عضو کمیسیون برنامه مجلس با بیان اینکه 20 تا 30 درصد تخلف در توزیع نهاده‌های دامی وجود دارد، گفت: عده‌ای ماهانه سهمیه‌ نهاده‌های خود را دریافت کرده و آن را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

عضو کمیسیون برنامه مجلس با بیان اینکه 20 تا 30 درصد تخلف در توزیع نهاده‌های دامی وجود دارد، گفت: عده‌ای ماهانه سهمیه‌ نهاده‌های خود را دریافت کرده و آن را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

بهروز محبی نجم‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات  مجلس با اشاره به اخلال در توزیع نهاده‌های دامی اظهارداشت: دولت باید مابه‌‌التفاوت حذف ارز 4200 تومانی که پیش از این برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته می‌شد را به ذی‌نفعان نهایی آنها برساند.

وی افزود: وقتی ارز 4200 تومانی حذف شود قطعاً کالاهای مشمول آن در حلقه کالاهای عرضه 25 هزار تومانی قرار می‌گیرند و عملاً جهش قیمت رخ می‌دهد. 

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: 30 درصد نهاده‌های دامی فقط با ارز 4200 تومانی تأمین شده و به دامدار می‌رسد اما این مقدار کافی نیست زیرا دامدار باید 70 درصد نهاده‌های دامی مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه کند.

محبی‌نجم آبادی گفت:‌ با پایش صورت گرفته در برخی مناطق متوجه شدیم حدود 20 تا 30 درصد تخلف در توزیع نهاده‌های دامی وجود دارد به طوری که حتی دامی هم وجود نداشته و ماهانه سهمیه‌ نهاده‌های خود را دریافت می‌کردند و سپس آن را در بازار آزاد به فروش می‌رساندند. به طور مثال یک دامدار اعلام کرده که 700 رأس گوسفند دارد اما وقتی به وی مراجعه کردیم متوجه شدیم که اصلاً دامی وجود ندارد و او هر ماه برای 700 گوسفند نهاده‌ دریافت می‌کرده است.

وی افزود: باید به کمک بسیج و  نیروهای مردمی تخلفات در توزیع نهاده‌های دامی را با کامل کردن نظارت‌ها کاهش دهیم و همه دام‌ها در ایران پلاکدار و شناسنامه‌دار باشند تا بتوانیم دقیقاً آنها را رصد کنیم چرا که بایستی نهاده به دام واقعی داد نه به آمار و ارقام.

منبع: خبرگزاری فارس

۱۹:۵۰ ,۰۱ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: وقتی اختلاف قیمت نهاده دولتی و آزاد زیاد شود تخلفات نیز افزایش می‌یابد. ممکن است عده‌ای که وجدان ...

پس از دستور دولت به ارتش برای کمک به سوخت‌رسانی برای مقابله با کمبود شدید تعداد کامیون‌داران، نیروهای نظامی بریتانیایی وارد انبار ذخیره‌سازی ...

هرساله از فصل تابستان، روند کاهشی تعداد دام سبک آغاز شده و تا فصل پاییز ادامه می‌یابد. همچنین پیش‌بینی می‌شود عرضه دام‌های سبک‌پرواری از ...

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: در حال حاضر کانون‌های گزارش شده از آنفولانزای پرندگان در کشور صرفا در حیات وحش در تالاب میقان ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی