نخست‌وزیر لهستان امروز در توییتی بحران پناهجویان در مرز مشترک کشورش با بلاروس را «بزرگ‌ترین تلاش برای ناآرام ساختن اروپا» پس از جنگ سرد دانست و اعلام کرد ورشو تسلیم آنچه وی «باج‌خواهی» خواند، نخواهد شد.

ماتئوش موراویه تسکی (Mateusz Morawiecki) در ادامه این توییت، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس را متهم کرد که «جنگی دوگانه» علیه اتحادیه اروپا به راه انداخته است؛ ادعایی که بلاروس آن را قویا رد کرده است.

رئیس دولت لهستان افزود: تسلیم باج‌خواهی نمی‌شویم و هر کاری برای دفاع از مرزهای اتحادیه اروپا انجام خواهیم داد.

ارتش لهستان پنجشنبه گذشته (۲۷ آبان) و در پی بازداشت صدها پناهجو که از مرز بلاروس وارد خاک لهستان شده بودند، نیروهای ویژه بلاروس را به هدایت عملیات گذر خشونت‌بار پناهجویان از خط مرزی ۲ کشور متهم کرد.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت نیز در همان روز از مینسک درخواست کردند که به بحران مهاجران پایان دهد.

گمان می‌رود که نزدیک به ۲ هزار پناهجو عمدتاً اهل خاورمیانه، نزدیک مرز بلاروس با لهستان در شرایط بسیار دشوار مستقر شده و ناامیدانه قصد ورود به اتحادیه اروپا را از طریق لهستان دارند.

با اینکه اتحادیه اروپا، مینسک را به ایجاد این بحران به تلافی اعمال تحریم‌ها بر بلاروس متهم کرده، مینسک و مسکو با رد این اتهامات، از اتحادیه اروپا به علت اجازه ندادن عبور به پناهجویانی که قصد دارند با حرکت از مرز این کشور به آلمان بروند، انتقاد کرده‌اند.

بلاروس در پی درخواست اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای عضو گروه هفت برای پایان دادن فوری به کارزار تهاجمی و بهره جویانه از مهاجران، اعلام کرده که خواستار کاهش این بحران است.

 
 
 

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۵:۰۰ ,۳۰ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


خبرگزاری رویترز، به نقل از سه دیپلمات اروپایی، گزارش داد از نیمه‌شب امشب ۱۳ خرداد عبور پروازهای متعلق به هواپیمایی ملی بلاروس از روی خاک اتحادیه ...

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از همسایگان شمالی افغانستان خواست به جلوگیری از آنچه او به عنوان سوءاستفاده مقامهای بلاروس از مساله مهاجران ...

کمیسیون اروپا ایجاد یک چهارچوب قانونی در اتحادیه اروپا را پیشنهاد داد تا با سوءاستفاده از مهاجران به عنوان اهداف سیاسی مبارزه کند.

رئیس جمهوری لهستان لایحه مربوط به محدودسازی دسترسی خیریه‌ها و خبرنگاران به مرز با بلاروس را امضا کرده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی