مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از همسایگان شمالی افغانستان خواست به جلوگیری از آنچه او به عنوان سوءاستفاده مقامهای بلاروس از مساله مهاجران به جهت اهداف سیاسی توصیف کرد، کمک کنند.

اتحادیه اروپا همچنین طرح یک میلیارد یورویی خود را برای حمایت هم از افغانستان و هم همسایگانش در حوزه‌هایی اعم از کمکهای بشردوستانه اساسی و مدیریت مهاجرت ارائه کرد.

اتحادیه اروپا، بلاروس را به پذیرش پروازهای حامل هزاران تن از اتباع خاورمیانه و واداشتن آنها به ورود به این اتحادیه از طریق لهستان، لیتوانی و لتونی به تلافی تحریمهای اتحادیه اروپا علیه دولت آلکساندر لوکاشنکو متهم کرده است؛ تحریم‌هایی که به بهانه سرکوب اعتراضات علیه پیروزی مجدد پرمناقشه لوکاشنکو در انتخابات سال گذشته میلادی بلاروس اعمال شدند.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جوتا اورپیلاینن، کمیسیونر شراکتهای بین‌المللی این اتحادیه با وزرای خارجه قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان و همین طور معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار کردند.

جوزپ بورل در نشستی خبری بعد از این دیدار گفت: من این وزیران را نسبت به وضعیت در مرزهای اتحادیه اروپا با بلاروس مطلع ساختم و خواستار حمایت آنها برای جلوگیری از این استفاده ابزاری از انسان‌ها با به خطر انداختن جانشان، فریب دادن مردم و متقاعد ساختن آنها در خصوص اینکه راه رفتن به اروپا از طریق پرواز به مینسک است، شدم.

اورپیلاینن در همین نشست خبری اظهار کرد، بسته یک میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای حمایت از افغانستان که در واقع نصف آن برای کشورهای همسایه افغانستان در نظر گرفته شده، را به این جمهوری‌های متعلق به شوروی سابق ارائه کرده است.

با این حال، او نگفت که آیا بروکسل انتظار دارد آنها متقابلا به میزبانی از پناهجویان بپردازند یا خیر؛ امری که دولتهای این کشورها تاکنون تمایل کمی برای انجامش ابراز کرده‌اند.

شرکت کنندگان این نشست در یک بیانیه مشترک نیاز به تقویت همکاری برای جلوگیری از جابجایی‌های نابهنجار مردم و مقابله با قاچاق مهاجر را تایید کرده و گفتند که چشم به تشدید همکاری اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی در زمینه مدیریت مرزها دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۲:۱۹ ,۰۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


به دنبال پیشروی‌های گسترده طالبان در افغانستان، اتحادیه اروپا به آنها هشدار داد.

این روزها دغدغه‌های امنیتی رهبران قاره سبز را بر آن داشته تا همکاری با تهران را به عنوان یکی از اولویت‌های خود برای فائق آمدن بر این چالش‌ها ...

فایننشال تایمز گزارش داد، اتحادیه اروپا قصد دارد ظرف یک ماه آینده نمایندگی دیپلماتیک خود را در افغانستان بازگشایی کند؛ زیرا این اتحادیه به ...

اورسولا فون درلین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا حکومت طالبان را به رسمیت نخواهد شناخت.

نظر خود را ثبت کنید