فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اولین موتور دیزل دریایی که تماماً به دست جوانان ایرانی طراحی و ساخته شده است به‌زودی رونمایی می‌شود.

به گزارش قرن نو و به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه نگاه یک، شبکه اول سیما در خصوص دستاوردهای نیروی دریایی ارتش که به‌مناسبت هفتم آذرماه روز نیروی دریایی رونمایی خواهد شد گفت: اولین موتور دیزل دریایی که تماماً به‌دست جوانان این کشور طراحی و ساخته شده است به‌زودی رونمایی می‌شود، این موتور که قطعات آن کاملاً ایرانی است در روزهای آینده رونمایی و بر روی اولین ناو موشک انداز ایرانی نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: این موتور از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و متناسب با تداوم مأموریت‌های نیروی دریایی ساخته شده و توانسته است  کشور را در تولید موتورهای دیزلی به خودکفایی برساند. در سطح جهان تنها پنج کشور هستند که توان ساخت موتورهای دیزلی دریایی را دارند و خوشبختانه ایران با تولید این موتورها جزو این کشورها قرار گرفته است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه به عملیات مروارید در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: عملیات مروارید نتیجه سلسله عملیات‌هایی بود و در واقع نتیجه و گل کار رزمندگان ما در نیروی دریایی ارتش بود که موجب شد مسیر جنگ تغییر پیدا کند.
وی ادامه داد: این عملیات ویژگی‌های خاصی داشت که اولین ویژگی آن قطع کردن شاهرگ اقتصادی دشمن بود و با انهدام سکوهای نفتی عراق توان صادرات نفت عراق از بین رفت.
امیر دریادار ایرانی تصریح کرد: انهدام توان دریایی ارتش بعث عراق یکی دیگر از دستاوردهای ما در عملیات مروارید بود که در روزهای ابتدایی جنگ اتفاق افتاد. از سوی دیگر با انهدام توان دریایی ارتش رژیم بعث و خطوط مواصلاتی تجارت دریایی ایران برای صادرات نفت و صادرات کالا و ورود کالاهای اساسی ایمن شد و ارتش عراق در حوزه دریا دیگر نتوانست از طریق نیروی دریایی این خطوط دریایی را تهدید کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به رشادت‌های رزمندگان نیروی دریایی ارتش و خدمه ناوچه موشک انداز پیکان اشاره کرد و گفت: در آن مقطع انهدام توان دریایی رژیم بعث لازم بود و تلاش کارکنان ناوچه همیشه قهرمان پیکان به گونه‌ای بود که تا آخرین لحظه با اهدای جانشان ایستادند و از منافع جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: اگرچه دفاع مقدس پایان یافت اما جنگ و تهدید در حوزه نظامی همواره وجود داشته و دشمنان با نیت شوم همواره تلاش کرده اند منافع جمهوری اسلامی ایران را تهدید کنند بر همین اساس دشمنان تلاش کردند که خطوط تجاری ایران را دچار مشکل کرده و اقتصاد کشور ما را با مسائلی روبه‌رو کنند. در این زمان بود که نیروی دریایی ارتش مأموریت اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها را برعهده گرفت و توانست به خوبی مأموریت را به انجام برساند این مأموریت امروز هم با گسترش دزدی دریایی ادامه پیدا کرده است و مرزهای اقتصادی ما به بیش از دو هزار کیلومتر از مرزهای خشکی گسترش یافته است.
امیر دریادار ایرانی در خصوص جایگاه نیروی دریایی ارتش در حوزه ساخت تجهیزات و شناورهای مورد نیاز گفت: ما از بازسازی شناورها شروع کردیم و بعد از آن وارد حوزه ساخت شناورها شدیم، البته همه مراحل با فرمان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اجرا شد و روند تولید ناوشکن‌ها بنا بر خواست فرمانده معظم کل قوا(مدظله العالی) ادامه پیدا کرد و بر همین اساس همه بخش‌ها پای کار آمدند و با ابتکار و خلاقیت به‌جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم شناورهای سطحی مورد نیاز را تولید کنیم.
