مقتدی صدر حین خواندن سخنرانی اش در حالی که پشت تریبون و در نزدیکی پرچم عراق ایستاده بود، در نقش یک دولتمرد حقیقی فرو رفته و بعد از 18 سال از زمانی که جیش مهدی را برای نبرد با نظامیان آمریکایی در عراق تشکیل داد، با آرامش نسبی با صدایی مطمئن و به زبان عربی پیام هایی را برای بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای ارسال می کرد؛ پیام های هشدار آمیز آن هم به واسطه تکیه بر تعداد آرایی که به دست آورده و کرسی هایی که در پارلمان عراق به خود اختصاص داده است.

سال 2004 هنگامی که شبه نظامیان وابسته به صدر با تکیه بر تفنگ و نارنجک های موشکی، نیروهای آمریکایی را در بغداد و سراسر استان های جنوبی هدف حمله قرار دادند، ایالات متحده متعهد شد که این روحانی شیعه را از میان برداشته یا دستگیر کند.جریان صدر در کنار القاعده، بزرگ ترین تهدید برای آمریکا در عراق بود؛این روحانی اگرچه هنوز چهره ای است غیر قابل پیش بینی با این حال یک ناسیونالیست عراقی است و امروز به نظر می رسد که به عنوان یکی از متحدان آمریکا ظاهر شده و با ممانعت از پیشروی عراق به سوی ایران، یکی از اهرم های حمایتی ایالات متحده محسوب می شود. صدر در ارتباط با آمریکا گفت: از حضور همه سفارتخانه ها استقبال می شود البته مادامی که در امور عراق و تشکیل دولت دخالتی نداشته باشند. عراق فقط برای عراقی ها است. براساس نتایج اولیه انتخابات یکشنبه گذشته، جریان صدری ها تقریبا 20 کرسی بیشتر را به دست آورد و با 73 کرسی از 329 کرسی پارلمانی به یکی از بلوک های قدرتمند پارلمانی عراق تبدیل شد.

این مسئله موجب می شود تا صدر به واسطه آن که قدرتمندترین بلوک را در پارلمان عراق در اختیار دارد ،در انتخاب نخست وزیر بعدی نقش تعیین کننده داشته باشد. صدر در جریان سخنرانی اش بعد از کارزار پارلمانی که از تلویزیون دولتی عراق هم پخش شد، گفت:از این پس سلاح ها باید در دستان دولت باشد ، پس استفاده از سلاح خارج از این چارچوب ممنوع است. او در ادامه گفت: این اصل حتی در باب آنهایی که بر مقامت در برابر ایالات متحده تاکید دارند نیز صادق است. به گفته صدر زمانش فرا رسیده که مردم در صلح و بدون اشغال، تروریسم، حضور شبه نظامیان، ترس از آدم ربایی و از دست دادن حق حیاتشان زندگی کنند. ضیا اسدی، یکی از مقام های ارشد پیشین عراقی در این باره به نیویورک تایمز گفت که هیچ کشوری خواهان نیروهای قوی تری از ارتش اش نیست. صدر می بایست در باب این که نیروهای آمریکایی در عراق بمانند یا نه، تصمیم گیری کند. ایالات متحده با خروج نظامیانش از عراق تا 31 دسامبر موافقت کرده، اگرچه واشنگتن نیروهایش را در حالت رزمی نمی داند. براساس توافق های انجام شده، انتظار می رود تعداد نیروهای آمریکایی در حدود 2 هزار نفر به دعوت بغداد ثابت بماند. اسدی خاطر نشان کرد که برچسب زدن ها یا طبقه بندی نیروها به عنوان مستشار با جنگده، بی فایده است، این تصمیم سازی ها باید دوباره مورد بازنگری قرار گیرد و در بابش پارلمان و دولت تصمیم گیری کنند.

