از آن زمان که بشر از غارها خارج شد و شب‌ها به آسمان شگفت‌انگیز خیره می‌شد تاکنون نیاکان ما همیشه آرزوی قدم نهادن روی خاک مریخ را در ذهن داشته‌اند.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات: اگر به معجزه علم و فناوری اعتقادی داشته باشید حتماً می‌دانید که تا آن روز فقط چند سالی فاصله داریم. همان‌طور که ناسا اعلام کرد، فرستادن دسته‌جمعی انسان‌ها به سیاره سرخ تا سال 2030 میلادی محقق می‌شود.

درهمین‌حال، برای آن دسته از افراد زمینی مثل ما انجام این مأموریت و اتفاقات بعدی که برای بشر به همراه خواهد داشت همچنان شگفت‌انگیز است.

به نظر شما ایده‌های ایلان ماسک، رئیس پروژه فرستادن انسان‌ها به سیاره‌های دیگر بالاخره محقق می‌شود؟ یعنی می‌توانیم آینده‌ای را تصور کنیم که انسان‌ها به قول او دیگر موجودات چندسیاره‌ای به حساب بیایند؟

اگر این کار انجام  شود، شاهد چه اتفاقاتی هستیم؟

سؤال اینجا است که چطور می‌خواهیم یک سیاره سنگی و  برهوت را تبدیل به مکانی برای رشد فرزندان آینده کنیم؛ سیاره‌ای که قطب جنوب زمین در برابر آن نوعی استراحتگاه استوایی به شمار می‌رود.

دانشمندان پاسخ ساده‌ای برای این کار آماده کرده‌اند، با بازسازی جو زمین. آنها معتقدند می‌توان از علم و فن مهندسی بهره گرفت و جو مریخ را شبیه به زمین بازسازی کرد.

البته تاکنون انسان فناوری لازم برای بازسازی جو  یک سیاره  دیگر را به دست نیاورده است؛ زیرا اگر تاکنون به این مهم رسیده بود می‌توانست حداقل جلوی نابود شدن سیاره خودش بر اثر تغییرات اقلیمی و عمدتاً با دخالت‌های انسان‌ها را بگیرد.

حالا بیایید تصور کنیم که ما بالاخره به این توانایی تغییر جو سیاره‌ها برسیم، به نظر شما این توانایی چگونه شکل می‌گیرد؟

براساس یافته‌های گروه تحقیقاتی ناسا و آزمایشگاه فضایی پرینستون، اولین قدم‌ها دراین‌زمینه شامل تثبیت فضای اطراف سیاره سرخ است که آن را فراجو می‌نامند.

این گروه تحقیقاتی در این‌باره اعلام کردند: جو سیاره زمین ویژگی‌هایی دارد که آن را از اثرات عقیم‌کننده حاصل از پرتوهای بالقوه کیهانی حفاظت می‌کند و باعث می‌شود از خطر نابودکننده طوفان‌های خورشیدی هنگام عبور از سیاره زمین در امان بماند.

به گفته دانشمندان، سیاره‌های دوگانه مریخ دارای بخش‌های کوچکی از میدان‌های مغناطیسی سطحی هستند اما به دلیل قرار داشتن در نیمکره جنوبی و کوچک بودن سطح آنها قادر به محافظت از آنها نیستند.

ایده اصلی  دانشمندان در این شرایط تلاش برای راه‌اندازی یک فراجو است همانند آنچه در اطراف زمین وجود دارد. اما به گفته برایان کوبرلین، این کار گفتنش آسان‌تر از انجام دادن آن است.

کوبرلین معتقد است که متأسفانه بازسازی میدان مغناطیسی برای سیاره‌های دوگانه مریخ مانند آنچه در اطراف زمین است محال به نظر می‌رسد. به گفته کوبرلین، میدان مغناطیسی زمین با ترکیب ارتعاشات دینامیکی در مرکز آن ساخته شده است، یعنی جایی که جابه‌جایی آلیاژهای آهن، میدان مغناطیسی زمین را ایجاد کرده است. همچنین فضای داخلی مریخ کوچک‌تر و خنک‌تر است و ما نمی‌توانیم آن را به‌سادگی به یک میدان مغناطیسی جدید تغییر دهیم.

این تحقیق در ادامه توضیح می‌دهد که چگونه یکی از دوگانه‌های سیاره مریخ می‌تواند به عنوان مولد ذرات مغناطیسی  عمل کند و سیاره را از بیرون به  داخل شارژ کند.

البته این موضوع مقداری پیچیده است اما نکته این است که بازسازی فراجو از اطراف سیاره شکل می‌گیرد و در نهایت به جو پایدار آن منتهی می‌شود.

