بسیاری از کارشناسان معتقدند که فیروزجا به زودی مرد شماره یک شطرنج جهان خواهد شد.

 علیرضا فیروزجا شطرنج باز ایرانی‌ که برای فرانسه بازی می‌کند، در رقابت‌های قهرمانی تیمی اروپا از ۹  امتیاز ممکن هشت امتیاز را به دست آورد و بدون شکست و با ۷ پیروزی و دو تساوی عملکردی عالی را به ثبت رساند. فیروزجا که در این مسابقات عملکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشت توانست ریتینگ زنده خود را به عدد ۲۸۰۳.۸ برساند و در رده دوم جهان بایستد. این ریتینگ برای فیروزجا درحالی به دست آمد که او در سن ۱۸ سال و ۵ ماه و ۱۳ روز موفق شده از ریتینگ ۲۸۰۰ عبور کند و رکورد کارلسن را بشکند.

عملکرد فوق العاده فیروزجا در سن ۱۸ سالگی تهدیدی برای سلطنت مگنوس کارلسن مرد شماره یک شطرنج جهان به حساب می آید  چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند که فیروزجا به زودی مرد شماره یک شطرنج جهان خواهد شد.  

مگنوس کارلسن قهرمان فعلی جهان در واکنش به این صحبت ها گفت: درست است که امروزه انگیزه گرفتن برای من بسیار سخت تر از سال های قبل است اما مهمتر از همه، سعی می‌کنم به گونه‌ای حرفه‌ای برخورد کنم و از شطرنج لذت ببرم و تا جایی که می‌توانم یاد بگیرم.  

او ادامه داد: در حال حاضر برتری من نسبت به بازیکن دوم جدول رده‌بندی جهان زیاد است، اما علیرضا فیروزجا یک جهش چشمگیر داشت و شماره دو جهان شد. اگر او با همان ریتم ادامه دهد، واضح است که شرایط من به راحتی الان نخواهد بود. در حال حاضر قصد من این است که سال‌های بیشتری به بازی شطرنج ادامه دهم، حتی اگر قهرمان جهان نباشم. مطمئناً این احساس که ممکن است از سلطنت شطرنج جهان خلع شوم، چندان خوشایند نخواهد بود بنابراین تا آنجا که بتوانم تلاش خواهم کرد.    

کارلسن در پایان گفت: کافی است به اعداد و مسیرهای فیروزجا نگاه کنید. من بازی های زیادی را مقابل او انجام داده ام و می‌توانم تصدیق کنم که او بسیار با استعداد است.

در رده بندی زنده جهانی، کارلسن همچنان با ریتینگ ۲۸۵۵.۹ مرد شماره یک شطرنج جهان شناخته می‌شود. فیروزجا که به ریتینگ ۲۸۰۳.۸ رسیده است تعقیب کننده جدی کارلسن به شمار می‌آید چرا که این شطرنج باز در رده دوم ایستاده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۲:۰۷ ,۰۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در رقابت‌های شطرنج سریع قهرمانی جهان مگنوس کارلسن و علیرضا فیروزجا هر کدام به ترتیب با کسب ۹.۵ و ۸ امتیاز از دست‌یابی به مقام قهرمانی این رقابت‌ها ...

کارلسن به نوعی اعتراف کرده که شکستش در مسابقات جهانی شطرنج عمدی بوده است.

نابغه ایرانی دنیای شطرنج به عنوان پدیده سال این رشته انتخاب شد.

نابغه ایرانی در سوپر تورنمنت کریپتو کاپ آمریکا به پیروزی رسید.

علیرضا فیروزجا در رقابت‌های آمریکا مقابل مگنوس کارلسن، قهرمان شطرنج جهان، شکست خورد.

نظر خود را ثبت کنید