فاصله تورمی دهک‌ها در آبان ماه به ۳.۲ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل چهار دهم واحد درصد افزایش داشته است.

به گزارش قرن نو، مرکز آمار گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای در آبان‌ماه امسال‌ را منتشر کرد.  

براساس این گزارش، نرخ تورم کل کشور در آبان‌ماه برابر ۴۴.۴ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ۴۴ درصد برای دهک‌­­های‌ هشتم و نهم تا ۴۷.۲ درصد برای دهک دوم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم ۱۲ ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٦٠.٥ درصد برای دهک­‌های دوم و سوم تا ٥٨.٧ درصد برای دهک دهم است.

همچنین در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ۴۱.۲ درصد برای دهک دهم تا ٣٣.٩ درصد برای دهک نخست است.

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۳.۲ درصد رسید که نسبت به ماه قبل که برابر ٢.٨ درصد بود چهار دهم واحد درصد افزایش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد کاهش و گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل  ٢.٨ واحد درصد کاهش را نشان می‌­دهد.

آنچه دهک‌های درآمدی را از یکدیگر مجزا می‌کند، وزن کالا در سبد مصرفی خانوار است. دهک‌های کم‌درآمد به علت درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می‌دهند. از این رو، وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است. در مقابل بیشترین سهم را خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها دارند. آنها بیشتر مخارج خود را معطوف این دسته از کالاها و در واقع ضروریات زندگی می‌کنند.

براین اساس، اگر تورم در اثر افزایش قیمت کالاهای خوراکی رشد کند، در آن صورت فشار بر قشر ضعیف افزایش خواهد یافت. از طرفی دیگر، اگر تورم در کانال افزایش قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدماتی رشد کند، آن‌گاه فشار تورمی بر اقشار ضعیف کاهش خواهد یافت و شاخص‌های تورمی پردرآمدها فعال‌تر می‌شود. ضریب اهمیت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بالاترین دهک درآمدی کشور، ۱۷ درصد است و ۸۲ درصد اهمیت به کالاهای غیرخوراکی و خدمات اختصاص دارد. 

۱۱:۲۲ ,۰۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کدام بازار برای سرمایه‌گذاری بازار مناسب‌تری است؟ این سؤالی است که این روزها به وفور مطرح می‌شود.

در اسفند ماه ۱۳۹۹، پانزده قلم مواد خوراکی افزایش قیمت بالای صد درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۸ داشتند؛ درحالی‌که در اسفند ۱۴۰۰ فقط سه کالا گرانی بالای ...

یک فعال سیاسی با انتقاد از وضعیت بد معیشتی مردم جامعه به قرن نو گفت: دولت سیدابراهیم رئیسی پس از گذشت هشت ماه هنوز نتوانسته یک برنامه مشخص اقتصادی ...

روز گذشته معاون اقتصادي بانك مركزي در گفت‌وگويي كه به‌طورهمزمان در دو خبرگزاري تسنيم و دانشجويان ايران منتشر شده عنوان كرده كه «نرخ تورم ...

مقایسه آمارهای تورم در 8 ماهه ابتدایی دولت‌های پس از انقلاب اطلاعات جالبی را به دست می‌دهد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی