آمریکا به دنبال افزایش تنش مرزی بین مسکو و کیف به دنبال ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین است.

منابع آگاه به شبکه سی‌ان‌ان گفتند که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در حال بررسی ارسال مشاوران و تجهیزات نظامی جدید ازجمله تسلیحات به اوکراین است.

در روزهای اخیر برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و اوکراین اعلام کردند که روسیه قصد دارد اواسط زمستان سال جاری به اوکراین حمله کند.

گفت‌وگو در مورد بسته کمکی پیشنهادی به اوکراین در حالی انجام می‌شود که این کشور علناً هشدار داده که حمله ممکن است در ماه ژانویه اتفاق بیفتد. 

منابع آگاه گفتند که این بسته کمکی می‌تواند شامل موشک‌های ضدِتانک و ضدِزره جدید جاولین و همچنین چندین خمپاره باشد.

ارسال سیستم‌های دفاع هوایی مانند موشک‌های استینگر نیز در دست بررسی هستند و وزارت دفاع آمریکا برای ارسال برخی تجهیزات مانند بالگردهای  Mi-۱۷ به اوکراین اصرار می‌ورزد. Mi-۱۷ یک بالگرد روسی است که در ابتدا ایالات متحده آن را برای دادن به افغان‌ها خریداری کرد؛ اما پس از خروج ایالات متحده از افغانستان در ماه اوت اکنون پنتاگون در حال بررسی است که از آنها به چه نحوی استفاده کند.

اما برخی در دولت آمریکا معتقدند که ارسال استینگر و بالگرد به اوکراین از دید روسیه یک عامل تنش‌زای بزرگ تلقی شود.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، آمریکایی‌ها تخمین می‌زنند که همزمان با تجمع دوباره نیروهای روس در نزدیکی مرز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه حمله به اوکراین در اوایل سال آینده را ارزیابی می‌کند.

سناریوی مبتنی‌بر اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد که ارتش روسیه از کریمه، مرز روسیه و مرز بلاروس با حدود صد گردان رزمی ـ حدود صد هزار سرباز ـ وارد اوکراین می‌شود تا در زمین‌های ناهموار و شرایط یخبندان مستقر و آماده اشغال قلمرویی وسیع به مدتی طولانی شود.

دو منبع آگاه گفتند که تقریباً نیمی از یگان‌های رزمی از قبل موضع گرفته و هر تهاجمی از پشتیبانی هوایی برخوردار خواهد بود.

به گفته این دو منبع، مسکو در اقدامی بی‌سابقه پس از فروپاشی شوروی، ده‌ها هزار نیروی ذخیره را نیز فراخوانده است. آنها توضیح دادند که نقش نیروهای ذخیره در هر درگیری حفظ و تأمین قلمرو تصرف‌شده به دست گردان‌های رزمی خواهد بود؛ بااین‌حال بلومبرگ نوشت که روسیه هیچ فراخوان علنی گسترده‌ای صادر نکرده است.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۰:۱۱ ,۰۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


«ولادیمیر پوتین» و «جو بایدن»، رؤسای‌جمهوری روسیه و آمریکا طی نشستی که در ژنو داشتند، پس از مذکرات فراوان پیرامون حملات باج‌افزاری، توافق‌نامه ...

عوامل گوناگونی در اینکه یک خودرو بتواند در کشوری پرفروش‌ترین بشود دخیل هستند؛ مردمان برخی کشورها خودروهای کم‌مصرف و کوچک را می‌پسندند و ...

منابع خبری اعلام کردند که رئیس جمهور آمریکا به احتمال زیاد با همتایان روس و اوکراینی خود درباره اوضاع کنونی اوکراین گفتگو خواهد کرد.

با وجود آنکه رئیس‌جمهور آمریکا برای اتخاذ موضعی جدی‌تری در برابر مسکو به‌شدت تحت فشار قرار دارد، اما دولت وی با کنگره برای تصویب تحریم‌های ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی