مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری از درخشش پانزده دانشمند ایرانی در بین برترین پژوهشگران دنیا خبر داد و گفت: این اساتید در دانشگاه‌های امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه بقیه‌الله اعظم، دانشگاه آزاد، محقق اردبیلی، علوم پزشکی مشهد، بقیه‌الله اعظم، تربیت مدرس، علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشگاه علوم و فناوری حضور دارند.

جعفر مهراد، مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با اشاره به اعلام اسامی پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۱ توسط کلاریویت انالتیکس گفت: انتخاب این پژوهشگران مبتنی‌بر عملکرد استثنایی آنان در یک یا چند رشته علمی است. در این فهرست اسامی شش هزار و ۶۰۲ پژوهشگر پراستناد معرفی شده است، تعداد دو هزار و ۷۷۴ پژوهشگر در رشته‌های موضوعی و تعداد دو هزار و ۸۲۸ پژوهشگر دیگر در حوزه‌های میان‌رشته‌ای مطرح شده‌اند. چهار سال متوالی است که کلاریویت انالتیکس نسبت به معرفی دانشمندان پراستناد در حوزه‌های میان‌رشته‌ای اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: در تحلیل دانشمندان پراستناد سال ۲۰۲۱ مقاله‌هایی که مورد بررسی قرار گرفته شامل جدیدترین مقاله‌های منتشرشده‌ای است که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ مورد استناد واقع شده و آنگاه در بین یک درصد پژوهشگران برتر برحسب سال و استنادها در رشته‌های ۲۱گانه شاخص‌های اساسی علم رتبه‌بندی شده‌اند.

به گفته مهراد، آستانه مقاله‌های پراستناد برای انتخاب برحسب رشته‌های ۲۱گانه متفاوت است؛ طوری‌که برای مثال، پزشکی بالینی مستلزم بیشترین و داروسازی و سم‌شناسی مستلزم کمترین آستانه است. دومین معیار برای انتخاب، شمارش استنادهای مقاله‌های پراستنادی است که یک پژوهشگر را در بین یک درصد پژوهشگران برتر برحسب استناد در یکی از رشته‌های شاخص‌های اساسی علم رتبه‌بندی می‌کند.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه آمریکا با ۲۶۲۲ دانشمند پراستناد (۳۹/۷ درصد از کل پژوهشگران) در رأس جدول این رتبه‌بندی قرار گرفته است، گفت: درصد این پژوهشگران در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۱۸ به‌ترتیب ۴۱/۵ درصد، ۴۴ درصد و ۴۳/۳ گزارش شده است. رتبه چین از نظر تعداد دانشمندان پراستناد در جایگاه دوم جدول رتبه‌بندی است. این کشور دارای ۹۳۵ پژوهشگر پراستناد است (۱۴/۲ درصد از کل پژوهشگران پراستناد جهان). این درصد در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۱۸ به ترتیب ۱۲/۱ درصد، ۱۰/۲ درصد و ۷/۹ درصد اعلام شده است.

 ایالات‌ متحده امسال تقریباً ۱/۸ درصد از پژوهشگران پراستناد خود را از دست داده است

وی ادامه داد: تعداد پژوهشگران پراستناد بریتانیا ۴۹۲، استرالیا ۳۳۲، آلمان ۳۳۱، هلند ۲۰۷، کانادا ۱۹۶، فرانسه ۱۴۶، اسپانیا ۱۰۹ و سوئیس ۱۰۲ پژوهشگر است. پژوهشگران پراستناد جهان در هفتاد کشور به تحقیق اشتغال دارند. در سال جاری، ایالات‌ متحده تقریباً ۱/۸ درصد از پژوهشگران پراستناد خود را از دست داده؛ در مقابل، چین از سال ۲۰۱۸ میلادی به میزان ۶/۳ درصد بر تعداد پژوهشگران پراستناد خود افزوده است.

به گفته مهراد، اگر بخواهیم تعداد پژوهشگران پراستناد جهان را برحسب مؤسسه‌ای که در آن به کار اشتغال دارند، نشان دهیم، ده مؤسسه برتر عبارت است از دانشگاه هاروارد با ۲۱۴ پژوهشگر، آکادمی علوم چین با۱۹۴ پژوهشگر، استنفورد با ۱۲۲ پژوهشگر، مؤسسه ملی بهداشت آمریکا با ۹۳ پژوهشگر، ماکس پلانک در آلمان با هفتاد پژوهشگر، ام‌ای‌تی با ۶۴ پژوهشگر، برکلی با ۶۲ پژوهشگر، دانشگاه شینهوا با ۵۸ پژوهشگر، دانشگاه سان‌دیه‌گو در کالیفرنیا با ۵۶ پژوهشگر، آکسفورد با ۵۱ پژوهشگر و مرکز تحقیقات سرطان در ایالت نیوجرسی آمریکا با پنجاه پژوهشگر برتر است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بین شش هزار و ۶۰۲ دانشمند پراستناد جهان دارای پانزده دانشمند برجسته است، گفت: تعداد نُه تن از دانشمندان میان‌رشته‌ای و شش دانشمند دیگر  در رشته های موضوعی جزو دانشمندان یک درصد جهان معرفی شده‌اند، مصطفی عباس‌زاده در رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۹۳ اثر، محمد عبداللهی میان‌رشته‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۹۳۵ اثر، مرتضی اغباشلو میان‌رشته‌ای از دانشگاه تهران با ۱۹۶ اثر، محمدحسین احمدی میان‌رشته‌ای از دانشگاه صنعتی شاهرود با ۱۹۶ اثر، مهدی دهقان از رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۷۵۲ اثر جزء برترین دانشمندان دنیا معرفی شدند.

به گفته مهراد، در این لیست اسامی سیدفاضل نبوی در رشته علوم کشاورزی از دانشگاه بقیه‌الله اعظم، نورالدین قدیمی در  رشته مهندسی از دانشگاه آزاد اسلامی، عزیز حبیبی‌ینگجه میان‌رشته‌ای از دانشگاه محقق اردبیلی،  احمد حسینی بنده‌قرایی، میان‌رشته‌ای از دانشگاه آزاد اسلامی ایران، حامد میرزایی میان‌رشته‌ای از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سیدمحمد نبوی در رشته علوم کشاورزی از دانشگاه بقیه‌الله اعظم، امید رحمتی میان‌رشته‌ای  از دانشگاه تهران، بهرام رمضان‌زاده میان‌رشته‌ای از پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ، مسعود رضایی در رشته علوم کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس و جواد شریفی‌راد میان‌رشته‌ای از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیده می‌شود.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۳:۱۱ ,۰۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس دانشگاه تهران گفت: کلاس های آموزشی جدیدالورودها مجازی خواهد بود ولی تلاش می کنیم برای این دسته از دانشجویان یک مراسم نمادین برای آغاز ...

میانگین درآمد یک پزشک در بیمارستان‌های خصوصی ۶۰ میلیون تومان برآورد شده و متوسط درآمد پزشکان شاغل در بیمارستان‌های دولتی در سال ۹۸ بین ۱۴ ...

ظاهراً هیچ نقطه پایانی بر ابلاغیه تبعیض‌آمیز دولت دهم مبنی‌بر انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیست؛ زیرا این ابلاغیه پس از هشت ...

معاون آموزشی وزیر علوم درباره جزئیات بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها از ۱۵ آبان توضیحاتی را ارائه کرد.

نظر خود را ثبت کنید