مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به عرضه سهام تپسی طی هفته جاری، از بررسی درخواست عرضه سهام فیلیمو و کافه بازار در بازار بورس خبر داد.

قرن نو – گروه فناوری اطلاعات: امیر هامونی در گفت و گوی زنده با بخش خبر ساعت ۱۴ تلویزیون گفت: پذیرش شرکت استارتاپی تپسی در فرابورس انجام شده و سهام این شرکت در فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.

او درباره پذیرش استارتاپ‌ها در بازار سرمایه افزود: حضور شرکت‌های استارتاپی دارای ضوابط خاص خود است که این ضوابط نهایی شده و به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس رسید.

به گفته هامونی، براساس ضوابط شرکت استارتاپی تپسی مربوط به یک شرکت حمل و نقل اینترنتی است که در فرابورس پذیرفته شده و هفته آینده نماد این شرکت در تابلو درج می‌شود تا بتواند در هفته‌های آینده سهام این شرکت در فرابورس عرضه اولیه شود.

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: ظرف چند هفته آینده تبسی در فرابورس عرضه اولیه می‌شود همچنین شرکت‌های فیلمیو و کافه بازار از شرکت‌های استارتاپی هم درخواست فعال برای درج در فرابورس داده‌اند که البته هنوز در هیأت پذیرش پذیرفته نشده‌اند، استارتاپ‌ها دارای دارایی‌های نامشهود بالایی هستند و مسیر برای حضور استارتاپ‌ها در بازار سرمایه باز شده است و امیدواریم که شاهد حضور شرکت‌های بیشتری باشیم.

هامونی با بیان اینکه شرکت‌های استارتاپی ریسک بالایی دارند، گفت: در مورد شرکت‌های استارتاپی 17 مورد باید رعایت شود و در صورت عرضه اولیه در مرحله اول سهام استارتاپ‌ها به عموم مردم عرضه نمی‌شود، بلکه مردم می‌توانند به صورت غیرمستقیم از طریق صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام استارتاپ‌ها را خریداری کنند.

او در مورد شرایط ورود شرکت‌های استارتاپی به بازار سرمایه گفت: ‌همان شرایط شرکت‌های معمولی که باید احراز شود تا وارد بازار سرمایه شوند در مورد استارتاپ‌ها هم اعمال می‌شود اما چون در استارتاپ‌ها دارایی نامشهود بخش عمده دارایی‌های آن است موارد 17 گانه را باید رعایت کنند از جمله اینکه استارتاپ‌ها در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری باید شرایطی را احراز کنند و سامانه‌ها و نرم‌افزارهای و بخش سایبری آنها به تأیید کارگروه فضای مجازی برسد.همچنین در ابتدا درصد عمده‌ای از سهام استارتاپ‌ها به عنوان وثیقه نزد فرابورس می‌ماند و وقتی این شرکت‌های استارتاپی وارد بازار سرمایه شدند کم کم سهام وثیقه آنها آزاد شده و در بازار فروخته می‌شود.

مدیرعامل فرابورس ایران تاکید کرد: استارتاپ‌ها باید شرایط صیانت از داده‌های محرمانه مردم را رعایت کنند و در مرکز ملی رقابت تاییدیه دریافت کنند و مسائل مدنظر کارگروه فضای مجازی را هم به دست آورند.

۱۰:۵۹ ,۰۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شاخص کل بورس امروز پس از رشد 12 هزار و 113 واحدی به عدد یک میلیون و 323 هزار واحد رسید.

شاخص کل بورس در نخستین روز هفته با رشد بیش از چهل هزار واحدی بر پله یک میلیون و ۴۳۷ هزار و ۴۴۵ واحد ایستاد.

موضوع ورود استارتاپ‌ها به بازار سرمایه و قرار گرفتن سهام آنها در تابلوی بورس به دولت دوازدهم برمی‌گردد. اقدامی که با مقابله جدی بازار بورس ...

نماد بورسی تپسی، ارایه‌دهنده خدمات حمل و نقل شهری هوشمند، امروز به عنوان نخستین شرکت استارتاپی در بازار دوم فرابورس درج شد.

نظر خود را ثبت کنید