مدیر مرکز کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت گفت: تاکنون فازهای اول تا سوم کارآزمایی بالینی واکسن "کوو ایران برکت" با موفقیت پشت سر گذاشته شده و از چند روز قبل مطالعه فاز اول کارآزمایی این واکسن در افراد ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز شده و در حال انجام است.

دکتر حامد حسینی روز یکشنبه در همایش نتایج مطالعات واکسن های ایرانی کووید - ۱۹ افزود: تا فاز دوم، این مطالعه را  پس از اخذ مجوزهای لازم انجام خواهیم داد.

وی در مورد مراحل کارآزمایی بالینی واکسن برکت، اظهار داشت: در فاز اول ۵۶ داوطلب وارد این مطالعه شدند که در این مرحله واکسن با دزهای سه و پنج میکروگرم مقایسه شد و در نهایت دز پنج میکرو گرم برای تزریق انتخاب شد.

حسینی با بیان اینکه در مرحله دوم کارآزمایی بالینی روی ۲۸۰ داوطلب جمعیت ۱۸ تا ۷۵ سال مطالعه ایمونولوژی انجام شد، ادامه داد: مطالعه فاز سوم هم با جمعیت ۲۰ هزار نفری انجام شد و اطلاعات آن شهریور ماه در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفت.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در فاز اول تست بالینی فاصله تزریق واکسن بین ۲ دز ۲ هفته بود که این مدت در مرحله دوم به چهار هفته افزایش یافته است.

وی با طرح این سوال که این واکسن چه مقدار می تواند از بستری شدن افراد جلوگیری کند؟ گفت: این واکسن هم می تواند از بستری شدن افراد در بیمارستان جلوگیری کند و همچنین در افراد واکسن زده در قالب کارآزمایی های بالینی، مرگی مشاهده نشده است.

حسینی با تاکید بر اینکه بیش از ۸۰ درصد واریانت ما در زمان بررسی واکسن، ویروس جهش یافته دلتا بوده است، اظهار داشت: پنج مطالعه از واکسن برکت نهایی شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۷:۰۲ ,۳۰ آبان ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی برکت خبر داد و گفت: خبر خوشی درباره واکسن ایرانى در راه ...

وزارت بهداشت اعلام کرد: گروه سنی بالای ۶۰ سال که واکسن سینوفارم و برکت زده اند و ۴ ماه از تزریق نوبت دوم شان گذشته است، می‌توانند برای تزریق ...

بنابر اعلام وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته ۶۲۱ هزار و ۱۵۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: ایران جزو ۶ کشور بزرگ دنیا در تولید واکسن کرونا است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی