فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیشرفت ۸۰ درصدی سامانه جامع تجارت خبر داد.

به گزارش قرن نو و به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سید رضا فاطمی امین» گفت: سامانه جامع تجارت یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های دولت الکترونیک است و تاکید رئیس‌جمهور از ابتدای دولت سیزدهم بر نهایی سازی و تکمیل این سامانه بوده است.

وی با اعلام پیشرفت ۸۰ درصدی این پروژه، گفت: ۷۰ اقدام باید تا پایان سال برای نهایی سازی و تکمیل این سامانه انجام شود.

وزیر صنعت با بیان اینکه یکی از دستگاه‌هایی که باید به این سامانه متصل می‌شد، گمرک است، ادامه داد: اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت آغاز شده است و ۱۴ اقدام از ۷۰ اقدام مورد نظر مربوط به گمرک جمهوری اسلامی ایران است.  

فاطمی امینی با بیان اینکه ۳۰ دستگاه هم اکنون به سامانه جامع متصل شده‌اند، تصریح کرد: راهداری، گمرک، بانک مرکزی و وزارت بهداشت اکنون به سامانه متصل هستند.

دریافت روزانه پنج میلیون درخواست از فعالان اقتصادی در سامانه جامع تجارت

وی با بیان اینکه پنج میلیون درخواست روزانه توسط تاجران، بازرگانان و فعالان اقتصادی درون این سامانه دریافت می‌شود، اضافه کرد: ۶۰۰ هزار استعلام از بیرون وزارت صمت و ۸۰۰ هزار استعلام در داخل وزارت صمت روزانه در بستر این سامانه انجام می‌شود.

وزیر صنعت افزود: سامانه جامع تجارت نمونه بارز و پیشرفته حکمرانی و تحول گسترده در محیط کسب و کار، شفافیت، ارائه خدمات و اعمال حاکمیت است.

فاطمی امین تنظیم بازار، کنترل قاچاق و کنترل کالای تقلبی را از کارکردهای این سامانه دانست و گفت: سامانه همتا از زیرمجموعه‌ها و نمونه‌های این سامانه در حوزه موبایل است.

درآمدزایی سالانه ۱۴ هزار میلیارد تومانی با راه اندازی همتا

وی ادامه داد: تا پیش از راه اندازی این سامانه(همتا) ۹۰ درصد موبایل کشور قاچاق بوده است که با راه اندازی همتا تا ۱۴ هزارمیلیارد تومان درآمد سالانه گمرکی برای دولت ایجاد شد.

وزیر صنعت بیان کرد: با استفاده از سامانه جامع تجارت کارت‌های بازرگانی جعلی حذف می‌شود، دخالت انسانی کاهش خواهد یافت و این سامانه نوید بخش اقتصادی پویا در اوایل سال آینده خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۲:۱۴ ,۰۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس کل بانک مرکزی گفت: براساس برآوردهای اولیه، رشد اقتصادی در ۹ماهه سال ۱۳۹۹ معادل ۲.۲ درصد بود و تولید ناخالص داخلی بدون نفت نیز در این دوره ...

دولت‌های جدید در ایران هیچ‌گاه چشم‌انداز هموار و روشنی را در پیش‌رو نداشته‌اند. آغاز به‌کار دولت‌های جدید پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ...

تعیین تکلیف مذاکرات احیای برجام در حالی به دولت رئیسی واگذار شد، که امریکایی‌ها در مورد کناره‌گیری تهران از میز مذاکرات پیش‌بینی‌هایی را ...

قیمت سیمان این روزها در بازار دستخوش کاهش شده است اما بیش از آن‌که معامله‌گران بر موضوع کاهش قیمت‎‌ها مانور دهند، وزرای اقتصادی در حال ثبت ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی