بایدن از نفتالی بنت تعهد گرفت که رفتار نتانیاهو را تکرار نکند و اختلافات در مورد پرونده هسته‌ای ایران را در اتاق‌های بسته مطرح کند، اما به نظر می‌رسد بنت تحت‌ِتأثیر فشار‌های جناح راست‌گرای اسرائیل و انتقاد شدید معارضان اسرائیلی که مواضع وی را با مواضع «شجاعانه» نتانیاهو در خصوص توافق هسته‌ای ایران مقایسه می‌کنند، نتوانست به تعهد خود پایبند بماند.

روز دوشنبه مذاکرات بین ایران و قدرت‌های بزرگ در مورد پرونده هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود. اسرائیل همچنان معتقد است که ایران در حال برنامه‌ریزی برای گسترش ظرفیت‌های نظامی خود است تا با هسته‌ای شدن، تهدیدی برای صهیونیست‌ها باشد.

سیاست‌های اسرائیلی در مورد پرونده هسته‌ای ایران از نظر شکل و اسلوب متفاوت است، اما هدف تمام آنها، جلوگیری از ورود ایران به باشگاه کشور‌های هسته‌ای است؛ برای مثال، نتانیاهو در قانع کردن ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای موفق بود، اما نتوانست وی را در مورد حمله نظامی به ایران راضی کند. در ادامه، بایدن با برکناری نتانیاهو از قدرت که نتیجه رفتار‌های او در مخالفت با سیاست‌های ایالات متحده در مورد پرونده هسته‌ای ایران بود، احساس رضایت کرد.

مواضع در داخل حکومت اسرائیل و بین دو سطح سیاسی و نظامی در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران متفاوت است؛ هرچند که شبه‌اجماعی در مورد ناتوانی اسرائیل برای مقابله نظامی با ایران به‌تنهایی وجود دارد و صهیونیست‌ها می‌دانند ورود به مقابله نظامی با ایران، آنها را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.

سطح نظامی و امنیتی اسرائیل، تمایل و توانی برای تحمل تبعات جنگ با ایران ندارد و سعی می‌کند با استفاده از ابزار‌های امنیتی و اطلاعاتی، در برنامه‌های هسته‌ای ایران کارشکنی کنند.

دشمن صهیونیستی از جهت تاکتیکی تا حدی موفق شد برنامه‌های هسته‌ای ایران را دچار مشکل کند، اما از نظر راهبردی و استراتژیک، در تکمیل روند خود و مقابله با چالش‌ها شکست خورد. در ادامه، صدا‌هایی در اسرائیل شنیده شد که دولت را به خاطر سوق دادن ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، سرزنش کردند؛ زیرا معتقدند این خروج منجربه فراهم شدن فرصت خوبی برای پیشرفت هسته‌ای ایران و رسیدن آن به غنی‌سازی شصت‌درصدی شد.

دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل عملیاتی را انجام دادند که در جریان آن، برنامه‌های هسته‌ای ایران به شکل مرحله‌ای و موقت تعطیل شد، اما در از بین بردن کلی برنامه‌های ایران، موفق نبودند. سطح نظامی اسرائیل تلاش کرد شکست خود را در متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای ایران و ناتوانی از نابودی نظامی آن به شکلی توجیه کند؛ ازاین‌رو، بنی گانتس، وزیر جنگ اسرائیل در گفت‌وگو با فارین پالیسی اظهار داشت اسرائیل می‌تواند با توافق هسته‌ای جدید با ایران، سازگار شود.

وی تصریح کرد: «احتمالاً در آینده در مورد بازگشت به توافق هسته‌ای امضاشده بین ایالات متحده و ایران، رضایت می‌دهیم؛ اما همزمان، مسئولان صهیونیستی به آمریکا فشار وارد می‌کنند تا در صورت شکست مذاکرات با تهران، برای قدرت‌نمایی جدی، آماده باشند».

به‌این‌صورت، گانتس توپ را در هر دو زمینه نظامی و دیپلماتیک، در زمین آمریکا انداخت و تلاش می‌کند دو هدف را محقق کند: اول، بیان وضع ارتش اسرائیل و دوم، جلب اعتماد دولت آمریکا با هدف تأکید بر شایستگی‌اش برای عهده‌داری رهبری اسرائیل در آینده.

دولت فعلی اسرائیل، یک دولت ایستا و ساکن محسوب می‌شود که توان اتخاذ تصمیمات سرنوشت‌ساز و قاطع را ندارد و از ایجاد اختلافات داخلی اجتناب می‌کند تا زمان بقای خود را بیشتر کند. همین مسئله است که امکان استفاده دولت اسرائیل از گزینه‌های نظامی در مورد ایران را محدود می‌کند. با وجود صحبت‌هایی که از مخالفت اسرائیل با بازگشت به توافق هسته‌ای می‌شود، بنت و دولتش از وارد آوردن انتقاد‌هایی به دولت بایدن فراتر نمی‌روند و سعی می‌کنند رفتار نتانیاهو را تکرار نکنند.

5965

منبع: انتخاب

۱۱:۵۲ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نماینده کنگره آمریکا از رویکرد اسرائیل در قبال ایران انتقاد کرد.

در شرایطی که چشم‌انداز احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» نامشخص است، پادشاهی‌های عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال برقراری کانال‌های دیپلماتیکشان ...

در حالی که به نظر می رسد توافق هسته ای با ایران به نقطه پایان خود نزدیک می شود، رقبای منطقه ای ایران نظیر: مصر، امارات متحده عربی، اسرائیل و ...

جنگنده‌های اف ۳۵ رژیم اسرائیل طی دو ماه گذشته چندین بار وارد حریم هوایی ایران شدند!

نظر خود را ثبت کنید