اگر فکر می‌کنید قابلیت حدس کلمات در کیبورد گوشی‌های همراه باعث افزایش سرعت تایپ می‌شود، سخت در اشتباهید.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: تایپ کردن از رایج‌ترین کارهایی است که روزانه در تلفن‌های همراه انجام می‌دهیم. براساس آخرین مطالعات انجام شده، افراد 25 تا 40 سال هر روز 48 دقیقه از وقت خود را مشغول تایپ کردن هستند درحالی‌که افراد 40 تا 66 ساله هم روزانه 30 دقیقه از وقت خود را به تایپ کردن اختصاص می‌دهند.

شیوه‌های تایپ کردن ما هم از زمانی که گوشی‌های تلفن همراه وارد دنیای جدید شدند، تغییرات زیادی کرده است. در این مدت ما شاهد اضافه شدن قابلیت تصحیح کلمات اشتباه و ویژگی حدس کلمات همزمان با تایپ در گوشی‌های همراه بوده‌ایم.

این قابلیت‌ها در کل برای افزایش سرعت و بهره بردن از تایپ سریع و موثر طراحی شده‌اند اما تحقیقات نشان داده است قابلیت حدس کلمات در کیبورد تلفن‌های همراه در واقع چنین کارایی برای ما ندارد.

در سال 2016، یک گروه تحقیقاتی، سرعت تایپ 17 نفر را با کمک قابلیت حدس کلمات در کیبورد آزمایش کردند و نتیجه گرفتند که این ویژگی در گوشی‌های همراه به طور کلی هیچ تاثیری در افزایش سرعت تایپ ندارد. اما مشکل اینجا بود که تعداد افراد شرکت‌کننده در آن آزمایش فقط 17 نفر بودند.

در سال 2017 گروهی تحقیقاتی با بررسی سرعت  تایپ ۳۷ هزار نفر با استفاده از قابلیت حدس کلمات در تلفن‌های همراه، این آزمایش را دوباره تکرار کردند. در این آزمایش از همه شرکت‌کنندگان خواسته شد تا جملاتی را با بیشترین سرعت و دقت ممکن کپی کنند.

پس از بررسی داده‌ها مشخص شد، شرکت‌کنندگانی که از قابلیت حدس کلمات در کیبورد تلفن همراه خود استفاده کردند، توانستند به طور متوسط 33 کلمه در هر دقیقه تایپ کنند درحالی‌که شرکت‌کنندگان دیگر بدون استفاده از قابلیت حدس کلمات عملکرد بهتری داشتند یعنی 35 کلمه در دقیقه. در این آزمایش همچنین مشخص شد افرادی که از قابلیت تصحیح کلمات در کیبورد استفاده کرده بودند، در مقایسه با دو گروه دیگر کلمات بیشتری تایپ کردند یعنی 43 کلمه در دقیقه.

بررسی شرایط گوناگون

در این آزمایش به این نتیجه رسیدند که قابلیت حدس کلمات در کیبوردهای تلفن همراه تاثیر چندانی در سرعت تایپ کاربران ندارد و در واقع ارتباط بین این دو موضوع ضعیف است.

هر چند باور همه این است که استفاده از کلمات پیش‌بینی شده در کیبورد تلفن های همراه حین تایپ، سرعت نوشتن را افزایش می‌دهد.

در مرحله بعدی آزمایش، شرایطی را بررسی کردند تا موثر بودن قابلیت حدس کلمات را در تلفن‌های همراه به صورت دقیق‌تر بسنجند. در این آزمایش برخی از پارامترهای دخیل در سرعت تایپ توسط کاربران را با هم ترکیب کردند تا بتوانند همه حالت‌های ممکن را برای سنجش دقیق کارایی قابلیت حدس کلمات بررسی کنند.

نخستین پارامتر، تعیین میانگین زمانی بود که طول می‌کشید تا کاربر کلمه حدس زده شده در بالای کیبورد را لمس کند. این مدت زمان را براساس مطالعات پیشین به طور میانگین دو صدم ثانیه در نظر گرفتند.

پارامتر بعدی، در نظر گرفتن مدت زمانی بود که کاربر کلمه پیشنهاد شده کیبورد را نگاه کرده و می‌شناخت. این مورد هم براساس مطالعات انجام شده، 45 صدم ثانیه درنظر گرفته شد.

علاوه بر اینها برخی دیگر عوامل و پارامترهای موثر در سرعت تایپ وجود دارند که کمتر دیده می‌شوند. در این آزمایش سعی شد شیوه‌های متفاوت درحالت های گوناگون را برای سنجش کارایی حدس کلمات بررسی کنند.

در این زمینه طول واژه تایپ شده می‌تواند تعیین‌کننده باشد چراکه کاربران بیشتر تلاش می‌کنند برای واژه‌های طولانی و با بیش از شش حرف از حدس کلمات استفاده کنند. دلیل آن هم این است که کلمات طولانی وقت بیشتری برای تایپ نیاز دارند و گاهی هم الفبای آنها فراموش می‌شود.

