ضربه کاری جمعه سیاه و سویه جدید کرونا بر بازار رمزارزها

جمعه سیاه سرخ‌پوش شد

ارزش بیت‌کوین روز جمعه بیش از نُه درصد سقوط کرد و توکن‌های کوچک‌تر نیز در پی آن افت خیره‌کننده‌ای را تجربه کردند.

قرن نو ـ نگار علی: پس از کشف یک نوع جدید ویروس کرونا که احتمالاً مقاوم به واکسن است، سرمایه‌گذاران دارایی‌های پرریسک‌تر را به خاطر حفظ ارزش از بازارهای مالی نظیر بازار ارزهای دیجیتال خارج کردند.

بیت‌کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال با کاهش 9.2 درصدی به 53 هزار و 551 دلار رسید که کمترین میزان آن از 10 اکتبر است و قیمت دومین ارز دیجیتال بزرگ، اتریوم، بیش از سیزده درصد سقوط کرد و این ارز به کمترین میزان خود در یک ماه گذشته رسید.

بیت‌کوین که عمر سیزده‌ساله آن با نوسانات شدید همراه بوده است، در مسیر بزرگ‌ترین افت یک‌روزه خود از 20 سپتامبر قرار داشت و از زمان رسیدن به رکورد هفتاد هزار دلار در اوایل این ماه، بیش از یک‌پنجم سقوط کرده است.

دانشمندان می‌گویند نوع ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی، بوتسوانا و هنگ‌کنگ شناسایی شده، ترکیبی غیرعادی از جهش دارد و ممکن است در مقابل واکسن‌ها مقاوم شود و یا اینکه این ویروس قابل‌انتقال‌تر شود.

بازار باید برای ضرر بیشتر آماده شود

یویا هاسگاوا در صرافی بیت بانک مستقر در توکیو گفت: «گسترش نوع جدید ویروس کرونا به ویژه در کشورهایی نظیر هنگ‌کنگ، می‌تواند اشتهای سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری بیشتر کاهش دهد و صعود بیت‌کوین احتمالاً محدود خواهد بود و بازار باید برای ضررهای بیشتر آماده شود.

جمعه سیاه به افت قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال دامن زد

قیمت بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال با شروع رویداد خرید تخفیفان «جمعه سیاه» به‌شدت کاهش یافت و این اتفاق همسو با کشف نوع جدید ویروس کرونا همراه شد.

راس مولد، مدیر سرمایه‌گذاری AJ Bell به فوربس گفته است که روز جمعه سیاه به خاطر رنگ صفحه نمایش قیمت سهام که سرخ‌پوش شده است باید به جمعه سرخ تغییر نام دهد.

فروش گسترده بیت‌کوین و کریپتو که همچنین به BNB بایننس، سولانا، کاردانو، XRP ریپل و dogecoin ضربه زده است، از روز دوشنبه حدود دویست میلیارد دلار از ارزش بازار کریپتو کاسته است.

الکس کوپتسیکویچ، تحلیل‌گر ارشد بازار FxPro به فوربس گفت: «با افزایش نوسانات بازار سهام، سرمایه‌گذاران کریپتو باید مراقب باشند.» او هشدار داد که قیمت بیت‌کوین در برابر تحرکات گسترده بازار آسیب‌پذیر است و می‌تواند تأثیر منفی بر روی ارزهای دیجیتال کوچک‌تر ازجمله اتریوم، BNB بایننس، سولانا، کاردانو، XRP ریپل و دوج کوین بگذارد.

بااین‌حال، این تحلیل‌گر همچنین فکر می‌کند که بیت‌کوین به عنوان یک دارایی به اصطلاح امن عمل می‌کند و سرمایه‌گذاران خرد بیت‌کوین را در مواقع عدم اطمینان بیشتر می‌خرند.

سایر سرمایه‌گذاران بیت‌کوین و کریپتو مطمئن هستند که آخرین سقوط تنها یک ضربه موقت است که با جمعه سیاه و تعطیلات روز شکرگزاری تشدید شده است.

قیمت روز ارزهای دیجیتال در جدول زیر آمده است:

5965
 

۱۲:۰۰ ,۰۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بیت کوین طی روزهای اخیر رکوردهای تازه ای از خود را به ثبت می رساند و دیروز به قیمت 34 هزار دلار هم دست پیدا کرد. این رمزارز که به لطف ورود تقاضاهای ...

در روزی که برای نخستین بار ارزش اتریوم از ۱۷۰۰ دلار نیز عبور کرد، بیشتر ارزهای دیجیتالی به روند صعودی خود ادامه دادند. ارزش بیتکوین از ابتدای ...

ارزش بیشتر ارزهای دیجیتالی با ریزش سنگین همراه شد.

طی مانوری هماهنگ با سراسر کشور، برق مراکز غیرقانونی استخراج ارز دیجیتال و انشعاب‌های غیرمجاز مورد استفاده تابلوهای تبلیغاتی در تهران قطع ...

سخنگوی صنعت برق از تعیین جریمه سنگین برای استخراج کنندگان رمز ارز در منازل مسکونی علاوه بر ضبط این دستگاه‌ها و ...

نظر خود را ثبت کنید