لایحه جدید نمایندگان پارلمان هند برای ممنوع کردن معاملات رمزارزهای خارجی، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در این کشور را شوکه کرد.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: براساس گزارش‌های منتشر شده، پارلمان هند در نظر دارد با ممنوع اعلام کردن فعالیت و معاملات رمزارزهای خارجی و پرطرفدار مانند بیت‌کوین در این کشور، شرایط را برای رونمایی و رونق رمزارزهای دولتی فراهم کند.

نمایندگان پارلمان هند همچنین در این لایحه پیشنهادی که قرار است در سال 2022 میلادی تصویب شود از بانک مرکزی این کشور و نهادهای مالی و ارزی خواسته‌اند تا یک رمزارز اختصاصی و رسمی را برای معامله عرضه کنند.

اگرچه این‌ها خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران و صرافی‌های ارز دیجیتال در هند نیست اما برخی هنوز امیدوارند که دولت هند در عمل نتواند جلوی معامله رمزارزهای جهانی را بگیرد.

در یک هفته گذشته مقامات رسمی هند مواضع تندی علیه معامله رمزارزها در این کشور گرفته بودند. در همین رابطه جایانت سینها، رئیس کمیسیون مالی و ارز دیجیتال پارلمان هند در مصاحبه با تلویزیون CNBC گفت: صرافی‌های ارز دیجیتال با اینکه ادعا کرده‌اند از قوانین پیروی می‌کنند اما باید بتوانند جلوی پولشویی‌ها را از طریق معامله رمزارزها بگیرند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند هم در مصاحبه با یک شبکه استرالیایی درباره ظهور فناوری‌های جدید اعلام کرد: باید مراقب سوء‌استفاده‌های مربوط به رمزارزها باشیم.

نخست وزیر هند نیز در توئیتی نوشت: همه کشورهای دموکراتیک باید با کمک همدیگر مراقب سوء استفاده‌های افراد سودجو از بازار رمزارزها باشند چراکه ممکن است به جوانان ما هم از این طریق آسیب وارد شود.

 با این حال هنوز امیدها درباره آینده فعالیت رمزارزها در هند زنده است. برخی گزارش‌ها هم از اقدام پارلمان و دولت هند صرفا برای مقررات‌گذاری بر سر معامله ارزهای دیجیتال خبر دادند نه جلوگیری کامل از معامله رمزارزها.

لایحه پارلمان هند چه پیامی برای سرمایه‌گذاران رمزارزها در این کشور دارد؟

در صورت تصویب این لایحه، علاوه بر صرافی‌های داخلی هند، شرکت‌های  خارجی و فعال در بازار رمزارزها مانند کوین‌بیس و کراکن هم مجبور هستند از بازار هند خارج شوند.

این درحالی‌است که بانک مرکزی هند که در چند سال گذشته مخالف فعالیت رمزارزها در این کشور بود، دستورالعمل‌هایی برای توقف معامله ارزهای دیجیتال به بانک‌ها ارسال کرده است.

پس از اعلام برنامه پارلمان هند برای توقف رمزارزها، چندین سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال در این کشور هم رمزارزهای خود را فروختند. با این حال صرافی‌های ارز دیجیتال در هند از سرمایه‌گذاران خواسته‌اند تا ترس به خود راه ندهند چراکه هنوز لایحه پارلمان تصویب نشده است.

آشیش سینگهال، مدیرعامل و موسس صرافی ارز دیجیتال کوین‌سوئیچ کوبر هند هم از سرمایه‌گذاران خواست تا عجولانه تصمیم نگیرند.

سینگهال در توئیتی نوشت: سرمایه‌گذاران صنعت رمزارزها امیدوار هستند که دولت هند در کنار توجه به لایحه مجلس همچنان فعالیت کلی ارزهای دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد.

سینگهال افزود: ما در موسسه کوبر، باید همگی به قوانین دولت هند توجه داشته باشیم. من از سرمایه‌گذاران رمزارزها در هند می‌خواهم آرامش خود را حفظ کنند و قبل از هر گونه تصمیم‌گیری عواقب آن را بسنجند. سرمایه‌گذارها باید منتظر بیانیه رسمی دولت هند در این باره بمانند و به شایعات توجه نکنند.

نیسشال شتی، از مدیر و موسس صرافی بزرگ وازیر ایکس در هند هم با انتشار توئیتی از توجه قانون‌گذاران پارلمان هند به بازار جهانی رمزارزها گفت و از سرمایه‌گذاران خواست با وجود 15 میلیون سرمایه‌گذار ارز دیجیتال در هند، نیازی به نگرانی نیست.

صنعت رمزارزها در هند تاکنون چندین بار به مرحله جنون رسیده است و به خاطر نبود قوانین مشخص در این زمینه ترس از تعطیلی کامل آن همچنان وجود دارد. بنابراین با اینکه بانک یا نهاد مشخصی برای هدایت رسمی رمزارزها در هند وجود ندارد، باید خوشبین بود که شاید لایحه پیشنهادی پارلمان هند اقدامی در راستای ثبات این بازار پرطرفدار و آرامش خاطر سرمایه‌گذاران آن در هند باشد.

۱۴:۴۱ ,۰۴ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


اگرچه بیت کوین همچنان رمزارز مورد درخواست هکرهای باج گیر است اما مجرمان سایبری به تدریج خواستار دریافت باج در قالب رمزارزی دیگر به نام مونرو ...

افزایش گرمای هوا و به دنبال آن افزایش مصرف و فعالیت غیر مجاز رمزارزها تابستان سختی را برای صنعت برق رقم زد اما اکنون شرایط کمی بهتر شده است ...

ستارگان بالیوود و سلبریتی‌های هندی در میان تب جهانی رمز ارزها، NFT (توکن غیرقابل معاوضه) راه‌اندازی می‌کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب طرح رمزارزها هشدار داد.

نظر خود را ثبت کنید