یک روش دیگر استفاده کاربران در این زمینه، روش «تایپ، سپس، نگاه» است که نشان می‌دهد کاربران تا قبل از نگاه کردن به کلمه پیشنهادی در کیبورد، چند حرف را تایپ کرده‌اند؟ برای مثال ممکن است کاربر بعد از تایپ سه حرف از یک کلمه به واژه پیشنهادی نگاه کند.

این نکته را هم باید در نظر گرفت که کاربر هرچه واژه‌های بیشتری تایپ کند پیشنهاد کلمات بعدی در کیبورد دقیق‌تر انجام می‌شود. در شکل زیر خط عمودی نیز تفاوت تاثیر نگاه کاربر از زمان قبل از تایپ تا تایپ چند حرف ابتدایی کلمه برای انتخاب واژه پیشنهاد شده را نشان می‌دهد.

البته یک سنجش نهایی و کمتر بررسی شده دیگر هم درباره بررسی مدت زمان تایپ و چک کردن کلمه پیشنهاد شده وجود دارد. در این زمینه هرچند تاثیر فاصله بین تایپ و تصحیح کلمه بر روی سرعت تایپ کاربران هم نشان داده شده است اما با استفاده از مدل کامپوتری همچنان داده‌های دقیق‌تر برای به دست آوردن کارایی موثر قابلیت حدس کلمات بر سرعت تایپ وجود دارند.

در این گزارش سعی شد حدس کلمات را برای تایپ پنج حرف بررسی کند که براساس آن اگر کاربر با تایپ پنج حرف ابتدایی یک واژه، کلمه نهایی را روی بخش حدس کلمات کیبورد مشاهده نکند، خود به تنهایی نوشتن کلمه را ادامه می‌دهد.

این درحالی‌است که ما سنجش دقیقی از میانگین تعداد حرف‌های نوشته شده تا زمان نمایش کلمه مورد نظر نداریم و این عدم تخمین هم باتوجه به گوناگونی کلمات، منطقی به نظر می‌رسد.

یافته‌های ما چه بود؟

در شکل زیر بالای خط چین، افزایش سرعت ورودی متن را نشان می‌دهد درحالی‌که پایین‌تر از آن به این معنی است که سرعت تایپ کاربر با استفاده از قابلیت حدس کلمات پایین آمده است. خط قرمز تیره نیز نشان می‌دهد که قابلیت حدس کلمات چه زمانی موثرتر است. یعنی کاربر توانسته است در مقایسه با حالت عدم استفاده از حدس کلمات عملکرد بهتری داشته باشد.

در شکل مورد نظر، خط آبی نیز نشان‌دهنده زمانی است که این قابلیت کمترین تاثیر را در سرعت تایپ کاربر داشته است.

براساس شرایط بررسی شده، پیش‌بینی می‌شود استفاده از قابلیت حدس کلمات در تلفن‌های همراه حتی می‌تواند تا هشت کلمه در دقیقه از سرعت تایپ کاربر کم کند.

همانطور که در شکل بالا نمایش داده شده، دایره آبی نشان‌دهنده شرایط بهینه است، یعنی زمانی که بهترین نتیجه از قابلیت حدس کلمات به دست می‌آید. در این حالت کاربر با تایپ سه حرف از یک کلمه شش حرفی، از قابلیت حدس کلمات بیشترین استفاده را می‌برد.

بنابراین برای اغلب کاربران، قابلیت حدس کلمات تاثیری در سرعت تایپ آنها ندارد. حتی زمانی که کلمات را پیشنهاد می‌دهد، اتلاف وقت جداگانه‌ای را شامل می‌شود. بنابراین فایده آن به دلیل تایپ تنها چند کلمه در دقیقه در مقایسه با اتلاف زمان آن بسیار ناچیز است.

در عین حال نیاز است تا شرایط شبیه‌سازی شده ما برای سنجش کارایی حدس کلمات به مدت طولانی‌تر در بین کاربران مطالعه و بررسی شود تا نتایج دقیق‌تری در این باره به دست آید. آنچه تحقیقات ثابت کرده است همسو با نتایج آزمایش‌های قبلی درباره عدم کارایی این قابلیت و همچنین کند کردن سرعت تایپ کاربران در کیبورد تلفن‌های هوشمند بود.

۱۱:۱۷ ,۰۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در این گزارش با نحوه ارسال پیام متنی بدون تایپ کردن آشنا شوید.

قیمت انواع گوشی‌های موبایل سامسونگ، اپل، هوآوی، شیائومی و نوکیا را در بازار امروز، بیستم شهریور ۱۴۰۰، مشاهده کنید.

پس از ماه‌ها شایعات و افشاگری‌ها، غول کره جنوبی بالاخره اعلام کرد که گوشی‌های پرچم‌دار آینده‌اش، یعنی سری گلکسی اس ۲۲ (Galaxy S22) رسماً در رویداد ...

محققان دریافتند برنامه‌های تلفن همراه حاوی کلید‌هایی هستند که می‌توانند هم به اطلاعات کاربر و هم به فایل‌های خصوصی برنامه‌های غیرمتصل ...

نظر خود را ثبت کنید