یک نماینده زن ادوار مجلس خطاب به مخالفان حضور بانوان در عرصه‌های سیاسی گفت: عالم سیاست آنقدر کثیف شده که راهی جز ورود بانوان برای سروسامان بخشیدن به وضعیت موجود باقی نمانده است.

قرن نو ـ گروه سیاسی: ایام انتخابات که فرامی‌رسد حق و حقوق زنان هم برای کاندیداها باارزش و مهم می‌شود، فرقی ندارد انتخابات ریاست‌جمهوری باشد یا مجلس. وقتی پای جذب آراء باشد کاندیداها با دادن وعده‌های رنگارنگ به دنبال رأی زنان می‌روند. باوجوداین، اما جایگاه زنان در بسیاری از عرصه‌ها ازجمله سیاست با آن وعده‌های داده‌شده فاصله زیادی دارد.

سهیلا جلودارزاده که تا پایان مجلس دهم یکی از اعضای اصلی پارلمان بود در خصوص ریشه‌های تبعیض موجود در جامعه ایران، می‌گوید؛ گاهی خرده‌فرهنگ‌ها عاملی می‌شود تا یک زن نتواند براساس لیاقت و شایستگی خود در جامعه به کنشگری بپردازد. 

او تأکید می‌کند؛ وجود نگاه مردسالار در جامعه ایران کار را به جایی رسانده که بخشی از زنان نخبه به فکر مهاجرت باشند و بخش دیگر نیز تمایلی نسبت به مادر شدن در اوضاع فعلی از خود نشان ندهند. 

تبعیض نسبت به بانوان ریشه فرهنگی دارد

سهیلا جلودارزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با قرن نو در خصوص علل کم‌توجهی به زنان سیاستمدار در ایران، اظهار کرد: متأسفانه ریشه تبعیض نسبت به زنان در ایران یک مقوله فرهنگی است که تبعات آن به عالم سیاست نیز کشیده شده است. 

وی با انتقاد از عدم توجه به جایگاه بانوان در عالم سیاست ابراز کرد: بی‌توجهی و تبعیض نسبت به بانوان مسئله‌ای قدیمی است و در طول چهار دهه اخیر نیز بسیار درباره آن صحبت شده، اما هیچ‌گاه این دغدغه از سوی جامعه مردسالار جدی گرفته نشده است. 

زنان بسیار قانونمند عمل می‌کنند و پاکدست هستند

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تجربه نشان داده بانوان ایرانی در هر جایگاه اجتماعی بهترین عملکرد را از خود نشان داده‌اند و اگر درصد ناچیزی نیز از ایشان دچار انحرافات مالی شده‌اند، شاید همان افراد نیز تحت‌ِتأثیر و فشار مردان دست به اعمال خلاف قانون زده باشند. 

جلودارزاده ضمن اشاره به آمارهای رسمی در خصوص تخلفات اداری، عنوان کرد: تمامی آمارهای رسمی منتشرشده تصدیق می‌کند که خانم‌ها در مناسب مختلف حاکمیتی، بسیار پاکدست بوده‌اند. 

زنان مخالف اصلی جریانات فاسد هستند

وی گفت: نکته تأمل‌برانگیز در عدم به‌کارگیری بانوان در عالم سیاست این است که افراد فاسد نگران حضور بانوان در عرصه هستند؛ زیرا آنها برای پیشبرد اهداف خود به کسانی نیاز دارند که فساد اقتصادی را بپذیرند. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با رفتارشناسی برخی سیاسیون مخالف حضور بانوان در عرصه‌های تصمیم‌گیری، ابراز کرد: در چهل سال اخیر بخش زیادی از مردانی که در جایگاه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری قرار داشتند، به دلیل امر شخصی مخالف پیشرفت و حضور زنان در عرصه بوده‌اند و همین تفکر عاملی شده تا بخش زیادی از زنان نخبه نتوانند به جایگاه واقعی خود در جامعه برسند. 

برخی از مردان ایرانی از قدرت گرفتن زنان واهمه دارند

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: گاهی مردان از این مسئله واهمه دارند که ورود بانوان در جایگاه‌های مدیریتی تا جایی پیش برود که آنها در مقامی پایین‌تر از بانوان قرار بگیرند. همین امر نیز باعث می‌شود که گاهی یک مرد از همان خانواده خود مانع پیشرفت همسرش شود و همین روند در مشاغل دولتی و سیاسی نیز دنبال شود. 

ظرفیت نیمی از جامعه مغفول مانده است

وی تصریح کرد: کشورهای توسعه‌یافته از تمام ظرفیت بانوان برای کشور خود استفاده می‌کنند، اما در ایران شاهد هستیم که ظرفیت نیمی از افراد در جامعه به دلایل کاملاً غیرمنطقی مغفول باقی مانده است. 

جلودارزاده اضافه کرد: گاهی تبعیض موجود برای بانوان عاملی می‌شود که یک خانم نخبه کشور را ترک کند. گاهی نیز این تفکر تبعیض‌آمیز افراد را ترغیب می‌کند که از مادر شدن منصرف شوند؛ ‌درحالی‌که موهبت مادر شدن مسئله‌ای است که در ذات یک خانم وجود دارد و یک جامعه از طریق مادران آگاه به رشد و تعالی می‌رسد. 

ظلم به زنان پایدار نخواهد ماند! 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مواجهه با این پرسش که آیا می‌توان امیدوار بود که یک روز در ایران بانوان نیز در جایگاه سیاستمداران تأثیرگذار قرار بگیرند، اظهار کرد: دین اسلام تأکید دارد که ظلم هرگز پایدار نخواهد بود؛ به‌همین‌دلیل مردانی که با ایجاد تبعیض مانع پیشرفت بانوان می‌شوند، قطعاً روزی پاسخگو خواهند شد. کلام الهی نیز همواره بر جایگاه دو جنس تأکید دارد و روا نیست که مردان تمامی امور را فقط برای خود در نظر بگیرند. 

جایگاه فراموش‌شده زنان در جامعه ایرانی

وی بیان کرد: جامعه امروز ایران نیازمند بازتولید اندیشه‌‌ای است که از طریق آن زنان نیز در جایگاهی برابر با مردان در نظر گرفته شوند. قطعاً این برابری نافی تأثیرگذاری دو جنس مرد و زن در جامعه نیست و گاهی برخی از امور براساس اقتضای زمانی باید از طریق بخش بیشتری از مردان یا زنان پیگیری شود. 

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: فرهنگ اصیل ایرانی همواره بر جایگاه زنان تأکید داشته و بررسی تاریخی این موضوع نشان می‌دهد که هرگاه به زنان اعتماد شده، نتایج بسیار خوبی حاصل شده است. 

کنایه معنادار به مردان عالم سیاست

جلودارزاده در پایان با کنایه به برخی از مردان عالم سیاست گفت: اگر برخی آقایان فکر می‌کنند که زنان فقط برای «تمیزکاری» و «نظافت» مناسب هستند، مدتی اجازه بدهند که زنان در سیاست نیز حضور پیدا کرده و عالم کثیف سیاست فعلی را به پاکی بکشانند.

5965

۰۸:۱۰ ,۰۹ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تأکید کرد که زنان حق دارند برای زحماتشان در خانه درخواست دستمزد کنند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: با ابلاغ بخشنامه جدید از سوی وزارت آموزش و پرورش و رفع ابهام از مسأله تحویل کارنامه، تفاوتی بین ...

امروز با پیشرفت علم بیماری سرطان از جمله بیماری‌هایی است که تا حدودی می‌تواند قابل درمان باشد، به شرطی که نشانه‌های این بیماری را جدی بگیرید ...

نماینده سابق مجلس گفت: متاسفانه در ایران هیچ مرجعی که حامی جدی زنان باشد وجود ندارد و صدای زنان شنیده نمی‌شود.

نظر خود را ثبت کنید