رویترز در گزارشی مدعی تلاش آمریکا برای توافق موقت با ایران شد.

 قدرت‌های جهانی و ایران روز دوشنبه برای آخرین تلاش برای نجات توافق هسته‌ای به وین بازمی‌گردند اما تعداد کمی از آنها انتظار پیشرفت را دارند؛ زیرا فعالیت‌های هسته‌ای تهران در تلاشی آشکار برای به دست آوردن اهرم فشار علیه غرب ادامه دارد.

تیم مذاکره‌کننده جدید تهران خواسته‌هایی را مطرح کرده که دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی آن را غیرواقعی می‌دانند. ایرانی‌ها اصرار دارند که تمامی تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا که از سال ۲۰۱۷ اعمال شده است، ازجمله تحریم‌های غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور لغو شود. به موازات آن، درگیری‌های تهران با ناظر اتمی سازمان ملل که بر برنامه هسته‌ای نظارت می‌کند، تشدید شده است. ایران برنامه غنی‌سازی خود را ادامه داده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید با بازرسان این کشور رفتاری بد شده است و از دسترسی به نصب مجدد دوربین‌های نظارتی در سایتی که برای احیای توافق با قدرت‌های جهانی ضروری می‌داند، خودداری کرده‌اند.

یک دیپلمات غربی که در  این مذاکرات شرکت می‌کند گفت: «ایرانی‌ها از نظر فنی به اندازه کافی کار می‌کنند تا بتوانند روابط اساسی خود را با غرب تغییر دهند و بتوانند در آینده گفت‌وگوی برابرتری داشته باشند».

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که با این فرض که مذاکرات از همان جایی که در ژوئن متوقف شده بود از سر گرفته شود، به مذاکرات روز دوشنبه خواهند رفت. آنها هشدار داده‌اند که اگر ایران به مواضع حداکثری خود ادامه دهد و نتواند همکاری خود را با آژانس احیا کند، باید به‌سرعت گزینه‌های خود را بررسی کنند.

مذاکره‌کننده ارشد ایران و وزیر امور خارجه هر دو روز جمعه تکرار کردند که لغو کامل تحریم‌ها تنها موردی است که در وین روی میز خواهد بود.

یکی از دیپلمات‌های اروپایی گفت: اگر این موضعی است که ایران روز دوشنبه به آن ادامه می‌دهد، پس من راه‌حلی از طریق مذاکره نمی‌بینم.

چندین دیپلمات گفتند که ایران اکنون بین چهار تا شش هفته از «زمان گریز اتمی» فاصله دارد؛ زمانی‌که برای جمع‌آوری مواد شکافت‌پذیر کافی برای یک سلاح هسته‌ای به آن نیاز دارد، اگرچه آنها هشدار دادند که هنوز حدود دو سال تا توانایی ساخت آن تسلیحات باقی مانده است.

در صورت شکست مذاکرات، این احتمال وجود دارد که ایالات متحده و متحدانش در ابتدا در ماه آینده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با درخواست برای یک نشست اضطراری با ایران مقابله کنند.

بااین‌حال، آنها همچنین می‌خواهند تلاش کنند روسیه را که نفوذ سیاسی بر ایران دارد و چین را که فضای تنفس اقتصادی را از طریق خرید نفت برای تهران فراهم می‌کند، در کنار خود نگه دارند؛ زیرا در ابتدا به دنبال گزینه‌های دیپلماتیک جایگزین هستند.

دیپلمات‌ها می‌گویند واشنگتن پیشنهاد کرده تا زمانی‌که توافق دائمی حاصل نشده، بر سر توافقی موقت با ایران مذاکره می‌کنند؛ بااین‌حال آنها می‌گویند که این موضوع زمان‌بر است و اطمینانی وجود ندارد که ایران تمایلی به پذیرش چنین چیزی داشته باشد.

هنری روم، تحلیلگر اوراسیا  گفت: «ایران ممکن است محاسبه کند که پیشرفت‌های هسته‌ای بدون محدودیت و تولید سانتریفیوژ بدون نظارت، فشار بیشتری را بر غرب وارد می‌کند تا سریعاً در مذاکرات کوتاه بیایند اما احتمالاً نتیجه معکوس خواهد داشت و نشان می‌دهد که تیم جدید ایران علاقه‌ای به حل‌وفصل موضوع هسته‌ای ندارد و در سال آینده به سمت یک سیاست قهرآمیزتر حرکت می‌کند.»

5965

منبع: خبرگزاری ایلنا

۱۳:۴۳ ,۰۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به سفر رابرت (راب ) مالی نماینده ویژه کشورش در امور ایران به خاورمیانه اعلام کرد که واشنگتن برای ...

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گزارش داد که واشنگتن از نتیجه سفر رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی ...

ان‌بی‌سی در گزارشی به مذاکرات وین پرداخت و مدعی شد روسیه در هفته‌های اخیر درباره توافق موقت احتمالی با ایران شامل کاهش محدود تحریم‌ها در ...

اگر ژست غرب در شورای حکام آژانس را مصداق ضرب‌الاجل دادن به ایران تلقی کنیم، چه سرانجامی در انتظار رویکرد خاورمیانه‌ای بایدن است که تحقق آن ...

نظر خود را ثبت کنید