در پی تشدید بحران اقتصادی در کشور ترکیه، اپل فروش تقریبا همه محصولات خود را در این کشور به حالت تعلیق درآورده است. این شرکت هنوز بیانیه رسمی در این باره صادر نکرده، اما گزارش‌ها از توقف فروش آنلاین محصولات اپل به خاطر بحران اقتصادی خبر می‌دهند.

با وجود این که وب‌سایت اپل ترکیه هنوز در دسترس قرار دارد و محصولات مختلف این شرکت را نشان می‌دهد، اما مشتریان نمی‌توانند این محصولات را به سبد خرید خود اضافه کنند. این شرایط تقریبا برای همه دستگاه‌های اپل دیده می‌شود و خرید آن‌ها برای کاربران ناممکن است.

نرخ تورم در ترکیه به حدود ۲۰ درصد رسیده و ارزش لیر دیروز ۱۵ درصد سقوط کرد. «رجب طیب اردوغان» دو روز پیش اعلام کرده بود که هنوز طرفدار کاهش نرخ بهره بانکی است. با این حال، ارزش لیر در برابر پول آمریکا به ۱۳.۴۴ لیر در برابر هر دلار نیز رسید. لیر از ابتدای سال ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده و ۲۲ درصد از این رقم فقط در هفته گذشته افت پیدا کرده است.

در حال حاضر مشخص نیست که اپل می‌خواهد تا چه مدتی فروش محصولات خود را در ترکیه محدود کند. اما با توجه به شرایط حاضر به نظر نمی‌رسد که فروش مجدد کالاها دوباره به همین زودی به حالت عادی برگردد. فعلا باید منتظر باشیم تا بیانیه رسمی اپل در این باره منتشر شود.

قیمت هر دلار آمریکا دو سال پیش ۵.۶ لیر بود ولی در این چند وقت سقوط ملایمی را تجربه کرده است. کارشناسان از جمله علل این اتفاق را درگیری‌های سیاسی جغرافیایی، کاهش سطح ارز رزرو و افزایش بدهی‌ها می‌دانند. ولی شاید مهم‌ترین علت همان ممانعت از افزایش نرخ بهره بانکی برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم بوده باشد. اردوغان امیدوار است که با این استراتژی بتواند به افزایش صادرات، جذب سرمایه‌گذاری و افزایش مشاغل هم کمک کند.

منبع: دیجیاتو

۱۱:۴۷ ,۰۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


علی کریمی وارد شهر کایسری ترکیه شد تا به تیم فوتبال این شهر بپیوندد؛ در این میان رسانه مطرح ترکیه‌ای برای انعکاس خبر حضور بازیکن ایرانی دچار ...

این تندیس نزدیکترین چهره به مولاناست که با بهره از نظر مولوى شناسان و نوادگان او درترکیه ساخته شده است.

شاخه اجرایی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای بی‌سابقه و پرانتقاد اعلام کرد درخواست عضویت ترکیه در این نهاد با توجه به کاستی‌های جدی دموکراتیک، ...

وزیر امور خارجه روسیه از همتای ترکیه‌ای خود خواست تا نگرانی‌های مسکو درباره همکای فنی نظامی ترکیه با اوکراین را جدی بگیرد، زیرا این همکاری ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی