رئیس کانون وکلای دادگستری مرکزگفت: رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» توسط کمیسیون جهش تولید،‌ بدون دعوت از کانون وکلا انجام شده است.

به گزارش قرن نو و به نقل از کانون وکلای دادگستری مرکز،‌ جلیل مالکی گفت: حسب اطلاع واصله پس از ایرادات شورای محترم نگهبان به طرح تسهیل برخی از مجوزهای کسب‌ و کار، کمیسیون اقتصادی جهش تولید در یک اقدام نادر و برخلاف تاکید بند ۹ از سیاست‌های کلی قانونگذاری (جلب مشارکت حداکثری مردم، ذی‌نفعان و نهادهای قانونی مردم‌نهاد تخصصی و صنفی در فرآیند قانون‌گذاری) که دعوت و مشارکت ذی‌نفعان هر طرح را ضروری دانسته است، بدون دعوت از کانون وکلا در اضافات انجام شده، تحت عنوان رفع ایرادات شورای نگهبان مبادرت به توسعه طرح و تفویض اختیار جذب قضات بازنشسته و اساتید دانشگاه در کانون‌های وکلا از طریق قوه قضاییه نموده است.

وی افزود: هرچند اقدام انجام شده در خصوص قضات محترم در چهارچوب طرح و رفع ایراد بند ۹ اصل سوم قانون اساسی است ولی توسعه طرح خارج از آنچه که در جلسه علنی مجلس تصویب شده و اضافه نمودن اشخاص دیگر در پذیرش بدون آزمون مغایر با اصول قانون‌گذاری است. همچنین تفویض اختیار جذب وکیل به قوه قضاییه و یا هرگونه اجازه دخالت در امور کانون‌های وکلای دادگستری مستقل توسط هر مرجعی بدون تردید ناقض استقلال آن‌ها است که نسبت به تبعات آن هشدار و تحذیر می‌دهیم.

بنا بر این گزارش، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده بود که یک ایراد به طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» به تبصره یک ماده ۵، نسبت به برگزاری آزمون پروانه وکالت دادگستری در خصوص عدم جایگزینی سابقه قضاوت و نمایندگی مجلس برای آزمون وکالت بود که از نظر اعضای شورا، این امر نسبت به کسانی که صلاحیت آن‌ها مسلم است، تبعیض ناروا لذا مغایر بند ۹ اصل سوم قانون اساسی شناخته شد.

۱۴:۳۵ ,۰۶ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نمایندگان مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان با برخی اصلاحات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار موافقت کرده و صدور پروانه وکالت برای قضات بازنشسته ...

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید درباره رای منفی نمایندگان به برگشت معافیت قضات از شرکت در آزمون وکالت، گفت: نمایندگان امروز اصلاح کمیسیون ...

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه گفت: یکی از معضلات و مشکلات نظام قانون‌گذاری ما طرح‌هایی است که نمایندگان مجلس ...

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز درباره جلسه تحقیق و تفحص کمیسیون قضایی مجلس از کانون‌های وکلا توضیحاتی ارائه داد.

نظر خود را ثبت کنید