برگزاری نهمین جلسه بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی

نامه محرمانه وزیر ارتباطات و پیشنهاد شش‌بندی رئیس صداوسیما

نهمین جلسه کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی امروز صبح درحالی برگزار شد که مشخص شد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای محرمانه به رضا تقی‌پور، از تهیه طرحی مشابه و ارائه نظرات خود خبر داده و از کمیسیون خواسته بود تا برای ارائه آن مهلت بگیرد.

قرن نو ـ گروه فناوری اطلاعات: همچنین مشخص شد رئیس صداوسیما نامه‌ای شش‌بندی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال کرده که مشخص نشدن جزئیات خدمات پایه کاربردی و اختیارات و حوزه نفوذ کمیسیون‌ها ازجمله موضوعات آن به‌شمار می‌رود؛ اما رئیس کمیسیون مشترک از ارسال چنین نامه‌ای بی‌خبر بود.

در جلسه امروز صبح کمیسیون که با دستور بررسی کلیات طرح با حضور حسین هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور؛ افشین کلاهی، نماینده اتاق بازرگانی ایران؛ امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی و دو نماینده صداوسیما برگزار شد، در نهایت اعضا برای نحوه بررسی کلیات به توافق نرسیدند و رأی‌گیری درباره آن به جلسه بعدی موکول شد.

درهمین‌حال، تعدادی از اعضای کمیسیون به نحوه اداره جلسه و طرح موارد متفرقه گلایه داشتند و عنوان کردند با وجود گذشت نُه جلسه از جلسات کمیسیون هنوز نوبت به بررسی طرح نرسیده و موارد متفرقه بیش از موضوعات طرح به بحث و بررسی گذاشته شد.

رضا تقی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در ابتدای این جلسه گفت: در آخرین جلسه برای بررسی کلیات طرح از اعضا خواستیم برای موافقت و مخالفت با طرح ثبت‌نام کنند اما کسی برای مخالفت با طرح ثبت‌نام نکرد.

او افزود: در تشکیل کمیته‌ها بحث‌های ریزتر و تخصصی‌تر را باید در کمیته‌ها انجام بدهیم و قرار شد سه کمیته کسب‌وکارهای دیجیتال، فرهنگی، رسانه و زیرساخت تشکیل شود که پیشنهاد تشکیل کمیته امنیت سایبری و امور حقوقی نیز مطرح شد.

او در پاسخ به سؤالی درباره نامه وزیر ارتباطات که از او خواسته شده بود با توجه به تشکیل تازه دولت و ارائه مهلتی برای تهیه پیشنهادات این وزارتخانه توضیح داد: وزیر ارتباطات نامه‌ای را با مهر محرمانه ارسال کردند. مهر محرمانه برای این است که نامه به رسانه‌ها داده نشود. در این نامه اشاره کرده بودند با توجه به نظراتی که از سمت وزارت ارتباطات وجود دارد، فرصتی برای طرح آنها فراهم شود.

براساس برآوردهای اولیه صورت‌گرفته، به نظر می‌رسد طرح پیشنهادی وزارت ارتباطات سی درصد با طرح مجلس فرق دارد. نمایندگان معتقد بودند با توجه به اینکه دولت قائل به ارائه لایحه جدید نیست، باید همین طرح در کمیته‌ها بررسی شده و قوام یابد.

لطف‌اله سیاهکلی، سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با اشاره به اینکه ای کاش دولت جرئت می‌کرد و لایحه می‌داد، گفت: دولت جرئت کند و لایحه بدهد. با پیشنهاد خود امروز کلی از وقت ما را هم گرفته است. اگر هم پیشنهادی داده آن را لحاظ خواهیم کرد.

حسین هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در این جلسه گفت: تا امروز هیچ نامه‌ای مبنی‌بر اینکه کمیسیون از ما بخواهد اظهارنظر تخصصی کند، نداشتیم. نامه بیست صفحه‌ای را در مورد مفاد این طرح ارائه داده بودیم. یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های ما فضای مجازی است و می‌توانیم بازوی تخصصی شما باشیم.

او با اشاره به اینکه دوستان در وزارت ارتباطات در لفافه صحبت می‌کنند، افزود: ما در این صنعت پیشرو نیستیم و دنباله‌رو جهان هستیم. به ما این فضا داده شود که کار تخصصی کنیم و بتوانیم برای شما تصمیم‌ساز باشیم.

تقی‌پور همچنین خطاب به تمامی کسانی که درباره این طرح صاحب‌نظر و موافق و مخالف آن هستند،‌ گفت: اینکه فقط بگویید موافق یا مخالف هستید، درست نیست. کسی با قانون‌مند کردن فضای مجازی مخالف نیست. کسانی که اعلام‌نظر می‌کنند مانند صنف و سندیکا باید به صورت مکتوب و ماده به ماده نظر خود را ارائه بدهند تا در کمیسیون مطرح شود.

امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی نیز در این جلسه گفت: به عنوان نماینده مرکز ملی فضای مجازی در پشت صحنه این طرح حضور زیادی داشتیم و بحث‌های کارشناسی زیادی بوده است اما درباره نسخه‌ای که گفته شد، اطلاعات مهمی وجود دارد.

او افزود: یک بحث مهم نظرات دولت است که اعضا هم تمایل دارند بحث وزیر در مورد ویرایش متن مورد توجه واقع شود و دوم، نگرانی جامعه و کسب‌وکارها است که پیشنهاد مرکز ملی فضای مجازی این است که حتماً متن و ویرایش جدید وزارت ارتباطات مورد توجه قرار بگیرد؛ ضمن اینکه هر دو طرح هشتاد درصد اشتراک معنایی دارند.

در این جلسه روی نحوه بررسی کلیات طرح سه پیشنهاد کلی مطرح شد که یا طرح براساس ماده ۱۴۲ به مدت ده روز به مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی تخصصی و دریافت نظرات کارشناسان ارائه شود و برای تصویب نهایی به کمیسیون برگردد یا با حضور نمایندگان مرکز پژوهش‌های مجلس و دعوت از کارشناسان و ذی‌نفعان طرح در کمیته‌های تخصصی مفاد طرح بررسی شود یا کلیات طرح در کمیسیون و با اعمال نظرات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی و به رأی گذاشته شود که در نهایت نهمین جلسه کمیسیون بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بدون رأی‌گیری نهایی درباره نحوه بررسی کلیات طرح و بدون مشخص شدن اعضای کمیته‌های فرعی به پایان رسید.

5965

۱۱:۰۸ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


اعضای هیئت رئیسه کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی تعیین و رضا تقی‌پور رئیس کمیسیون شد.

چهارمین جلسه کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی عصر روز گذشته برگزار شد و بدون ...

طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی به مدت ده روز برای بررسی و تطبیق طرح براساس پیشنهادهای وزارت ارتباطات ...

رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به ارجاع طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های داخلی به مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: قانون‌گذاری ...

به دنبال درخواست مرکز پژوهش‌های مجلس برای تخصیص زمان بیشتر به این مرکز به منظور کار کارشناسی با دقت‌تر روی طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات ...

نظر خود را ثبت کنید