سازمان هواشناسی از تشدید فعالیت سامانه بارشی و احتمال آب‌گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها در ۹ استان کشور خبر داد.

به گزارش قرن نو و براساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، این سامانه بارشی در ۲ روز آینده در غرب و جنوب غرب کشور فعال است؛ بر این اساس امروز بارندگی، وزش باد شدید و گاهی رعدوبرق را برای استان‌های خوزستان، ایلام، همدان، مرکزی، لرستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد،‌ کرمانشاه،‌ غرب خلیج‌فارس، تهران، کرج، قزوین، اصفهان و زنجان خواهیم داشت.

فردا (دوشنبه) علاوه بر این مناطق، بارش‌ها به استان‌های کردستان، جنوب آذربایجان شرقی،‌ آذربایجان غربی، مناطق جنوبی گیلان، مازندران، برخی مناطق یزد و شمال فارس هم کشیده می‌شود.

براساس اعلام سازمان هواشناسی، بارش در ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس مرکزی به صورت برف خواهد بود. روز سه‌شنبه در شمال‌شرق، شرق و مناطق مرکزی، چهارشنبه در شمال شرق و سواحل دریای خزر و پنجشنبه در سواحل دریای خزر بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

تاثیر این بارش‌ها برای امروز (یکشنبه)‌ در استان‌های لرستان، کرمانشاه، مرکزی، همدان، قم، غرب اصفهان، شمال فارس، جنوب کردستان و برای فردا (دوشنبه)‌ در شمال کردستان، مرکزی، همدان، قزوین، زنجان، قم، البرز، تهران، اصفهان و یزد خواهد بود.

سازمان هواشناسی احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر عمومی، پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید و کولاک برف در جاده های کوهستانی، در نواحی مستعد بارش تگرگ و احتمال تاخیر در پروازها را پیش‌بینی کرده است.

این سازمان به هم‌وطنان توصیه کرد تا از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند، در عبور از جاده‌های کوهستانی احتیاط کرده و خودروهای خود را  به لوازم ایمنی، حرارتی و سوخت مجهز و  از تردد در حاشیه رودخانه‌ها، فعالیت‌های کوهنوردی و کاشت محصولات پاییزه تا اتمام بارش‌ها خودداری کنند.

این سازمان برای روز دوشنبه، افزایش غلطت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا را به‌ویژه در ساعت‌های صبحگاهی، برای مناطق تهران، کرج، تبریز و مشهد پیش‌بینی و اعلام کرده است با افزایش آلاینده‌ها، شاخص کیفیت هوا برای گروه‌های حساس در وضعیت ناسالم قرار خواهد گرفت.

برپایه اعلام سازمان هواشناسی، آسمان تهران امروز نیمه ابری گاهی همراه با بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود.

۱۰:۵۶ ,۳۰ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ایرنا نوشت: کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم بارش باران در شمال غرب و غرب کشور خبر داد و گفت: بازگشت آلودگی هوا برای شهرهای صنعتی و تهران در ...

سازمان هواشناسی از بارش باران،‌ برف، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در ۱۶ استان و ورود سامانه بارشی طی سه شنبه آینده به کشور خبر داد.

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور از بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور خبر داد.

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی روز چهارشنبه و از افزایش آلاینده های جوی در شهرهای پرجمعیت و صنعتی تا آخر هفته خبر داد.

نظر خود را ثبت کنید