گره کور پرونده ردّ صلاحیت علی لاریجانی باز می‌شود؟

لاریجانی عقب‌نشینی نمی‌کند | چالش جدید پیش‌روی شورای نگهبان

علی لاریجانی قصد عقب‌نشینی ندارد و حالا که شورای نگهبان حاضر به بیان دلایل ردّ صلاحیت او نیست تصمیم گرفته تا به همه شبهات این شورا مکتوب پاسخ داده و مقامات عالی نظام را در جریان آن قرار دهد.

قرن نو ـ گروه سیاسی: گره کور پرونده ردّ صلاحیت علی لاریجانی باز نشده و اصرارهای لاریجانی برای علنی شدن دلایل ردّ صلاحیتش هنوز از سوی شورای نگهبان اجابت نشده است.

دلایلی که شورای نگهبان بر آن مُهر «محرمانه» زده است و لاریجانی تأکید دارد این شورا اگر مهر محرمانه را از نامه‌ای که در آن به دلایل ردّ صلاحیتش اشاره شده بردارد آن را علنی خواهد کرد.

بی‌توجهی شورای نگهبان به این خواست رئیس سابق مجلس نه‌تنها او را به سکوت نکشانده که حالا خبر می‌رسد  علی آقای لاریجانی در متنی تفصیلی به مباحث مطرح‌شده از سوی شورای نگهبان پاسخ داده و مکتوب مباحث خود را برای سران قوا و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی ارسال کرده است.

بنا به گزارشی که خبرگزاری فارس منتشر کرده، لاریجانی در متنی که حدود سی صفحه است سعی کرده به همه شبهات و سؤالات شورای نگهبان پاسخ دهد. وی اظهار کرده، هرچند این قبیل اقدامات دیگر سودی برای وی ندارد اما باعث اصلاح رویکرد شورای نگهبان می‌شود.

ردّ صلاحیتی که «جبران» نشد

علی لاریجانی در آخرین روز از ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 وارد وزارت کشور شد و نامش را در لیست داوطلبان به ثبت رساند؛ کاندیداتوری که یک شوک بزرگ به انتخابات بود. او در همان روز ثبت‌نام نیز نطقی کوبنده داشت که گفته می‌شود زمینه را برای ردّ صلاحیتش فراهم ساخت.

لاریجانی که با حضورش برخی دیگر از کاندیداها ازجمله ابراهیم رئیسی را با چالش روبه‌رو کرده بود نتوانست از گیت شورای نگهبان رد شود؛ ردّ صلاحیتی که نه‌فقط معادلات انتخابات را به‌هم ریخت بلکه بعد از مدتی با واکنش رهبری معظم انقلاب نیز روبه‌رو شد.

مقام معظم رهبری چند روز پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در سخنانی مطرح کردند: «حفظ آبرو جزء بالاترین حقوق انسان‌ها است؛ بنابراین خواهش و مطالبه من از دستگاه‌های مسئول این است که مواردی را که گزارش خلاف واقع راجع به فرزند یا خانواده کسی داده شده، جبران کنند.»

بعد از بیانات رهبری، علی لاریجانی در نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشت: «بیانات حکیمانه حضرتعالی در سالگرد رحلت پیشوای بزرگ انقلاب اسلامی امام خمینی (قدس سره) برای آینده کشور، بار دیگر پایه‌های استوار و عقلانی نظام جمهوری اسلامی را ظهور بخشید. تذکر و مطالبه جنابعالی نیز در رفع ظلم و جفایی که در بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست‌جمهوری رخ داد، بزرگی و بزرگواری و روحیه حق‌طلبی آن حضرت را بیش‌ازپیش عیان نمود».

شورای نگهبان اما «جبران» را نپذیرفت و بر موضع خود در ردّ صلاحیت لاریجانی اصرار کرد تا انتخابات بدون حضور کسی که جایگاه مشاوری رهبری انقلاب را داشت برگزار شود.

لاریجانی سکوت نکرد

لاریجانی اما در چند ماه بعد از انتخابات سکوت نکرده و چندین‌بار خواستار علنی شدن دلایل ردّ صلاحیتش شده است؛ ردّ صلاحیتی که سبب شد برادر او آملی‌لاریجانی از فقهای شورای نگهبان به خاطر مشی این شورا استعفا دهد و حتی اعتبارنامه رئیس‌جمهور منتخب را امضا نکند.

مصباحی‌مقدم در روایت این استعفا گفته بود «به دنبال جلسه‌ای در شورای نگهبان که آقای علی لاریجانی در آن تأیید نشدند، یک جلسه در مجمع تشخیص بود که ایشان واکنش نشان دادند. همان‌جا اظهارنظرهای مختلفی بود؛ مجمع یکپارچه با ایشان موافق نبود و برخی‌ها موافق و برخی مخالف بودند.»

آملی‌لاریجانی در جلسه مورد اشاره مصباحی‌مقدم گفته بود؛ «از اولین حضور اینجانب در شورای نگهبان در سال ۱۳۸۰ قریب به بیست سال می‌گذرد. در تمام این مدت، از شورای نگهبان دفاع کرده‌ام؛ حتی در سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم، اما هیچ‌گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیرقابل دفاع نیافته‌ام؛ چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها. سبب این نابسامانی‌ها تا حد زیادی، دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع در تصمیم‌سازی برای شورای نگهبان است؛ به‌ویژه اگر عضو مسئولی که باید گزارش‌های محققانه به شورا ارائه کند خود، عامدانه چیزی بر آن بیفزاید. چنان‌که از وزارت اطلاعات با قاطعیت تمام مطلبی نقل می‌کنند، حال آنکه با پرسش از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات به‌صراحت این مطلب تکذیب می‌شود. گلایه بنده از سر دغدغه‌ای است برای حفظ شأن و اعتبار شورای نگهبان.»

ابهام در دلایل ردّ صلاحیت علی لاریجانی

علی‌رغم اصرارهای لاریجانی برای علنی شدن دلایل ردّ صلاحیتش، هنوز شورای نگهبان تن به این خواسته نداده است. سخنگوی شورای نگهبان تنها به این نکته بسنده کرده که دلایل به خود لاریجانی منعکس شده است.

باوجوداین، بنا به گفته لاریجانی، قید محرمانه که بر این نامه خورده دست او را برای علنی کردن بسته است. بنا به روایت یک چهره نزدیک به لاریجانی، ویزای تحصیلی دختر لاریجانی یکی از عوامل این ردّ صلاحیت بوده است؛ ویزایی که گفته می‌شود قبل از قانون مجلس درباره ممنوع بودن اقامت یا تحصیل خانواده مقامات عالی کشور در سایر کشورها است.

محمد مهاجری درباره این ردّ صلاحیت می‌گوید؛ «موضوع آقای لاریجانی چالش تازه‌ای برای شورای نگهبان است، سال‌ها بود شورای نگهبان در مقابل هر کاندیدایی اعلام می‌کرد که ما ردّ صلاحیت نکرده‌ایم بلکه عدم احراز صلاحیت کرده‌ایم که شاید پذیرفته هم بود. اما وقتی به آقای لاریجانی می‌رسند، عدم احراز او دقیقاً مثل عدم احراز صلاحیت آقای جنتی و بسیاری از بزرگان انقلاب است. یک فرد را که از کنار خیابان نیاورده‌اید که بخواهد در ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند که شورای نگهبان مهر عدم احراز زده است. آقای لاریجانی ۴۲ سال در این مملکت در مصدر کارهای مهم بوده است. اگر شورای نگهبان نتواند صلاحیت فردی را که ۴۲ سال سابقه و پرونده کاری دارد احراز کند، آقایان درب شورای نگهبان را ببندند و یک قفل بر آن بزنند و به منزل بروند. وقتی شورای نگهبان نتواند شخصیت سوم کشور را بررسی صلاحیت کند، نشان‌دهنده عدم توانایی اعضای شورای نگهبان است و بهتر است آقایان فکر دیگری به حال خودشان کنند.»

وی درباره این سؤال که چرا علی لاریجانی پیشتر نسبت به این مسائل واکنشی نداشته، با اشاره به بیانیه لاریجانی مبنی‌بر اینکه پیشتر نیز به شورای نگهبان تذکراتی داده و در مورد ردّ صلاحیت‌ها هشدار داده است، اظهار داشت: «در همه مواردی که نمایندگان مجلس ردّ صلاحیت شدند، حتی در مورد مجلس دوره دهم که تعداد زیادی از نمایندگان ردّ صلاحیت شدند، آقای لاریجانی در یک نطق شدیداللحنی خطاب به اعضای شورای نگهبان، رفتار آنها را محکوم کرد و من هیچ بعید نمی‌دانم که ردّ صلاحیت ایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری کاملاً مربوط به آن موضع‌گیری‌های تند باشد.»

لاریجانی عقب‌نشینی نمی‌کند

اینکه علی لاریجانی بعد از چند ماه که از انتخابات گذشته و اصرار شورای نگهبان به علنی نکردن دلایل ردّ صلاحیتش همچنان پیگیر این ماجرا است نشان می دهد او قصد عقب‌نشینی و کوتاه آمدن در مقابل شورای نگهبان را ندارد، او حالا از مسیری دیگر وارد شده و در پی اثبات اشتباه شورای نگهبان در ردّ صلاحیتش است.

باید دید نامه مکتوب او به مقامات عالی کشور با چه واکنشی از سوی شورای نگهبان روبه‌رو می‌شود. آیا این شورا بالاخره خود را ملزم به پاسخگویی می‌داند یا باز هم پرونده ردّ صلاحیت لاریجانی مُهر و موم و محرمانه باقی خواهد ماند.

5965

۰۷:۳۰ ,۰۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هادی طحان‌نظیف، عضو حقوقدانان شورای نگهبان الان که مثلاً تجربه آموخته و کارکشته شده، 39 ساله است.

علی لاریجانی داوطلب عدم احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400 پس از آنکه دلایل شورای نگهبان را دریافت کرده است با متنی حدود 30 صفحه به تمام ...

مشاور علی لاریجانی، اظهار کرد: « آقای لاریجانی از آقای اژه‌ای درخواست کردند که پرونده منتسب به ساخت و ساز پسر من را دربیاورید، اگر پسر من آنجا ...

با افشای نامه دلایل ردصلاحیت علی لاریجانی در انتخابات 1400 و پاسخ‌های لاریجانی به این ادعاها، تصور می‌شد شورای نگهبان کمی از مواضع خود عقب‌نشینی ...

نظر خود را ثبت کنید