امام جمعه تبریز با بیان اینکه تنش آبی یک ابر چالش چند وجهی است، گفت: مشکل کم‌آبی یک موضوع ملی است و نباید صرفا با نگاه منطقه‌ای و استانی به آن نگاه کرد و نباید از دولت انتظار حل مشکل تنش آبی را در یک یا دو روز داشت.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز در مصلای امام خمینی(ره) این شهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با بیان اینکه  تنش آبی یک ابر چالش است که به نگاه و تحلیل چند وجهی نیاز دارد، اظهار داشت: یک وجه تغییرات اقلیمی جهانی و گرم شدن کره زمین  است و وجه دیگر شرایط اقلیمی در ایران است، که به دلیل دوری از دریاهای بزرگ مشکل کم آبی داریم و البته کاهش نزولات آسمانی را نباید فراموش کنیم.

وی افزود: مشکل کنونی فقط کمبود آب نیست بلکه مشکل کمبود ضعف مدیریت بر آب است.

خطیب جمعه تبریز باید در منابع آبی از فناوری‌های نوین استفاده کرد، گفت: بطور مثال می توان با سیستم آبیاری قطره ای و پرهیز از روشهای کهنه و کانال کشی و زهکشی کم هزینه‌تر از منابع آب موجود با بهره‌وری از آن استفاده کرد.

آل‌هاشم ادامه داد: نکته دیگر  وجود فقدان آینده‌نگری در منابع آبی موجب شده است ایجاد صنایع مهم و مادر، سدسازی، پروژه‌های انتقال آب از سال 1350( نیم قرن) با شدت و ضعف ادامه دارد و به وضعیت کنونی منجر شده است.

وی تصریح کرد: مشکل کم‌آبی یک موضوع ملی است و نباید صرفا با نگاه منطقه‌ای و استانی به آن نگاه کرد، موضوع ملی نگاه ملی و عزم ملی می‌خواهد و موضوع ملی تقسیم کار ملی می‌طلبد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: همه باید بدانیم راه حل اصلی مشکل تنش آبی زمان بر بوده و چند جانبه و پیچیده است و نباید از دولت انتظار حل مشکل تنش آبی را در یک یا دو روز داشت.

آل‌هاشم گفت: مردم قهرمان آذربایجان امروز در نماز باشکوه جمعه تبریز از تمام مسئولان کشوری و استانی می‌خواهیم به موضوع کم آبی در استان ما و خشکی دریاچه ارومیه توجه ویژه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس

۱۳:۵۳ ,۰۵ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان با اشاره به اینکه ما همراه با کشاورزان هستیم،گفت: معتقدم در شرایط فعلی باید خسارت کشاورزان به‌صورت بلاعوض ...

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه عزیزان ما در جمعه قبل تجمع کردند و همه‌ متوجه کمبود آب شدند، گفت: اما طبیعی است ادامه دادن کار برای منافقان و ...

امام جمعه موقت اصفهان گفت: خواسته کشاورزان مشروع و به‌حق است و امیدواریم حق کشاورزان هرچه زودتر محقق شود.

امام جمعه مشهد گفت: جریان فریب رسانه‌ای تلاش می‌کند مطالبات به حق مردم را به جریان‌های ساختارشکنانه تبدیل کند.

نظر خود را ثبت کنید