در این حالت هوای قابل‌تنفس، آب و محفاظت در برابر تشعشعات مضر خواهید داشت همان چیزی که درحال‌حاضر نبودِ آنها شرایط را برای زندگی روی مریخ دشوار کرده است.

براین‌اساس منطقی است اگر تصور کنیم به دلیل اینکه برخی گیاهان و جانوران  قرن‌ها است در این سیاره زنده‌اند پس انسان‌ها هم می‌توانند زندگی را روی این سیاره تجربه کنند.

این موضوع البته پیامدهای فلسفی جالبی هم دارد. درحال‌حاضر یک اجماع علمی وجود دارد که انسان‌ها تاکنون موفق نشده‌اند تا نشانه‌های قطعی از شرایط زندگی انسان‌ها را روی سیاره مریخ پیدا کنند. اما حتی اگر نشانه‌های این حیات بیگانه روی مریخ در دسترس نباشد، می‌توان تصور کرد تا چند صد سال دیگر بالاخره نشانه‌هایی از حیات روی دیگر سیاره‌ها کشف کنیم.

برای مثال فرض کنید اگر تا سال 2500 میلادی بشر بتواند این شرایط را برای زندگی بر روی سیاره مریخ فراهم کند، آیا می‌توان متصور بود که در آن مرحله انسان بتواند حتی آدم و گیاهان را هم خلق کند؟

در این صورت انسان‌ها اولین بذرهای شناخته‌شده حیات را خارج از کره زمین می‌پاشند و در واقع نام خود را به عنوان مولدین حیات هوشمند در جهان ایجاد می‌کنند.

به‌هرحال اگر بتوانیم محیط فراجوی مریخ را همانند آنچه اطراف کره زمین هست، بازسازی کنیم، قطعاً می‌توانیم این کار را با هر سیاره دیگری هم انجام دهیم.

در این‌باره تیم تحقیقاتی که روی حل مشکل فراجوی کار می‌کند، از فناوری برای ایجاد شرایط زندگی روی سیاره‌های دیگر بهر ه می‌برد.

همان‌طور که این گروه محقق اعلام کردند ایده‌های ارائه‌شده تاکنون در حد سیاره‌ای مانند مریخ است و این اصول هم می‌تواند برای اشیای کوچک‌تر مانند فضاپیماهای با سرنشین، ایستگاه‌های فضایی یا ایستگاه‌های دیگر در کره ماه به کار برده شود که در واقع خود نوعی فراجو کوچک‌شده را اطراف خود دارند.

حل مشکل تشعشعات عمیق فضایی با استفاده از فراجوهای ساخته‌شده می‌تواند فصل جدیدی از تحولات را پیش‌روی مسئله سفرهای بین‌سیاره‌ای انسان‌ها فراهم کند و همچنین می‌تواند یک سنگ‌بنای اساسی برای مأموریت‌های دسته‌جمعی انسان‌ها به عمق فضا محسوب شود.

هرچند محققان معتقدند هدف از این مطالعه دستیابی فوری به فناوری تأمین‌کننده  فراجو در کهکشان‌ها نیست بلکه صرفاً فرصتی برای گفت‌وگوهای ابتدایی درباره آن است.

بنابراین هنوز خیلی با کاشت گوجه بر سطح سیاره سرخ فاصله داریم؛ اما خیلی طول نخواهد کشید زمانی‌که برای خوردن سس‌های گوجه‌فرنگی خوشمزه مارتین در سیاره‌های دوردست آماده سفر شویم.

۱۲:۴۸ ,۰۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در اتمسفر رقیق و خشک مریخ روزهای ابری بسیار نایاب‌ هستند. در این سیاره ابرها معمولا در مدار استوایی آن و در سردترین روزهای سال مریخی یافت می‌شود، ...

چین تصاویر جدیدی را از مریخ‌نورد «ژورونگ» منتشر کرده که یکی از آن‌ها سلفی جذابی از این کاوشگر به همراه سکوی فرود آن است. سازمان فضایی چین می‌گوید ...

مریخ سیاره‌ای با تضادهای گسترده است؛ آتشفشان‌های عظیم، دره‌های عمیق و دهانه‌هایی که شاید میزبان جریان آب باشند. وقتی اولین کلونی‌ها سیاره ...

تجزیه‌وتحلیل دقیق صدای جمع‌آوری‌شده در سال گذشته توسط یک میکروفون فرانسوی بر روی مریخ‌نورد استقامت ناسا، بینش‌های شگفت‌انگیز جدیدی را ...

نظر خود را ثبت کنید