مطالعات اخیر نشان می‌دهد داروی آدوهلم که برای آلزایمر تجویز می‌شود، در ۳۵ درصد از بیماران باعث تورم مغزی شده است.

بر اساس این مطالعه از ۱۰۲۹ بیماری که دز تاییدشده این دارو را دریافت کردند، ۳۶۲ نفر دچار تورم مغزی شدند که در تصویربرداری مغزی مشاهده شد و ۹۴ درصد نیز عوارضی مانند گیجی، سرگیجه و سایر عوارض را تجربه کردند.

در ادامه آمده است حدود ۱۹ درصد بیمارانی که دارو را دریافت کردند خونریزی مغزی داشتند که گاهی با تورم همراه بود. در مجموع در  ۴۱ درصد بیماران تورم مغزی، خونریزی یا هر دو مورد گزارش شد و حال ۱۴ مورد هم وخیم گزارش شد.

با توجه به اینکه در حال حاضر این دارو در بازار در دسترس است، محققان در تلاشند تا ناهنجاری های تصویربرداری مرتبط با آمیلویید یا  ARIA را مورد بررسی قرار دهند. لازم به ذکر است که هیچ رابطه‌ای بین این عارضه جانبی و مرگ وجود ندارد.

داروی آدوهلم که توسط شرکت آمریکایی بیوژن ساخته شد، در ماه ژوئن سال جاری تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرد. این دارو به دلیل نتایج بالینی متناقض بسیار بحث‌برانگیز بود و به همین دلیل مطالعه و آزمایش روی آن ادامه دارد.

نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Neurology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۰:۴۷ ,۰۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نتایج یک مطالعه که به‌تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد نوشیدن قهوه یا چای ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی و زوال عقل را کاهش دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین D یک پیش‌ساز هورمونی است که به طور فزاینده‌ای برای تأثیرات گسترده، از جمله بر سلامت مغز شناخته می‌شود.

یک حسگر جدید می‌تواند ناهنجاری‌های اولیه مغز را با الماس‌های مبتنی بر لیزر تشخیص دهد و به تشخیص زودهنگام بیماری‌هایی نظیر زوال عقل، آلزایمر ...

به گفته محققان تحریک مغز در مبتلایان به آلزایمر می تواند به یادآوری مجدد در آنها کمک کند.

نظر خود را ثبت کنید