وی پیام توانمندی حوزه دفاعی کشور را بی‌اثر بودن تحریم‌ها دانست و گفت: امروز ما در لبه‌های دانش و فناوری حرکت می‌کنیم و من فکر نمی‌کنم در حوزه فناوری نقطه غیر قابل دسترسی برای ما وجود داشته باشد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: این قدرتی که در حوزه دریا به‌دست آمده به‌دلیل در کنار هم قرار گرفتن تجربه و دانش است، بسیاری از جوانان ما تجربه دریا و دریانوردی را ندارند اما وقتی در کنار پیشکسوتان حوزه دریا قرار می‌گیرند دانش و تجربه با هم می‌تواند موجب به‌وجود آمدن تجهیزات بسیار پیشرفته شود.
امیر دریادار ایرانی نیروی دریایی را یک نیروی علمی و دانشگاهی دانست و گفت: همانگونه که فرماندهی معظم کل قوا(مدظله العالی) فرمودند نیروی دریایی ارتش؛ نیروی نظامی، علمی، سیاسی و بین‌المللی است، ویژگی‌های نیروی دریایی و تجهیزاتی که در آن استفاده می‌شود ایجاب می‌کند که این نیرو متصل به دانش و دانشگاه باشد. نتیجه همکاری نزدیک نیروی دریایی با مراکز علمی و تحقیقاتی می‌شود یک ناوشکن تمام ایرانی به‌نام سهند که می‌تواند دور دنیا را دریانوردی کند و سالم به کشورمان بازگردد.
وی ایران را قدرت اول دریایی در سطح منطقه دانست و گفت: ایران توان ساخت تجهیزات در سه بخش زیرسطحی، سطحی و هوایی را دارد و این به معنای آن است که ما به یک قدرت دریایی در سطح منطقه و جهان تبدیل شده ایم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: حضور نیروی دریایی در آب‌های فرادست نشان دهنده دست بلند جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد و توان و دانش والای جوانان ایران اسلامی است و اگر ما امروز در عرصه دریا حرفی برای گفتن داریم به دلیل همین توانمندی علمی و فناوری است زیرا ما می‌توانیم تمامی تجهیزات مورد نیاز خود را تولید و به‌کار گیریم و این توانمندی‌ها و قدرت در شرایطی به‌دست آمده که در تحریم‌های کامل بوده ایم.
امیر دریادار ایرانی یادآور شد: نیروی دریایی در تمامی سطوح توان پاسخگویی به تهدیدات را دارد و دشمنان ما نیز به‌خوبی از این توانمندی‌ها آگاه هستند. دشمنان ما به‌خوبی می‌دانند که اگر خطایی کنند پاسخ قاطعی از سوی ایران دریافت خواهند کرد.
فرمانده نیروی دریایی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده توسط این نیرو در سواحل مکران در پی فرمان فرمانده معظم کل قوا(مدظله العالی) اشاره کرد و گفت: اقدامات گسترده‌ای در دوران امیر دریادار سیاری در سواحل مکران انجام شد اما سایر بخش‌ها برای احیای سواحل مکران به اندازه نیروی دریایی پای کار نیامدند.
وی تصریح کرد: سواحل مکران می‌تواند در وازه‌های توسعه اقتصادی کشور باشد و برای تحقق این مهم باید نگاه‌ها دریایی شود و همه در کنار هم قرار بگیرند تا این مهم تحقق پیدا کند.
امیر دریادار ایرانی اظهار داشت: امروز دشمن توانمندی‌های نیروهای مسلح ایران را در حوزه نظامی به‌خوبی می‌دانند به همین دلیل به‌سمت سایر حوزه‌ها می‌رود تا توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران را در عرصه‌هایی مانند محیط زیست و اقتصاد با چالش روبرو کند، بر همین اساس باید آمادگی آن را داشته باشیم که با همکاری و همراهی در سایر عرصه‌ها نیز از ظرفیت‌های عظیم کشور استفاده و توطئه‌های دشمن را با شکست مواجه کنیم.

۱۳:۱۰ ,۰۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در نشست مشترک فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش و مدیرعامل سازمان بنادر بر همکاری این دو مجموعه برای تأمین امنیت دریایی کشور و اعتلای فعالیت‌ها ...

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان بیان اینکه امروز مرزهای کشور را حداقل دو هزار کیلومتر دورتر برده‌ایم، گفت: هم‌اکنون ناوگروه 79 رزمی در دریای ...

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران این توانمندی را دارد که بالاترین فناوری را در صحنه عمل و در زمینه زیردریایی ...

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌ای گفت که تهدیدات صهیونیست‌ها را نباید جدی گرفت و آن‌ها جرئت رو در رو شدن با توان ...

نظر خود را ثبت کنید