جزئیاتی از دلایل ردّ صلاحیت علی لاریجانی در انتخابات 1400 از زبان منصور حقیقت‌پور

حق با علی لاریجانی است یا شورای نگهبان؟ | سکوت سؤال‌برانگیز بزرگان اصول‌گرا

یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی معتقد است: روزی فراخواهد رسید که حتی مخالفان علی لاریجانی نیز از دستاوردهای وی تمجید کنند.

قرن نو ـ گروه سیاسی: لاریجانی قصد عقب‌نشینی از موضعش برای علنی شدن دلایل ردّ صلاحیتش را ندارد، او در جدیدترین اقدام نامه‌ای سی‌صفحه‌ای به مقامات عالی نظام نوشته و به استدلال‌های شورای نگهبان پاسخ داده است.

منصور حقیقت‌پور از چهره‌های نزدیک به لاریجانی ضمن بیان برخی دلایل ردّ صلاحیت رئیس مجلس سابق در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 می‌گوید: «شورای نگهبان به جای اینکه براساس منطق موجود عمل کند، با الصاق یک مهر محرمانه اجازه انتشار دلایل عدم احراز صلاحیت را حتی به کاندیدای شاکی نمی‌دهد.»

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ضمن انتقاد از شورای نگهبان تأکید می‌کند؛ اگر شورای نگهبان دلایل عدم احراز صلاحیت لاریجانی را رسانه‌ای کرده بود، افکارِعمومی به حقانیت رئیس سابق مجلس شورای اسلامی پی می‌برد.

شورای نگهبان اجازه انتشار دلایل ردّ صلاحیت لاریجانی را نمی‌دهد

منصور حقیقت‌پور، مشاور رئیس مجلس دهم در گفت‌وگو با قرن نو، در خصوص تلاش علی لاریجانی برای علنی شدن علل عدم احراز صلاحیت خود در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ از سوی شورای نگهبان، گفت: تلاش آقای لاریجانی ستودنی است؛ زیرا ایشان داوطلبانه اعلام کرده‌اند که موارد مطرح‌شده در بررسی صلاحیت‌ها را به صورت کاملاً علنی در اختیار افکارِعمومی قرار دهند، اما شورای نگهبان به جای اینکه براساس منطق موجود عمل کند، با الصاق یک مهر محرمانه اجازه انتشار دلایل عدم احراز صلاحیت را حتی به کاندیدای شاکی نمی‌دهد.

رفتار دوگانه شورای نگهبان تنها شامل علی لاریجانی نمی‌شود

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت سایر کاندیداهای ریاست‌جمهوری عنوان داشت: بسیاری از کسانی که نتوانسته‌اند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند نیز وضعیتی مشابه با آقای لاریجانی دارند.

حقیقت‌پور با انتقاد از شورای نگهبان، تأکید کرد: مشخص نیست شورای نگهبان به چه دلیل علی‌رغم رضایت آقای لاریجانی برای انتشار دلایل عدم احراز صلاحیت، بر روی نامه ایشان مهر محرمانه زده است.

دختر آقای لاریجانی با اذن همسر از ایران خارج شده است

مشاور رئیس پارلمان دهم با اشاره ضمنی به چند ایرادی که شورای نگهبان از پرونده آقای لاریجانی گرفته است، گفت: موضوع دختر آقای لاریجانی که بسیار در رسانه‌ها مطرح شده بود از این قرار است که فرزند آقای لاریجانی پیش از سال ۸۸ و با اذن همسر از کشور خارج شده بود.

شورای نگهبان انتظار دارد حکم شرعی اذن همسر تغییر کند؟

وی اضافه کرد: در آن زمان قانونی در خصوص زندگی خانواده مسئولان در خارج از کشور به تصویب نرسیده بود؛ ضمن اینکه انگار شورای نگهبان انتظار دارد حکم شرعی اذن همسر برای خروج از کشور در خصوص برخی از مسئولان عالی‌رتبه نظام تغییر کند.

ایرادات عجیب شورای نگهبان به علی لاریجانی

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی درباره یکی دیگر از ایرادات شورای نگهبان به پرونده بررسی صلاحیت آقای لاریجانی گفت: به آقای لاریجانی گفته شده که چرا از افرادی که صلاحیت ورود ایشان به پارلمان رد شده بود، حمایت کرده است.

حقیقت‌پور ادامه داد: وقتی یک نماینده حاضر در مجلس ردّ صلاحیت می‌شود اگر سخن و گلایه خود را به رئیس پارلمان نگوید، پس چه کسی باید از او حمایت کند. اگر رئیس مجلس نیز توجهی به وضعیت او نکند، پس باید انتظار داشت رسانه‌های بیگانه اعتراض او را پیگیری و دنبال کنند.

دلایل ردّ صلاحیت فاش شود، مردم حق را به لاریجانی می‌دهند

مشاور رئیس پارلمان دهم تصریح کرد: اگر دلایلی که ذکر شد در افکارِعمومی نیز به صورت رسمی نشر داده شود، مردم متوجه خواهند شد که حق با علی لاریجانی است.

یک جریان خاص در حال نفوذ به ارکان حاکمیتی است

وی در مواجهه با این پرسش که چرا عده‌ای تلاش می‌کنند اینگونه القا کنند که عمر سیاسی علی لاریجانی به پایان رسیده، بیان داشت: یک جریان در کشور در تلاش است تا میدان را برای خود خالی نگه دارد. اگر کمی با دقت به ورودی وزارتخانه‌ها توجه کنیم متوجه می‌شویم که دوستان و آشنایان یک جریان خاص در بسیاری از بخش‌ها نفوذ پیدا کرده‌اند که قطعاً تبعات آن در آینده مشخص خواهد شد.

لاریجانی نجیبانه کارهای محول‌شده از سوی رهبری را رسیدگی می‌کند

این نماینده ادوار مجلس در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص احتمال تشکیل یک جریان سیاسی از سوی علی لاریجانی نیز ابراز داشت: بنده اطلاعی در خصوص آینده سیاسی آقای لاریجانی ندارم؛ اما آنچه واضح است آقای لاریجانی نجیبانه به کارهای محوله از سوی رهبر انقلاب رسیدگی می‌کنند و حضور فعالی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی دارند.

علت سکوت برخی از اصول‌گرایان در قبال لاریجانی

حقیقت‌پور در پایان با انتقاد از برخی اصول‌گرایان گفت: متأسفانه برخی از بزرگان جریان اصول‌گرا با سکوت در خصوص ظلمی که به آقای لاریجانی شد، تلاش می‌کنند جایگاه فعلی در جریان سیاسی متبوع خود را حفظ کنند؛ اما نباید فراموش کنیم که حق همواره بر باطل پیروز می‌شود و حتی روزی می‌رسد که بخشی از مخالفان آقای لاریجانی از ایشان به عنوان دستاورد نظام جمهوری اسلامی یاد کنند.

برخی حیات سیاسی خود را در نبودن لاریجانی می‌دانند

این چهره سیاسی در خصوص آغاز ادامه حملات تندروها به علی لاریجانی اظهار داشت: جوهر وجودی برخی از سیاسیون در ایران تنها در مخالفت با علی لاریجانی شکل گرفته است؛ به این معنا که آنها حیات سیاسی خود را تنها در نبودِ آقای لاریجانی در عرصه می‌دانند.

وی اضافه کرد: جریان مخالف با علی لاریجانی به‌خوبی می‌داند که اگر وی در عرصه سیاسی کشور حضور داشته باشد، قطعاً قاعده بازی سیاستمداران تندرو را به هم خواهد زد. 

5965

۱۵:۰۰ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


چند ماه از سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخاب سیدابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور گذشته است؛ برهمین‌اساس مروری به سرنوشت رقبای ...

درخواست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400 از شورای نگهبان برای اعلام دلایل رد صلاحیت‌شان در حالی ادامه دارد که شورای نگهبان همچنان زیر بار ...

شورای نگهبان در یک سال اخیر با حواشی زیادی همراه بوده است، از تصمیمات جنجالی در ردّ صلاحیت چهره‌های شاخص تا استعفای آملی لاریجانی در انتقاد ...

عملکرد ابراهیم رئیسی در یک سال گذشته این تفکر را میان اهالی سیاست ایجاد کرده که او احتمالاً تنها رئیس‌جمهور تک‌دوره‌ای ایران شود. در این ...

نظر خود را ثبت کنید