صدر که از حامیان فرقه گرایی و شیعیان عراق محسوب می شود، در سال های اخیر دامنه دسترشی اش را گسترش داده و به سنی ها، مسیحیان و سایر اقلیت ها نیز توجه می کند.از همین رو زمانی که این روحانی شیعه خطاب به حامیانش از آنها خواست تا از مسیحیان حراست کنند، مردان صدری در محله های اکثریت شیعه نشین به نشانه همبستگی لباس های مزین به صلیب های بزرگ بر تن کردند. در انتخابات پیشین نیز صدری ها با حزب کمونیست که بی دین است، اتحادی تعریف کردند. مقتدی صدر خارج از مرزهای عراق با عربستان سعودی و امارات روابطی قوی دارد، در داخل نیز این روحانی شیعه بر پاکسازی سیستم سیاسی ناکارامد و عمیقا فاسد عراق تاکید دارد که افراد تعریف شده در آن برمبنای وفاداری حزبی نه شایستگی هایشان به پست های ارشد دولتی دست یافته اند.یکی از مقام های سابق وزارت خارجه آمریکا که در سال 2003 خدمت می کرد ،در این باره به نیویورک تایمز گفت: صدر رشد کرده و تکامل یافته، با این همه فکر می کنم از همان ابتدا ما او را دست کم گرفته بودیم. این چهره  پیشین فعال در دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه گفت که در ابتدای استقرار نظامیان آمریکایی بسیاری از واشنگتن خواستند تا مقتدی صدر را کنار بگذارد، ایالات متحده نیز از این توصیه پیروی کرد و این مبنایی شد برای ظهور جیش عدل شاخه نظامی جریان صدر که مبارزه با اشغالگران را در اولویت قرار داده بود. زمانی که آمریکایی فرصتی برای کشتن صدر در نجف به دست اوردند، واشنگتن به سرعت از نیروهایش خواست تا مقتدی را نابود کنند، چرا که هم برای برخی سیاستمداران داخل نشین و هم آمریکا به چالش بزرگی تبدیل شده بود.در شهر صدر، صدری ها خدمات مختلفی چون حمایت از ایتام و بیوه زنان و بسیاری از فعالیت های دیگری را که دولت در بابشان عاجز است ، انجام می دهند.

اسدی در مورد اهداف این روحانی می گوید: صدر دوست دارد به اهداف خاصی دست یابد و هدف اصلی اش در ظاهر تحقق عدالت اجتماعی است. او اهداف مقتدی صدر را به سان اهداف مارتین لوترکینگ و مهاتما گاندی تشبیه کرد. با این همه صدر برخلاف رهبر حقوق مدنی رنگین پوستان و نماد صلح طلبان هندی، بر فعالیت شبه نظامیان مسلح نظارت دارد، هرچند دامنه اش امروز محدودتر شده است.بسیاری جیش المهدی را عامل دامن زدن به خشونت های فرقه ای می دانند. از همین رو این گروه متهم به اداره جوخه های مرگ و پاکسازی فرقه ای در محله های بغداد است. صدر اما در پاسخ می گوید همه فعالیت های این گروه شبه نظامی تحت کنترلش نبوده است. مدیر موسسه مطالعاتی صلح، اندیشکده ای که با بودجه دولت امریکا اداره می شود در این باب می گوید:تصور می کنم صدر در فضای شخصی اش سیر می کند از همین رو پایگاه و مواضعش از جانب هیج کشوری دیکته نمی شود.از منظر من او در قیاس با چهره های دیگر عراقی به فرقه گرایی کم تر اهمیت می دهد و بیش از همه حامی بینش ملی گرایانه است.

 

ترجمه:ساناز نفیسی

منبع:نیویورک تایمز

۱۸:۴۸ ,۰۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


قیمت هر بشکه نفت برنت در روز گذشته به بالاترین حد در دو سال اخیر رسید. کارشناسان براین‌باورند که رشد قیمت نفت همچنان ادامه خواهد داشت.

آتش‌سوزی گسترده به وسعت 4 هزار هکتار از جنگل‌های پارک ملی یوسیمیتی در کالیفرنیا سرایت کرده است.

تصرف سریع افغانستان از سوی طالبان، گمانه‌ها درباره دخالت آمریکا در پیروزی این گروه شبه‌نظامی را تقویت کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای عصر دوشنبه اعلام کرد قصد معرفی قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس اتمی را ندارد.

نظر خود را ثبت کنید