ایران در دور جدید از مذاکرات وین امید زیادی به همراهی چین و روسیه دارد تا شاید از این طریق بتواند فشارها برای لغو تحریم‌ها را بیشتر کند.

قرن نو ـ گروه سیاسی: در فاصله کوتاه باقیمانده تا ازسرگیری دور جدید مذاکرات وین، آمریکایی‌ها و طرف‌های اروپایی همچنان رایزنی‌های خود را برای ادامه مذاکرات احیای برجام دنبال می‌کنند و درعین‌حال در مورد بسته شدن پنجره‌های دیپلماسی هشدار می‌دهند اما موضوع در مورد چین و روسیه به‌گونه‌ای دیگر است.

دیدارهای مقامات روسیه و چین با محوریت برجام این روزها بیش‌‌ازپیش سؤال‌برانگیز شده است. این همراهی نکته‌ای است که صاحب‌نظران سیاسی آن را مورد توجه قرار داده و به دنبال دلیل آن هستند.

کارشناسان براین‌باورند که یکی از مهم‌ترین دلایل مسکو و پکن برای طی کردن این مسیر، آن است که منافع آنها بیش از گذشته تأمین خواهد شد.

چین و روسیه به‌عنوان اعضای کلیدی برجام که رابطه‌ای نزدیک با ایران دارند، می‌توانند در مذاکرات احیای برجام نقش مؤثری ایفا کنند و به‌عنوان کاتالیزوری مانع تلف شدن زمان شوند؛ موضوعی که مورد توجه واشنگتن و همراهانش است.

چین و روسیه کدام توافق هسته‌ای را قبول دارند؟

۱۳ آبان ۱۴۰۰ بود که وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد بازگشت به مذاکرات برجام باید با در نظر گرفتن منافع همه طرف‌ها و براساس احترام متقابل انجام شود. این بیانه بخشی از خواسته‌ها و اهداف چین را در مورد احیای برجام نشان می‌داد. چینی‌ها در ادامه این بیانیه تأکید کرد که پکن قصد دارد با تلاش‌های مشترک با مسکو مذاکرات بر سر ایجاد توافق هسته‌ای را پیش ببرد.

البته مقامات پکن و مسکو بارها در اظهارنظرهای خود در مورد موضوع احیای برجام اعلام‌نظر داشته و گفت‌وگوهای متعددی را دوباره انجام داده‌اند. آنچه بیش‌ازپیش در این ملاقات مورد تأکید قرار می‌گیرد تأکید هر دو طرف بر بازگشت به توافقی است که ترامپ در سال ۲۰۱۸ آن را کنار گذاشت.

چین علاقه‌مند به احیای برجام

چین دلایل متعددی برای علاقه‌مندی به احیای برجام دارد. یکی از این موارد افزایش هزینه‌های جهانی انرژی است، دراین‌راستا چنانچه برجام مجدداً احیا شود، در این صورت چین می‌تواند حضور خود را در بازارهای انرژی ایران افزایش داده و اقتصاد روبه‌رکود خود را احیا کند.

وزیر خارجه چین در تماس تلفنی با امیر عبداللهیان تأکید کرد؛ چین از ایران در زمینهٔ محافظت از حقوق و منافع خود حمایت می‌کند و در شرایط کنونی، تمام طرف‌ها باید همکاری داشته باشند تا حرکت شکل‌گرفته برای تداوم گفت‌وگوها و تلاش‌ها برای رسیدن به توافق در مذاکرات وین ادامه یابد.

روسیه به دنبال احیای برجام است زیرا...

این علاقه‌مندی تنها به چین خلاصه نمی‌شود، اخیراً نماینده دائم روسیه در وین از شورای حکام آژانس انرژی اتمی خواست تا عامل کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران را از میان بردارد.

ایران و روسیه به لحاظ سیاسی برای یکدیگر اهمیت بسیاری دارند. همراهی ایران، چین و روسیه به‌نحوی است که برخی از رسانه‌ها از این همراهی به‌عنوان ظهور سه قدرت جهانی یاد کرده‌اند.

روسیه معتقد است که برجام الگوی مناسبی برای عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در غرب آسیا است، مسابقات تسلیحاتی موجب به خطر افتادن امنیت روسیه می‌شود.

برخی کارشناسان نیز تأکید دارند که احیای برجام موجب ثبات بیشتر در منطقه شده و روسیه با استفاده از ایران می‌تواند برای توسعه نفوذ خود در این منطقه تلاش کند. 

انتظار ایران از روسیه و چین

دراین‌میان به نظر می‌رسد ایران در دور جدید از مذاکرات خوش‌بینی و امید زیادی به همراهی روسیه و چین دارد. علی باقری‌کنی در سفری که اخیراً به مسکو داشت تأکید کرد «انتظار و هم پیش‌بینی ما این هست که این دو کشور همراهی خوبی با مواضع جمهوری اسلامی ایران در قالب گفت‌وگوهایی که در قالب گروه ۱+۴ داریم، داشته باشند.»

5965

۰۷:۴۰ ,۰۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


پس از آن که شانگهای در روز پنج شنبه به دلیل شیوع کووید۱۹ قرنطینه شد، تسلا تولید در کارخانه خود واقع در این شهر را متوقف کرد. اکنون نیز به گفته ...

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز در راس هیاتی سیاسی برای حضور در سومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغاستان ...

روسیه، شریک مهمی برای چین در نبردش علیه نظام بین‌الملل غرب‌محور است و بنابراین و به‌رغم برخی تبعات منفی تجاوز روسیه علیه اوکراین برای چین، ...

فضانوردان ماموریت شنژو-۱۳ چین پس از شش ماه اقامت در فضا با موفقیت بر روی زمین فرود آمدند.

زیبایی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در جلب نظر مشتریان به‌سوی خرید یک خودرو محسوب می‌شود. سازندگان چینی به خوبی این موضوع را درک کرده ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی