آمریکا که به تحریم کشورها برای رسیدن به مقاصد و اهداف سیاسی خود اعتیاد یافته، اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه یک شرکت روسی در ارتباط با پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ اعمال کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا  روز دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد شرکت «ترانسادریا» وابسته به روسیه  و دو کشتی آن به دلیل حضورشان در تکمیل پروژه نورد استریم ۲ تحریم شده‌اند.

بلینکن مدعی شد که  وزارت امور خارجه آمریکا مطابق با قانون سال ۲۰۱۹ محافظت از امنیت انرژی اروپا، گزارشی به کنگره ارائه کرده است. در این گزارش نام دو کشتی و شرکت «ترانسادریا» وابسته به روسیه که در پروژه نورد استریم ۲ مشارکت داشته‌اند، قرار دارند. ترانسادریا تحت قانون محافظت از امنیت انرژی اروپا تحریم خواهد شد و کشتی آن به نام «مارلین» به عنوان دارایی مسدودشده در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد که پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ کاملاً تکمیل شده است.

شالوده عملیات احداث خط لوله نورد استریم ۲ در سال ۲۰۱۸ ریخته شد. طول این خط لوله ۱۲۳۰ کیلومتر است و قرار است سالانه ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز از روسیه از بستر دریای بالتیک به آلمان منتقل کند.

حال مشخص شده که آلمان گواهینامه نورد استریم ۲ را به حال تعلیق درآورده است. همچنین آلمان اعلام کرده است که به منظور تمدید این گواهینامه، اپراتور نورد استریم ۲ باید اساسی سازمانی مطابق با قوانین آلمان داشته باشد.

براساس اعلام منابع آلمانی، تعلیق گواهینامه خط لوله نورد استریم ۲ توسط پیمانکار آلمانی می‌تواند منجر به تعویق راه‌اندازی خط لوله تا مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) شود.

پروژه نورد استریم ۲ حاصل سرمایه‌گذاری مشترک شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او ام وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است.

اوکراین و لهستان کشورهای تزانزیت‌کننده گاز روسیه به اروپا مخالفان سرسخت طرح خط لوله گاز نورد استریم ۲ هستند و بارها از غرب و اروپا خواستار تحریم این طرح و شرکت‌های مشارکت‌کننده در آن شده‌اند. 

آمریکا تاکنون چندین بسته تحریم در مورد مجریان این طرح وضع کرده و در زمان حاضر هم چند تن از نمایندگان جمهوری‌خواهان در کنگره درصدد تدوین قانون جدید برای وضع تحریم‌های دیگر بر خط لوله گاز نورد استریم ۲ هستند.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۹:۵۹ ,۰۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات رجب طیب اردوغان گفت: ما در هر فرصتی از ترکیه خواسته‌ایم از نگه داشتن سامانه اس-۴۰۰ خودداری کرده ...

رئیس سیا که برای سفری دو روزه عازم مسکو شده است، با دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کرد.

سخنگوی کرملین از افزایش هیجانات در غرب در رابطه با برنامه‌های ادعا شده روسیه برای حمله به اوکراین انتقاد کرد و نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز ...

با وجود آنکه رئیس‌جمهور آمریکا برای اتخاذ موضعی جدی‌تری در برابر مسکو به‌شدت تحت فشار قرار دارد، اما دولت وی با کنگره برای تصویب تحریم‌های ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی