اسرائیل همچنان در پروژه ایجاد روابط نظامی با کشورهای عرب و مسلمان پیروزی‌هایی کسب می‌کند که برای امنیت ایران یک تهدید محسوب می‌شود.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: به گزارش ال مانیتور، سخنگوی نیروهای مسلح سلطنتی کشور مغرب (که برخی به اشتباه آن را مراکش می‌خوانند) در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور سامانه دفاع هوایی ضدپهپاد گنبد اسکایلاک ساخت اسرائیل را خریداری کرده است. این سیستم که برای اولین بار در ماه فوریه در نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی دفاع (IDEX) در ابوظبی معرفی شد، می‌تواند پهپادهای بدون سرنشین را شناسایی کند و از بین ببرد.

این اعلامیه پیش از سفر از قبل برنامه‌ریزی شده بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل به مراکش در امروز (چهارشنبه 3 آذر) منتشر شد. انتظار می‌رود که گانتز در جریان این سفر چند توافق امنیتی و دفاعی را با همتای مغربی خود نهایی کند، زیرا این پادشاهی به دنبال گسترش زرادخانه پهپادهای بدون سرنشین خود است. در میان قراردادهایی که انتظار می‌رود گانتز امضا کند، تفاهم‌نامه‌هایی خواهد بود مبنی بر اینکه اسرائیل به مغرب در ایجاد صنعت داخلی تولید هواپیماهای بدون سرنشین کمک خواهد کرد.

پس از دهه‌ها روابط مخفیانه دفاعی و اطلاعاتی، مغرب در سال گذشته با عادی‌سازی روابط با اسرائیل موافقت کرد. این حرکت نتیجه ابتکاری به رهبری ایالات متحده موسوم به «توافق ابراهیم» بود که هدفش عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عرب بود. امارات متحده عربی و بحرین نیز روابط خود را عادی کردند و سودان اعلام کرد که آماده انجام این کار است. در ماه اوت، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، بالاترین مقام اسرائیلی شد که از سال 2003 به مراکش سفر کرده است.

همان‌طور که پیش‌تر هم در قرن نو گزارش داده‌ایم، این مسئله بخشی از سیاست کلی اسرائیل موسوم به «دیپلماسی محاصره» است که ایران هدف آن است. یک نمونه قبلی این سیاست حضور فرمانده نیروی هوایی امارات در رژه نیروی هوایی اسرائیل است. اسرائیل قصد دارد با کشورهای عرب و مسلمان نه‌تنها روابط خود را عادی‌سازی کند، بلکه وارد همکاری‌های نظامی شود تا حلقه‌ای از متحدین نظامی خود را به‌دور ایران بکشد. این هدف چند سال پیش به شکل مضحکی غیرممکن می‌نمود، ولی سفر فرمانده نیروی هوایی امارات به اسرائیل و اکنون معامله نظامی با مغرب نشان می‌دهد این هدف غیرممکن نیست و تاحدی اسرائیل به آن دست یافته است.

عکس: یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، درجریان دیدار با ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مغرب.

۰۷:۱۳ ,۰۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


امارات متحده عربی برای اولین‌بار در تاریخ در مانور ارتش هوایی اسرائیل موسوم به «پرچم آبی» شرکت کرده‌اند. هدف این حرکت ایران است.

هر گونه حمله هوایی اسرائیل به مراکز هسته‌ای ایران به مثابه شروع یک جنگ تمام عیار میان ایران و اسرائیل خواهد بود.

یکی از مشاوران سابق امنیت ملی رژیم اسرائیل اخیرا ادعا کرده که روسیه در مورد فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در خاورمیانه با اسرائیل موضع مشترکی ...

حمله موشکی ارتش یمن به امارات هم زمان به حضور رئیس رژیم صهیونیستی در این کشور رخ داد.

نظر خود را ثبت کنید