مدیر سازمان مرمت و حفظ آثار باستانی عراق از "اشتباهات متعدد" در مرمت قبلی مانند "استفاده از سیمان سنگین روی طاق" ابراز تاسف کرد.

مقامات عراق از مرمت "طاق تیسفون" در این کشور خبر دادند.مقامات عراق اعلام کردند که در حال مرمت طاق ۱۴۰۰ ساله منطقه تیسفون در عراق امروزی هستند و می‌خواهند شکوه سابق را به آن بازگرداند. این طاق بزرگترین طاق آجری جهان است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: بنای معروف قرن ششمی در ۳۰ کیلومتری جنوب بغداد آخرین بنای به جا مانده از پادشاهان ایرانی در این منطقه از عراق است. تیسفون یکی از پایتخت‌های امپراتوری ایران باستان بوده است.

کار مرمت طاق کسری (تیسفون) از سال ۲۰۱۳ و پس از ریزش یک تکه بزرگ آن بر اثر باران و رطوبت شدید آغاز شد. این سازه در زبان فارسی با نام "طاق کسرا" (کسری) یا ایوان مدائن شناخته می‌شود.

"دیوید میشلمور" کارشناس مرمت و حفاظت از آثار باستانی که با تیمی از باستان‌شناسان دانشگاه پنسیلوانیا روی این پروژه کار می‌کند در این باره گفت که مرحله "اضطراری" کار‌های حفاظت از این سازه قرار است در ماه آینده به پایان برسد. این مرحله از ماه مارس گذشته (فروردین) آغاز شده است.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: "آنچه اخیرا فرو ریخته تعمیرات مدرن است نه بخش‌های اصلی ساخته شده در دوران ساسانی".

او افزود: "بین سال‌های ۲۰۱۴- ۲۰۱۳ بازسازی‌های زیادی روی سازه‌ها انجام شده و احتمالا همه این‌ها باید برداشته و جایگزین شوند".

براساس گزارش‌های تاریخی و اسناد موجود، ساخت طاق کسری در سال ۵۴۰ پس از میلاد مسیح و طول جنگ‌های طولانی سلسله ساسانی ایران با امپراتوری بیزانس در روم شرقی آغاز شد.

این طاق با ارتفاع ۳۷ متر و طول ۴۸ متر بزرگترین طاق آجری جهان است.

"حسن ناظم" وزیر فرهنگ عراق گفت که این اقدامات با هدف "تثبیت" این سازه انجام شده که در نزدیکی ساحل رودخانه دجله قرار دارد و خطر نفوذ آب‌های زیر زمینی به آن زیاد است.

"لیث مجید حسین" مدیر سازمان مرمت و حفظ آثارباستانی عراق گفت که مرمت کنونی طاق کسری به لطف بودجه ۷۰۰ هزار دلاری موسسه "بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی در مناطق تحت درگیری" (الیف) تامین می‌شود.

او از "اشتباهات متعدد" در مرمت قبلی مانند "استفاده از سیمان سنگین روی طاق" ابراز تاسف کرد.

"لیث مجید حسین" افزود: مرحله بعدی "مرمت کامل" خواهد بود که به تقویت سازه و جلوگیری از ریزش بخش‌های آن کمک می‌کند.

"صندوق جهانی بنا‌های تاریخی" در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد که طاق کسری بسیار فرسوده شده و در "خطر ریزش" قرار دارد.

این هشدار‌ها قابل پیش‌بینی بودند و در سال ۲۰۱۲ بخشی ۲ متری از طاق کسری فرو ریخت.

منبع : عصر ایران

۱۴:۲۰ ,۰۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس جمهوری فرانسه نیمه شب گذشته به همراه نخست‌وزیر عراق با حضور در منطقه کاظمین بغداد در بارگاه مطهر کاظمین حاضر شد.

جانشین قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) شمال‌غرب کشور گفت: ما گفته و تذکر داده بودیم که اگر کوچک‌ترین خطایی از گروهک‌های معاند دیده شود پاسخ سختی ...

بعد از حوادث خشونت‌بار دیروز (جمعه) بین نیروهای ضدِشورش و تظاهرکنندگان که به گفته رسانه‌های عراق منجر به کشته شدن پنج تظاهرکننده و زخمی شدن ...

ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا اعلام کرد از 9 دسامبر، دیگر هیچ نیروی امریکایی یا نیرویی از ائتلاف که ماموریت رزمی داشته باشد در عراق حضور ...

انتظار می‌رود فردا (دوشنبه) (۱۸ بهمن)‌ نشست پارلمان برای رای‌ دادن به رئیس جمهور جدید عراق برگزار شود تا پنجمین رئیس جمهور این کشور پس از اشغال ...

نظر خود را ثبت کنید