اولویت منافع اقتصادی بر اختلافات تاریخی

گسترش روابط اقتصادی - تجاری عراق و کویت

اخبار عراق و کویت نشان از تلاش دو کشور برای تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری از جمله بازگشایی گذرگاه مرزی زمینی صفوان، علی رغم سایه سنگین اختلافات ژئوپلتیک تاریخی دارد.

قرن نو-گروه بین الملل: بازگشایی این گذرگاه در نزد هردو کشور فاکتور مهمی در رونق اقتصادی است، چرا که رفت و آمد مسافران و به دنبال آن جذب سرمایه گذاری و تقویت روابط اقتصادی و تجاری را به دنبال دارد و تداوم بسته بودن مرز، ضررهای اقتصادی برای هردو کشور به دنبال داشته و خواهد داشت. دولت کویت اعلام کرده که تسهیلات و استانداردهای کافی درجهت رعایت پروتکل های بهداشتی پیش بینی کرده تا بتواند حوزه های حمل و نقل و تجارت خود را از سرگیرد. یک عضو پارلمان کویت دراین راستا مطرح ساخته با این اوصاف توجیهی برای تداوم بسته بودن مرز زمینی کویت و عراق وجود ندارد، به ویژه اینکه بسته بودن این گذرگاه ضررهای اقتصادی به دنبال خواهد داشت. 
این مرز پیش از شیوع کرونا نیز در دستورکار گروه های مشترک کاری هر دو کشور برای توسعه و بسط روابط بوده است. در سال 2019 محمد العانی، وزیر تجارت سابق عراق و خالد الروضان، وزیر تجارت کویت از تشکیل 4 کمیته اصلی برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور و افزایش حجم مبادله تجاری علاوه بر بازسازی گذرگاه مرزی بین دو کشور خبر داده بودند. به نظر می رسد حال بار دیگر نگاه دو کشور مبنی بر اولویت منافع اقتصادی بر اختلاف ژئوپولتیک (مساله ترسیم مرزها به ویژه مرزهای آبی در دهانه خلیج فارس همواره یکی از نقاط تنش عراق و کویت بوده است) و تاریخی قرار گرفته است. باز بودن مرز در طولانی مدت می تواند سطح روابط سیاسی را تقویت کند و شرایط را برای جذب سرمایه مازاد از دو کشور فراهم سازد و این مهم به خصوص برای عراق که بر موجی از مشکلات اقتصادی قرار دارد و بخش مهمی از تحولات سیاسی آن گره در مسائل اقتصادی از جمله کمبود شغل و نیاز مبرم به سرمایه گذاری در جهت بازسازی زیرساخت ها دارد، ضروری است چرا که عراق می تواند خود فرصت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران کویتی باشد، و به خصوص در بخش کشاورزی آن فرصت برای سرمایه گذاران کویتی فراهم است. مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز پیشتر عراق را فرصت مناسبی برای بخش های عمومی و خصوصی سرمایه گذاران کویتی دانسته بود. او همچنین اعلام ساخته بود که امیدوار است منطقه ای صنعتی و تجارت مشترک با کویت برای توسعه شراکت اقتصادی بین دو کشور ایجاد شود و حجم مبادله تجاری بین دو کشور افزایش یابد.
این درحالیست که سطح روابط تجاری دو کشور به نفع کویت سنگینی می کند و عراق در تلاش است تا همزمان با بازگشایی مرز بین دو کشور، بتواند وزنه این مراوده را کمی به سمت خود سنگین سازد. در نهایت به نظر میرسد خاورمیانه امروز درعین به ارث بردن چالش های ژئوپلتیک و تاریخی، نگاه جدیدی را به روابط خارجی و همسایگان خود پیدا کرده که ناشی از تقدم عملگرایی و منفعت گرایی اقتصادی است که نه تنها در کشورهای نوظهور اقتصادی چون قطر و امارات متحده عربی پیشرو است، بلکه در دیگر کشورهای خاورمیانه چون عراق نیز بستر ساز همکاری و کمرنگ سازی اختلافات تاریخی است.

۱۷:۲۰ ,۰۲ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد این کشور معافیت تحریمی ۱۲۰ روزه دیگری به عراق برای واردات انرژی از ایران داده است.

کی روش پیش از این هم گزینه هدایت تیم ملی عراق بود که این پیشنهاد را رد کرده بود.

عراق، مسافران ورودی به این کشور را به ارائه کارت واکسیناسیون و یا گواهی منفی آزمایش PCR ملزم کرد.

یک مقام عراقی از تلاش‌های تازه دفتر نخست‌وزیر عراق برای ازسرگیری مذاکرات تهران و ریاض خبر داد.

وزارت برنامه‌ریزی عراق مجوز واردات ۱۲ نوع مواد غذایی و خوراکی را صادر کرد؛ فهرستی که برخی اقلام آن مانند آبجو در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی