بررسی رسانه‌های لیبرال آمریکایی نشان می‌دهد خیلی به احیای برجام خوش‌بین نیستند.

قرن نو _ گروه بین‌الملل: متیو ایگلسیاس، یکی از مهم‌ترین چهره‌های رسانه‌ای لیبرال آمریکا، در مقاله‌ای نوشته است: «خروج ترامپ از برجام حرکتی آنقدر نابخردانه بود که حتی در داخل دولت او با مقاومت زیادی روبه‌رو شد. اما الان که ترامپ چنین کرده، احیای آن برای بایدن تقریباً غیرممکن است، زیرا ترامپ نشان داد که ما آمریکایی‌ها قابل‌اعتماد نیستیم». این نظر ایگلسیاس تا حد زیادی منعکس‌کننده نظر دیگر لیبرال‌های آمریکایی است که از هواداران برجام بودند: بدبینی نسبت به مذاکرات پیش‌رو و احتمال تصویب برجام.

یک مثال دیگر از چنین رویکردی گزارش نیویورک تایمز، یکی از روزنامه‌های چپ میانه، از آغاز مجدد مذاکرات برجام است. این مقاله تحلیل می‌کند که امیدها به احیای برجام در حال محو شدن هستند و ادعا می‌کند: «نشانه‌ها حاکی از آن است که بازگشتی به توافق سال 2015 رخ نخواهد داد.» این مقاله اشاره می‌کند که در سال‌های گذشته اسرائیل بارها به ایران حمله کرده ولی موفق نشده خللی جدی در برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کند، و اسرائیل را تا حدی در این امر مسئول می‌داند که انگیزه ایران برای بازگشت به برجام را تضعیف کرده است. البته این مقاله رویکرد سیاست خارجی دولت رئیسی را هم دلیل دیگری در تحلیل خود برمی‌شمارد و دراین‌زمینه به مواضع علنی علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران استناد می‌کند.

وب‌سایت واکس که رویکردی لیبرال‌تر از نیویورک تایمز دارد، مانند این روزنامه نسبت به شانس موفقیت این مذاکرات بدبین است. این وب‌سایت در تحلیل خود ذکر می‌کند که احتمال بازگشت آمریکا به برجام کم است چون مطالبه اصلی ایران چیزی است که برآورده ساختن آن غیرممکن است: دادن تضمین دراین‌زمینه که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا از برجام خارج نخواهد شد. تحلیل‌گر واکس معتقد است که این درخواست غیرممکن است چون کنگره آمریکا تحت هیچ شرایطی اختیار رئیس‌جمهور را دراین‌زمینه محدود نخواهد کرد. این وب‌سایت از این امر ابراز نگرانی می‌کند که ایران در دوران رئیسی رویکردی «حداکثری» در مذاکرات خواهد داشت و این امر دستیابی به مذاکرات را دشوار خواهد کرد.

بنابراین می‌توان در جمع‌بندی نهایی گفت که لیبرال‌های آمریکایی که حامیان امضای برجام در دوران اوباما و مخالفان خروج از آن در دوران ترامپ بودند در این امر متفق‌القول هستند که برجام احیا نخواهد شد.

5965

۰۷:۳۰ ,۰۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


برجام با این پیش‌فرض به وجود آمد که حل مشکل اقتصاد ایران فقط با پیوند این اقتصاد با اقتصاد جهانی ممکن است.

دیاکو حسینی: احتمالاً مرحله تدوین استراتژی مذاکراتی دولت سیزدهم تمام شده است.

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: من گمان می‌کنم که تنها راه‌حل، کاهش تنش‌های بین‌المللی و امضای برجام و نهایتاً موافقت با اف‌ای‌تی‌اف است ...

کرکره دُکان برجام‌هراسی را دوباره بالا برده‌اند و باز هم فریاد «برجام نمی‌خواهیم» را سَر داده‌اند. دلواپسانی که از دل جبهه پایداری و جناح ...

نظر خود را ثبت کنید