وزیر نیرو گفت: برای تابستان سال آینده برنامه داریم که در مجموع ۶ هزار مگاوات به تقویت تولید برق کشور افزوده شود و این ظرفیت یک عدد بی‌سابقه‌ای در صنعت برق کشور محسوب می‌شود.

 

علی‌اکبر محرابیان‌ صبح امروز در حاشیه بازدید از شرکت مپنا و توانمندی‌ متخصصان داخلی در زمینه ساخت قطعات نیروگاهی، با بیان این‌که این 6 هزار مگاوات با استفاده از ظرفیت‌های صنعت برق در داخل کشور تامین می‌شود، اظهار ‌داشت: تا سال آینده 4500 مگاوات نیروگاه حرارتی وارد شبکه تولید شده و 500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و 1000 مگاوات هم افزایش توان تولید یا  آپگرید کردن ایستگاه موجود را خواهیم داشت.

وی افزود: ما در تابستانی که پشت سر گذاشتیم، 15 هزار مگاوات کسری تراز تولید داشتیم یعنی به همین اندازه خاموشی در شبکه و یا محدودیت تولید داشتیم؛ بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، وزارت نیرو برنامه‌ای را در چارچوب ابلاغ دولت پیش گرفت که طی چهار سال آینده شرایط تولید برق را به سرعت بهبود دهیم.

محرابیان ادامه داد: طی سه ماه گذشته، چهار واحد تولید برق با ظرفیت 800 مگاوات وارد مدار شده و طی ماه‌های آینده با برنامه‌های پیش‌بینی شده شاهد به بهره‌برداری رسیدن نیروگاه‌های فراوانی خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که در حال حاضر، آب پشت سدهای کشور محصول سال آبی گذشته است، افزود: در سالی که پشت سر گذاشتیم، 50 درصد کاهش نزولات جوی داشتیم که یک عدد بی‌سابقه بوده و طی 52 سال گذشته، کشور چنین خشکسالی را تجربه نکرده بود. این درحالی است که با توسعه فراوانی در حوزه خانگی، شرب و کشاورزی طی سال‌های اخیر، مصارف آبی کشور به شدت افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی مهمترین اولویت ما تامین آب پایدار برای بخش شرب کشور است که مردم دچار مشکلاتی نشوند، البته خواهشمان هم این است که مردم حتما در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

وزیر نیرو گفت: در حوزه کشاورزی لازم است تا اقدامات جدی در جهت افزایش راندمان تولید کشاورزی داشته باشیم. متاسفانه امروز شاهد هستیم که بسیاری از مزارع کشور به روش غرقابی کشت می‌شود. مصارف ما در حوزه کشاورزی با حفظ تولید و افزایش راندمان باید کاهش یابد و با این میزان آب شاهد رونق بیشتری باشیم.

وی در ادامه گفت: مپنا یک مجموعه عظیم صنعتی است که جزو سرمایه‌های ملی ما بوده و محصول تدبیر، تلاش، تفکر و دانش هزاران هزار ایرانی نخبه کشور است که در طول سال‌های گذشته تمام توان، اراده و علم خود را به کار گرفتند و این مجموعه عظیم را بنا نهادند.

وزیر نیرو ادامه داد: در این مجموعه امروز شاهد تولید بسیاری از محصولات صنعتی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در صنعت انرژی کشور هستیم. خوشبختانه مپنا در طول سال‌های گذشته با وجود فراز و نشیب‌های فراوان در حوزه‌های اقتصادی به رشد خود ادامه داده و امروز محصولاتی را تولید می‌کند که بر مرز دانش است.

وی افزود: خوشبختانه برخی از محصولات این مجموعه گوی رقابت را از بسیاری تولیدکنندگان خارجی ربوده و محصولات باکیفیت و پرتوانی را تولید می‌کند.‌

منبع: خبرگزاری تسنیم

۱۴:۵۲ ,۰۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


اگر روند کنونی مصرف ادامه پیدا کند، تعرفه‌های برق اصلاح نشود و سرمایه‌گذاری لازم صورت نگیرد، خطر ورشکستگی صنعت برق ایران جدی است و خاموشی‌های ...

مرکز پژوهشهای مجلس گزارش داده که وزارت نیرو نتوانست برای کنترل و مدیریت هوشمند انرژی از فناوری کنتورهای هوشمند با استفاده از فناوری اینترنت ...

تا چند روز دیگر یعنی از ابتدای اسفند قبوض برق با تغییراتی مواجه می‌شود و طبق گفته سخنگوی صنعت برق ۲۵ درصد مشترکان با رقم‌های بالا روبرو خواهند ...

سرپرست امور هماهنگی و نظارت بر فوریت‌های برق شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: با راه‌اندازی سامانه نوین ارتباط با مشترکان در این شرکت ...

نظر خود را ثبت کنید