انداخت، برای همین رویکرد آنها حتی با موضع سیاسی خصمانه به سمت بسط تعاملات اقتصادی با دولت بشار اسد پیش رفته است. همان‌گونه که صداهای بیشتری به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شنیده می‌شود و باید دید آیا در جلسه آینده اتحادیه عرب در مارس ۲۰۲۲ (اسفند 1400) سوریه پس از ده سال به دامان کشورهای عربی بازمی‌گردد یا نه؟ امری که وقوع آن می‌تواند معادلات برای ایران را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد.

5965

۱۵:۴۸ ,۰۱ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دولت سوریه در اقدام عجیبی برای جلوگیری از تقلب دانش‌آموزان در امتحانات تحصیلی، به مدت ۵ ساعت اینترنت این کشور را به‌صورت کامل قطع کرد.

تیم واکنش سریع نیروهای امریکایی مستقر در سوریه به یک خانه در روستایی واقع در جنوب حسکه یورش بردند. در این عملیات یکی از سرکرده های داعش به دست ...

پس از چند سال جنگ داخلی، اقتصاد سوریه کاملاً ویران شده است. چین قصد دارد با در دست گرفتن رهبری بازسازی اقتصاد سوریه، نفوذ خود را در منطقه بسیار ...

منابع مطلع مصری از دیدار رؤسای دستگاه‌های اطلاعات عربستان سعودی و سوریه در قاهره خبر دادند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی