فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، ضمن تشریح وضعیت کرونا در پایتخت، مهم‌ترین اقدامات برای مبارزه با سویه «اُمیکرون» کرونا را رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواند و گفت: اصولاً ویروس کرونا مرز نمی‌شناسد و به‌سرعت می‌تواند فراگیر شود؛ اما همه ویروس‌ها به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی پاسخ می‌دهند و همچنان زدن ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در اماکن پرتجمع در مقاوم‌ترین سوش‌های ویروس هم مؤثر است.

دکتر علیرضا زالی با اشاره به اینکه خوشبختانه تهران در شرایط مطلوبی به‌سر می‌برد، گفت: از نظر تعداد موارد ابتلای سرپایی و بستری و بخش‌های مراقبت ویژه در شرایط نسبتاً خوبی هستیم و نسبت به هفته‌های گذشته شاخص‌های مربوطه کاهش یافته است. در طول یازده هفته گذشته این هفته و هفته ماقبل، پایین‌ترین میزان مرگ‌ومیر را در پایتخت داشتیم.

وی افزود: خوشبختانه شهرهای ملارد، رباط‌کریم، بهارستان و پیشوا به شرایط آبی رسیدند و در پایتخت شهر قرمز و نارنجی نداریم و عمده شهرهای استان زرد هستند.

او با تأکید بر شکننده بودن شرایط، ‌تصریح کرد: تعداد قلیلی از مردم در تهران هنوز واکسینه نشدند که پوشش جامع این بخش می‌تواند کمک کند که میزان خطر کاسته شود. همه نقاط خلأ و کور در واکسیناسیون، بالقوه خطرناک است و باید به این سمت حرکت کنیم که فراگیری واکسیناسیون را افزایش دهیم.

وی افزود: گستردگی واکسیناسیون علی‌رغم اینکه خطر مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد، سبب اثربخشی بیشتر برنامه‌ها بوده و بر میزان بستری نیز اثر مثبتی داشته و در نهایت سبب ابتر شدن چرخه  ویروس در طبیعت می‌شود. وقتی در یک جامعه بالاتر از هشتاد درصد واکسیناسیون مؤثر داشته باشیم، تدریجاً از نظر همه‌گیری‌شناسی، چرخش ویروس هم که می‌تواند جهش جدید ایجاد کند، متوقف می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد سویه جدید کرونا تحت عنوان «اُمیکرون» بیان کرد: ما باید بتوانیم مراقبت‌های مورد لزوم را اعم از مبادی هوایی و دریایی به صورت کامل انجام دهیم. خوشبختانه با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا دستورالعمل‌های جدی برای این امر به‌خصوص درباره پروازهایی با مبدأ کشورهای آفریقایی در دستورکار قرار گرفته است.

وی گفت: اصولاً ویروس کرونا مرز نمی‌شناسد و به‌سرعت می‌تواند فراگیر شده و توسعه یابد؛ اما خوشبختانه همه ویروس‌ها به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی پاسخ می‌دهند و کماکان زدن ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در اماکن پرتجمع در مقاوم‌ترین سوش‌های ویروس هم مؤثر است.

     

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۸:۳۱ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید