ساداتی نژاد گفت: مسئولیت داریم بر قیمت ۳۱ هزار تومانی مرغ در بازار نظارت کنیم تا این مرغ در تمام مراکز فروش مرغ به وفور یافت شود.

 

به گزارش قرن نو و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بخشی از تفکر و نگاه جهاد سازندگی را در روستاها، بدون مزد و منت در بخش‌های روستایی در جهت محرومیت‌زدایی انجام می‌دهد. هرجا موفق بوده‌ایم با این نگاه بوده و هرجا خللی وارد شده، نبود این تفکر حس شده است و اگر بعد از دوران جنگ تحمیلی، تفکر و نگاه جهادی بخواهد خدمتی انجام دهد در عرصه کشاورزی خواهد بود که بقای کشور به آن وابسته است.

ساداتی نژاد ادامه داد: امروز خط مقدم جنگ اقتصادی؛ تولید، تأمین و خدمت در عرصه غذایی کشور است که این امر، رسالت بزرگی بر دوش همه ما در وزارت جهاد کشاورزی است.

به گفته او، میزان تاب آوری بخش غذا کم است و حوزه بسیار حساسی در تمام دنیا است، این مسئولیت در حال حاضر در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و امکان ندارد بدون نگاه و تفکر جهادی به موفقیت دست پیدا کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در آبان ماه شرایط سختی در تأمین مرغ و تخم‌مرغ که حساسیت خاصی بر روی آن وجود دارد، داشتیم اما اینکه چرا در این کمبود صف‌های زیادی تشکیل نشد به دلیل اهتمام ویژه جهاد کشاورزی به این حوزه از ستاد تا استان‌ها بوده است.

او گفت: در دولت سیزدهم، به دستور رئیس جمهور فرماندهی تمام زنجیره مواد غذایی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد، در سال‌های گذشته بخشی از مسئولیت‌های مواد غذایی در دست وزارت جهاد کشاورزی و بخشی به دست وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما در دولت سیزدهم تمام زنجیره تا بازرسی و نظارت بازار محصولات غذایی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

ساداتی نژاد ادامه داد: حوزه امنیت غذایی موضوع اصلی کشور است بنابراین باید تحت فرماندهی واحد باشد، هر چند تسلط بر بازار زمان بر است اما به آن دست پیدا خواهیم کرد.

او گفت: در گام اول با ایجاد قرارگاه امنیت غذایی هر روز حوزه غذایی را رصد می‌کنیم تا ساماندهی و نظارت بر بازار به درستی انجام شود و این تسلط بر حوزه امنیت غذایی باعث عبور بدون مشکل از کمبود در آبان ماه شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از جمله ما مسئولیت داریم بر قیمت ۳۱ هزار تومانی مرغ در بازار نظارت کنیم و در تمام مراکز فروش مرغ به وفور یافت شود.

او بازاررسانی یکی از وظایف ما است که در این راستا توزیع هوشمند در زمینه مرغ و تخم‌مرغ قیمت را کاهش می‌دهد و واسطه‌ها را حذف می‌کند.

ساداتی نژاد گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی، سازمان تجارت کشاورزی ایران است که باید مزرعه را به سفره متصل کند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای ارزان سازی غذا باید بهره‌وری را افزایش دهیم و راهکار آن کشاورزی قراردادی است که کشاورز قبل از کشت باید خریدار محصول خود را بشناسد و طبق قرارداد تولید انجام دهد، کود، بذر و بیمه در اختیار کشاورز باشد و در انتهای برداشت محصول این بدهی خود را تسویه کند که این اقدام عملکرد را بالا می‌برد و معیشت کشاورز را تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ همچنین با کشاورزی قراردادی ارز کمتر از کشور خواهد خارج خواهد شد.

به گفته او، در این راستا در ۱۷ استان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و سازمان مرکزی تعاون روستایی کار را به صورت پایلوت شروع کرده‌ایم، در سال اول کود و بیمه محصولات بر عهده این دو سازمان است و از سال آینده بذر هم اضافه خواهیم شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای رسیدن زحمات تحقیقات به مزرعه باید حمایت‌های لازم از این سازمان و از کشاورزان انجام شود.

ساداتی نژاد ادامه داد: خرید قراردادی مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور می‌تواند بهره‌وری مرغ افزایش دهد و امیدواریم این اقدام در حوزه افزایش بهره‌وری و ارزان سازی پیش برود.

او در پایان گفت: همه اقدامات ما برای مردم است و این امکان پذیر نیست مگر با نگاه و تفکر جهادی که این نگاه در کشاورزان ما هم وجود دارد، امروز با تقویت این نگاه و تفکر و اضافه کردن نگاه علمی و فناورانه می‌توانیم عمق بیشتری به تفکر جهادی بدهیم.

۱۷:۵۴ ,۰۷ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در واکنش به گرانی غیرقانونی تخم‌مرغ گفت: برای جلوگیری از ایجاد شک و شبهه و اثر روانی منفی ...

سفیده تخم‌مرغ بدون نیاز به مرغ با روش تخمیری در بازار محصولات پروتئینی آمریکا عرضه شد.

برخلاف قیمت مصوبی که توسط دولت برای قیمت مرغ اعلام شد اما باز به دلایل مختلفی از سوی مرغداران، در چند روز گذشته قیمت مرغ با افزایش قیمت نسبت ...

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ستکاوا برای عرضه مستقیم مرغ در کشور ایجاد شده است و تمام خرده‌فروشان می‌توانند نیاز خود را در این سامانه ثبت کنند. ...

نظر خود را ثبت کنید