در گوشه و کنار دنیای سیاست امروز چه خبر بود؟

سکوت باهنر شکست، ظریف بازگشت | حملات تندروها به امام صادقی‌ها

در گوشه و کنار دنیای سیاست امروز خبرهایی جلب توجه می‌کرد، در یک سو بعد از مدت‌ها بی‌خبری محمدرضا باهنر در رسانه ظاهر شد و هشدارهایی به دولت داد، در سوی دیگر هم یک تندرو به امام صادقی‌ها حمله کرد و در نهایت توئیت‌های دیپلماتیک ظریف جلب توجه کرد.

قرن نو - گروه سیاسی: گرچه این روزها عملکرد دولت ابراهیم رئیسی زیر ذره بین منتقدان رفته و از گوشه و کنار خبر استیضاح وزیر اقتصاد به گوش می رسد؛ با این حال سکوت بزرگان اصولگرا و حامیان رئیسی هم از نظرها پنهان نمانده است، سکوتی که پیش بینی می شود کم کم شکسته شود، یا در قالب هشدار یا مشورت یا ...

اما دنیای سیاست امروز تنها با این موضوع کلنجار نمی رفت، حملات یک چهره تندرو به فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق و توئیت دیپلماتیک ظریف هم نگاه ها را به سمت خود جلب کرد.

سکوت باهنر شکست

محمدرضا باهنر، لابی من معروف پارلمان و دبیرکل یکی از بانفوذترین تشکیلات سیاسی اصولگرایان در ایام انتخابات ریاست جمهوری در صف حامیان رئیسی بود.

او بعد از انتخابات اما مشی سکوت را در پیش گرفته بود و به جز چند اظهارنظر مختصر وارد گود نظردهی درباره دولت و اتفاقات پیرامون او نشده بود. قرن نو نیز امروز در گزارشی به این مشی او و برخی دیگر از اصولگرایان پرداخته بود.

باهنر اما امروز بالاخره سکوت خود را شکست. هم هشدار داد هم حمایت کرد، هم از دولت های قبلی حمایت کرد هم به دولت رئیسی پیشنهاداتی اراه کرد.

باهنر از وعده دادن های بی پروای برخی دولتمردان گلایه کرده و می گوید«اینکه امروز وزیر مربوطه بگوید که من تورم را در 6‌ماه حل می‌کنم، نمی‌شود؛ چون تورم با دستور قابل حل نیست. اینکه ارزش پول ملی همچون یخ در آفتاب تابستان در حال آب شدن است، با دستور حل نمی‌شود؛ مثلا بگوییم آقای رئیس‌جمهور دستور داده‌اند قیمت ریال ما تقویت شود؛ دستوری که نمی‌شود. کلی عوامل دارد و...»

او همچنین به همفکران خود این طعنه را هم می زند و یادآور می شود:« در 8،7‌‌ ماه پایانی دولت گذشته متأسفانه نیروهای انقلابی و اصولگرا و... هجمه زیادی به دولت گذشته وارد می‌کردند و وعده می‌دادند که اگر دولت عوض شود، همه مشکلات حل می‌شود. خب، این وعده غیرممکنی بود؛ چنان‌که الان هم برخی شروع کرده‌اند و مثلا 4،3 ماه اول دولت آقای رئیسی را با 4‌ ماه آخر دولت آقای روحانی مقایسه می‌کنند و می‌گویند که سرعت افزایش قیمت‌ها بیشتر شده است و مانند اینها.»

حمله تندروها به امام صادقی ها

آن سوی دیگر دنیای سیاست با حمله یک چهره تندرو به فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق درگیر شده بود، آنهم در روزهایی که از قضا پای امام صادقی ها به دولت باز شده است و در رده های مختلف از وزارت تا معاونت و مدیران میانی از فارغ التحصیلان این دانشگاه حضور دارند. 

امروز ویدئویی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از حسن عباسی، رئیس اندیشکده یقین و چهره نزدیک به جبهه پایداری پخش شد که اظهارات تند و تیزی را درباره دانشگاه امام صادق(ع) و غلامرضا مصباحی مقدم بیان می کند. 

او در این ویدئو می گوید:«کل اعضای هیئت علمی اقتصاد دانشگاه امام صادق در بیست سال گذشته از مسئولین اقتصادی کشور بودند. چرا اقتصاد کشور، اسلامی نشده است؟»

عباسی همچنان با اشاره به ریاست یک عضو مجمع تشخیص در دانشکده اقتصاد امام صادق می گوید:«مگر رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق یعنی آقای مصباحی مقدم، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نبود؟ ایشان مگر عضو مجلس خبرگان رهبری نیست؟مگر ایشان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست؟ آقا مگر شما چند مسئولیت باید داشته باشید تا بتوانید کار کنید؟ می گویند اگر من عضو مجلس خبرگان بودم باید کمیته اقتصادی خبرگان از موضع آقا یعنی از بالا به پایین راه بیفتد.»

او خطاب به غلامرضا مصباحی مقدم بیان می کند:« شما در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستید ما باید بیایم دم در مجمع، التماس کنیم طرح هایمان را بگیرند؟ شما در صحن مجمع هستید. ما می خواهیم کسی را به عنوان نماینده مجلس انتخاب کنیم و بفرستیم که آن هم حالا شاید به کمیسیون اقتصاد راه پیدا کند. این در حالی است که شما رییس آن کمیسیون هستید. عضو مجمع تشخیص مصلحت، عضو مجلس خبرگان رهبری، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق و عضو شورای فقهی بانک و بورس هستید اما در تلویزیون می نشینید و حرف دیگری می‌زنید.»

بازگشت مجازی ظریف 

اما در میانه خبرهای 24 ساعت گذشته توئیت محمدجواد ظریف نیز جالب توجه بود. ظریف که با پایان دولت راهی دانشگاه شده بود و سکوتی نصفه و نیمه داشت طی روزهای اخیر توئیت هایی با درون مایه دیپلماتیک منتشر کرده است.

او در توئیتی در آستانه دور جدید مذاکرات وین که در 8 آذرماه، آغاز می شود؛  با انتقاد از حمایت‌های دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی، در توئیتی نوشت:« برای آن‌ها که اول اسراییل ورد زبانشان است، هزینه کردن از منافع آمریکا در خارج از کشور کافی نیست. حالا آن‌ها می‌خواند قانون اساسی آمریکا را لگدمال کرده و از منافغ آمریکا در داخل کشور نیز هزینه کنند. آیا حد و حدودی برای این وجود ندارد؟»

پیش از این هم او در توئیت دیگر خطاب به رابرت مالی نوشته بود:« نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از فرصت تغییر دولت در ایران و «فراموشکاری» تروئیکای اروپا و اتحادیه اروپا بهره می جوید تا تاریخ اخیر را بازنویسی کند. ایران هیچ گاه از «بازگشت دوجانبه به برجام» دست نشست. آمریکا این کار را کرد. برای بررسی اسناد  «عدم اجرای» برجام از سوی آمریکا و تروئیکای اروپا، لطفا به آدرس اینترنتی undocs.org/A/75/968 مراجعه کنید.»

۱۷:۱۰ ,۰۳ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ابراهیم رئیسی در حال حاضر از سوی مردم به عنوان سیزدهمین رئیس‌جمهور ایران انتخاب شده است و در چند روز آینده حکم ریاست جمهوری وی توسط رهبری تنفیذ ...

محمدرضا باهنر این روزها سکوت خود را شکسته و به نظر می رسد به عنوان نماینده طیفی از اصولگرایانه میانه رو و عقلای این جناح تلاش دارد در قالب نصحیت ...

هرچند بارها ابراهیم رئیسی از کابینه خود دفاع کرده است، این روزها بحث بر سر تغییر برخی وزرا و حتی معاونان او بالا گرفته است. به طوری که علاوه ...

نظر خود را ثبت کنید