بنا بر آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، درحالی اغلب موالید بهار سال گذشته (۹۹)، از مادران ۲۵ تا ۲۹ ساله متولد شده‌ بودند که بیشتر موالید بهار امسال (۱۴۰۰) از مادران سی تا ۳۴ ساله به دنیا آمده‌اند.

مطابق با آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، در بهار سال جاری اغلب موالید یعنی ۶۹ هزار و ۴۷ کودک از مادران و ۸۲ هزار و ۹۷۳ کودک از پدران سی تا ۳۴ ساله متولد شده‌اند.

اگرچه اغلب موالید متولدشده در بهار امسال همانند بهار ۹۹ از پدران سی تا ۳۴ ساله متولد شده‌اند اما این آمار در مورد مادران متفاوت است؛ به‌طوری‌که درحالی اغلب موالید بهار سال قبل یعنی ۷۲ هزار و ۸۵ کودک از مادران ۲۵ تا ۲۹ ساله متولد شده‌اند که بیشتر موالید بهار امسال (۱۴۰۰) یعنی ۶۹ هزار و ۴۷ کودک از مادران سی تا ۳۴ ساله به دنیا آمده‌اند.

در واقع بیشتر موالید بهار امسال به ترتیب از مادران سی تا ۳۴ ساله، ۲۵ تا ۲۹ ساله، بیست تا ۲۴ ساله و ۳۵ تا ۳۹ ساله و از پدران سی تا ۳۴ ساله، ۳۵ تا ۳۹ ساله، ۲۵ تا ۲۹ ساله و چهل تا ۴۴ ساله متولد شده‌اند.

ازسوی‌دیگر، اگر نگاهی به آمارهای چهار سال گذشته ( ۹۶ تا ۹۹) بیندازیم، درحالی از سال ۹۶ تا ۹۸ اغلب موالید از مادران ۲۵ تا ۲۹ ساله متولد شده‌اند که این آمار برای سال ۹۹ با اختلاف حدوداً ۳۷۰۰ کودک نسبت به موالید متولدشده از مادران ۲۵ تا ۲۹ سال  به مادران سی تا ۳۴ ساله معطوف می‌شود.

بااین‌حال، طی چهار سال اخیر یعنی از سال ۹۶ تا ۹۹ همواره بیشتر موالید از پدران سی تا ۳۴ ساله متولد شده‌اند.

 

بیشتر نوزادان بهار امسال از «مادران» ۳۰ تا ۳۴ ساله «متولد» شده‌اند

میانگین سنی پدران و مادران در ولادت‌های ثبت شده در بهار ۱۴۰۰ نیز به ترتیب ۳۴ و ۲۹ سال است که این سن برای نقاط روستایی یک سال کمتر گزارش شده است.

به نظر می‌رسد به دنبال افزایش سن ازدواج به ۲۹ سال، سن بارداری نیز افزایش و به سی تا ۳۴ سال رسیده باشد. دراین‌میان ضرورت پرداخت مشوق‌هایی برای تسهیل ازدواج به‌موقع جوانان و در پی آن فرزندآوری در سن مناسب نیز بیشتر احساس می‌شود. امید می‌رود که با اجرایی شدن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در آن مشوق‌هایی برای تسهیل ازدواج جوانان و فرزندآوری در نظر گرفته شده، سن باروری و ازدواج کاهش یابند.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۸:۱۵ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


۱۲.۳ درصد جمعیت بیش از ۹۰ هزار نفری گناباد را سالمندان تشکیل می‌دهند و این شهرستان دومین شهر سالمند کشور به‌شمار می‌رود؛ این درحالی است که ...

دانشمندان چینی یک رحم مصنوعی ایجاد کرده اند که با کمک یک پرستار جنین روباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی به نظارت بر رشد جنین‌ پرداخته و جریان دی اکسید ...

استارت‌آپی اروپایی به نام زون‌دریم با استفاده از دستگاهی که برپایه هوش مصنوعی و نرم‌افزار یادگیری ماشین ساخته، ترجمه گریه نوزدان را امکان‌پذیر ...

دفتر دادستانی شهر کرِتِی فرانسه گفت زن سی ساله‌ای که جسد یخ‌زده دو نوزاد در خانه‌اش در شهرستان «وال دومارن»، واقع در جنوب شرقی پاریس پیدا ...

نظر خود را ثبت کنید