معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین‌الملل معاونت علمی و فناوری گفت: تاکنون ۲۰۰ محقق بین المللی برای ارتباط با برگزیدگان برتر ایرانی و فعالیت های علمی شناسایی و جذب شده اند.

سید علی حسینی درخصوص گزارش ۱۰۰ روزه برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی گفت: برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی از سال ۱۳۹۷ با تصویب اعطای دفترچه اقامت ویژه به نخبگان خارجی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و در راستای نیل به اهداف بلند مدت چشم انداز علمی کشور اجرایی شد.

معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین‌الملل معاونت علمی و فناوری گفت: به واسطه این برنامه تا به امروز بیش از ۴۵۰ نفر از متخصصان و کارآفرینان بین المللی شناسایی و بیش از ۲۰۰ نفر از متقاضیان موفق به بهره مندی از دفترچه اقامت ویژه شده اند.

وی ادامه داد: از این تعداد، ۵۸ نفر از برگزیدگان افغانستان جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی امیرکبیر و علوم پزشکی موفق به کسب بورسیه این طرح شدند.

حسینی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده برای کشور افغانستان در ماه های اخیر بیش از ۱۰۰ نفر از پزشکان، اساتید دانشگاه ها و متخصصان افغانستان که به ایران مهاجرت کرده اند شناسایی شدند که با توجه به شرایط ایشان به صورت ویژه به وزیر کشور و کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات برای بهره مندی از اقامت ویژه ۳ ساله معرفی شده اند.

وی با بیان اینکه در برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی، اقامت ویژه به صورت محدود در بازه زمانی های ۳ تا ۱۰ ساله و با توجه به سوابق علمی و تخصصی متقاضیان اعطا می شود. متقاضیان با دریافت اقامت ویژه از تمام حقوق شهروندی در ایران به جز مشارکت در انتخابات بهره مند می شوند.

به گفته حسینی، در ۱۰۰ روز گذشته علاوه بر معرفی ۱۱۱ نفر از متخصصان افغانستانی که بنا به اتفاقات اخیر افغانستان به ایران مهاجرت کرده اند تعداد ۲۳ نفر از متقاضیانی که از طریق سامانه برنامه مذکور (iconnect.isti.ir) درخواست خود را ارئه کرده اند، به کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات معرفی و با توجه به معرفی ۵۵ نفر از ابتدای سال به کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات، ۳۰ نفر موفق به دریافت دفترچه اقامت ویژه در ۱۰۰ روز گذشته شده اند.

وی با اشاره به مزایای این طرح گفت: ایجاد امکان رشد تخصصی اتباع خارجی حاضر در کشور، ایجاد شرایط بهره گیری از ذخایر علمی و حرفه ای سرمایه انسانی خارجی، انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به داخل، از مزایای طرح همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی به شمار می رود.

به گفته حسینی این دانشجویان در قالب طرح همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی، اقامت ویژه و بورسیه تحصیلی می شوند و با متخصصان و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور ارتباط می گیرند تا به فعالیتهای علمی بپردازند.

منبع: خبرگزاری مهر

۰۹:۴۵ ,۰۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: موج ورود نخبگان به کشور در حال افزایش و امیدوار کننده است.

امام جمعه دزفول با انتقاد از بدحجابی برخی بانوان در فروشگاه‌های بزرگ این شهر ضمن تذکر به مدیران این فروشگاه‌ها ...

جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی صبح امروز (چهارشنبه)، با حضور در حسینیه‌ امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: مقام معظم رهبری بعد از جلسه دیدار با نخبگان دستور دادند که نظرات نخبگان دسته‌بندی شده و برای رئیس‌جمهور محترم ...

نظر خود را ثبت کنید