با وجود آنکه رئیس‌جمهور آمریکا برای اتخاذ موضعی جدی‌تری در برابر مسکو به‌شدت تحت فشار قرار دارد، اما دولت وی با کنگره برای تصویب تحریم‌های سفت و سخت‌تر علیه یک پروژه انرژی روسی مخالفت می‌کند.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه کشتی که در ساخت پروژه خط لوله نورد استریم ۲ مشارکت دارد، اعمال کرد؛ پروژه‌ای که یکی از اولویت‌های استراتژیک اصلی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه محسوب می‌شود.

اما تیم بایدن به خاطر ترس از دشمنی با آلمان در اتخاذ موضعی سفت و سخت‌تر نسبت به این پروژه تردید دارد. آلمان یکی از متحدان اروپایی مهم آمریکا در مبارزه با تغییر اقلیمی و محدود کردن نفوذ جهانی روبه‌رشد چین محسوب می‌شود.

پروژه نورد استریم ۲ یکی از بخش‌های مهم تلاش پوتین برای اعمال فشار اقتصادی و نظامی بر اوکراین محسوب می‌شود؛ زیرا این پروژه به روسیه اجازه می‌دهد تا گاز را به اروپا بدون عبور از اوکراین صادر کند.

این یک برهه دشوار برای بایدن است؛ زیرا درحالی‌که رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد نسبت به منافع اقتصادی آلمان محتاط باشد، اما برای پاسخ دادن به موضع خصمانه مسکو نسبت به اوکراین نیز تحت فشار است.

آژانس اطلاعات آمریکا بسیج نیروهای روسی در امتداد مرز با اوکراین را که گفته می‌شود برای یک حمله نظامی احتمالی آماده شده‌اند، شناسایی کرده است.

بااین‌حال، مقامات سنای آمریکا می‌گویند که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از سناتورهای دموکرات خواسته است تا طرحی را که توسط جیمز ریش، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آیداهو و تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس برای اعمال تحریم‌هایی علیه پروژه نورد استریم ۲ که متعلق به کمپانی بزرگ گازپروم روسیه است، ارائه شده، مسدود کنند.

این طرح همچنین کمپانی‌هایی را که در آزمایش و تصدیق این خط لوله دست داشته‌اند تحریم می‌کند.

یکی از مقامات سنا گفت: برای ما این‌طور به نظر می‌رسد که آنها  در حال ایجاد مشکلات رویه‌ای هستند تا از یک رأی‌گیری سخت سیاسی جلوگیری کنند. دموکرات‌ها درباره این رأی‌گیری در خصوص پروژه نورد استریم ۲ بسیار نگران و عصبی هستند؛ زیرا همه آنها در دولت قبلی با این پروژه مخالف بودند اما اکنون در دولت بایدن محاسبات متفاوتی وجود دارد.

این منبع افزود: اکنون که نیروهای روسی در مرز اوکراین بسیج شده‌اند، دولت بایدن همه کار می‌کند تا از پروژه نورد استریم ۲ حفاظت کند. چندین تن از مقامات دولت بایدن به صورت فعالانه در کنگره علیه رأی‌گیری در مورد پروژه نورد استریم ۲ لابی کرده‌اند.      

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از اظهارنظر در این‌باره امتناع کرده است.

هنگامی‌که سنای آمریکا پس از تعطیلات عید شکرگزاری بحث درباره این طرح را از سر بگیرد، سناتور ریش و کروز به تلاش‌های خود برای برگزاری یک رأی‌گیری ادامه خواهند داد. این یک رأی‌گیری سخت برای دموکرات‌های سنا خواهد بود که از استفاده از تحریم برای متوقف کردن ساخت این پروژه حمایت کرده‌اند.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۲:۵۵ ,۰۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر خارجه آمریکا گفت که به‌رغم اختلاف‌نظرهایی که میان مسکو و واشنگتن در مواردی مانند اوکراین وجود دارد، دو طرف همکاری‌های مشترکی از جمله ...

"ان.بی.سی.نیوز" در گزارشی با اذعان به اینکه دولت کی‌ یف غرب را متهم به ایجاد جنون اقتصادی در اوکراین کرده، به چرایی کم اهمیت بودن تقلای غرب برای ...

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: علی‌رغم حمله روسیه به اوکراین به تعامل با مسکو در خصوص برجام ادامه می‌دهیم.

مرکز امنیت جدید آمریکا، در یک شبیه‌سازی از بحران احتمالی میان چین و ایالات متحده در سال ۲۰۲۷، احتمال استفاده چین از سلاح هسته‌ای (و پاسخ هسته‌ای ...

نظر خود را ثبت کنید