بایدن پس از چندین ماه تفکر تصمیم گرفته است رئیس بانک مرکزی آمریکا را ابقا کند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل _ علی نظیف‌پور: جو بایدن پس از چندین ماه مشورت و تفکر، درنهایت مهم‌ترین و پیامددارترین تصمیم اقتصادی دولتش را اتخاذ کرد و جروم پاول را در مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) ابقا کرد. پاول که یک جمهوری‌خواه است توسط ترامپ به این مقام منصوب شده بود. او در این تصمیم مسیر میانه‌روی را برگزید و مطالبه جناح چپ حزب خود را که خواهان نامزدی لِیل برِینارد، فردی بسیار چپ‌گراتر، شده بودند رد کرد. او در عوض برینارد را نامزد معاون رئیس بانک مرکزی کرد.

ترامپ در سال 2018 جنت یلن، رئیس وقت بانک مرکزی را که اکنون در دولت بایدن وزیر خزانه‌داری شده است، ابقا نکرد و با این حرکت خود سنت‌شکنی کرد. در آمریکا معمولاً استقلال بانک مرکزی بسیار جدی گرفته می‌شود. رئیس جمهور حق معرفی نامزد ریاست بانک مرکزی به سنا را دارد، ولی پس از رای اعتماد حق برکناری او را ندارد. همچنین برخی از مهم‌ترین تصمیم‌های اقتصادی، ازجمله تعیین نرخ بهره بانکی، کاملاً در اختیار رئیس بانک مرکزی است. روسای جمهور آمریکا که قصد داشتند استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسند معمولاً روسا را برای دور دوم نامزد می‌کردند، حتی اگر رئیس از حزب متفاوتی بود و توسط رئیس جمهوری از حزب دیگر منصوب شده بود. احتمالاً بخشی از انگیزه بایدن این بوده که این سنت را که توسط ترامپ نقض شده بود دوباره احیا کند.

ولی درنهایت این تصمیم برای بایدن دشوار نبوده است. پاول اگرچه اسماً جمهوری‌خواه است، ولی با بایدن رابطه بسیار بهتری داشته و رویکرد اقتصادی نزدیک‌تری به او دارد. ترامپ از پاول متنفر بود چون معتقد بود پاول نرخ بهره بانکی را به میزان کافی کاهش نمی‌دهد، و اگر می‌توانست او را اخراج می‌کرد. پاول اما با رویکرد رادیکال بایدن به اقتصاد آمریکا کاملاً همراه شده است. رادیکال از این‌جهت که بایدن قصد دارد رویکرد اصلی اقتصاد آمریکا را به‌شکلی اساسی تغییر دهد.

پس از تورم لجام‌گسیخته در دهه 1970 میلادی، پل وولکر رئیس بانک مرکزی آمریکا پیش‌گیری از تورم را هدف اصلی بانک مرکزی آمریکا قرار داد. این رویکرد تا پیش از ریاست جمهوری بایدن تغییر نکرده بود. اما بایدن تصمیم گرفته که هدف اصلی اقتصاد آمریکا را نه کاهش تورم بلکه افزایش اشتغال قرار دهد. پاول هم با این رویکرد همراه است و معتقد است که آمریکا باید تمرکز خود را بر افزایش اشتغال قرار دهد و دورانی از تورم را تحمل کند.

این امر تاکنون محقق شده است: در ماه‌های اخیر اقتصاد آمریکا مشاغل بسیار زیادی افزوده است و درخواست برای بیمه بیکاری به کمترین میزان خود از سال 1969 به این سو رسیده است، اما درعین‌حال تورم نیز به شکل بی‌سابقه‌ای بالا است و نزدیک به 6 درصد است. یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت بسیار پایین بایدن همین تورم است که اکنون به مهم‌ترین دغدغه افکار عمومی آمریکا تبدیل شده است. اما بخشی از این تورم ناشی از فرا رسیدن فصل کریسمس و مشکلات توزیع جهانی کالا است، بنابراین بایدن و پاول این قمار را کرده‌اند که درنهایت تورم کاهش خواهد یافت و با رشد دستمزد، مردم با کاهش قدرت خرید مواجه نخواهند شد.

اما این مسئله در مرزهای آمریکا محدود نخواهند ماند و بر اقتصاد دنیا تأثیر خواهد گذاشت. این گفته بسیار مشهور است که اگر اقتصاد آمریکا سرما بخورد اقتصاد جهان تب خواهد کرد. این سیاست قطعاً بر اقتصاد بین‌الملل هم تأثیر خواهد گذاشت. اولین تأثیر آن کاهش ارزش دلار است که یکی از پیامدهای تورم در آمریکا خواهد بود. (در کشور ما ایران این مسئله را شاید بتوان توصیه‌ای دانست که افراد برای حفظ ارزش پول خود به دلار اتکا نکنند و با طلا یا یورو چنین کنند). دومین تأثیر آن این است که احتمالاً، به‌خصوص در صورت موفقیت، این سیاست باعث می‌شود کشورهای جهان از اعمال سیاست‌های ریاضتی دوری کنند چون مسئله مخارج دولت به چشم یک راه‌حل دیده خواهد و نه یک عامل مشکل‌ساز.

در نهایت بایدن با انتصاب مجدد پاول نشان داده است که قصد ندارد از مسیر اقتصادی که برگزیده برگردد، و مشکلات فعلی را موقتی می‌داند.

عکس: جروم پاول جلوی جو بایدن، پس از نامزدی او برای دور دوم ریاست بر بانک مرکزی آمریکا.

۰۷:۳۰ ,۰۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نماگرهای اقتصادی ۳ ماهه سوم سال ۹۹ که توسط بانک مرکزی منتشر شده، نشان می‌دهد خالص حساب سرمایه همچنان منفی است و تا پاییز سال گذشته حدود ۵ میلیارد ...

به نوشته فوربس بیش از ۲۵۰ هزار ثروتمند در ایران زندگی می کنند.

منابع بلوکه شده ایران که با تمدید ۹۰ روزه معافیت از تحریم احتمالا قرار است آزاد شود، به گفته برخی منابع اگاه حدود ١۵ میلیارد دلار است.

اشتغال و درآمد با سرعتی تاریخی در آمریکا در حال بهبود هستند، ولی همچنان میزان نارضایتی از عملکرد اقتصادی جو بایدن بسیار بالا است. آیا واقعیت ...

نظر خود را ثبت کنید