معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی کشور از برگزاری نشست های تخصصی با هدف تدوین پیش‌نویس سند هوش مصنوعی کشور در این مرکز و ارایه آن به شورای عالی فضای مجازی برای تصویب و ابلاغ خبر داد.

به گزارش قرن نو از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، امیر خوراکیان، معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی با اعلام این خبر گفت: مرکز ملی فضای مجازی در راستای رسالت و ماموریت خود همواره در حال رصد فناوری های روز دنیا بوده و پس از مراحل مطالعاتی و جلسات کارشناسی با فرهیختگان ، نهادها و سازمان های مربوطه ، فعالان بخش خصوصی و همه ذی ربطان نسبت به تدوین اسناد مورد نظر و تبیین نحوه مواجهه هوشمندانه ارکان کشور در آن حوزه اقدام می کند.

وی افزود: برهمین اساس طی سال های اخیر مطالعات مبسوطی در خصوص موضوع هوش مصنوعی در این مرکز صورت گرفته است ، اما تاکیدات اخیر مقام معظم رهبری موجب شد روند انجام این مطالعات تسریع شود و همچنین برگزاری سلسله نشست های تخصصی در این رابطه در دستور کار قرار گرفته تا با بهره مندی از همه دیدگاهها ونظرات در بخش های مختلف زمینه تدوین سیاست ها و خط مشی کلی کشور در این رابطه فراهم شود.

خوراکیان با اشاره به اینکه در این نشست ها هوش مصنوعی در شش موضوع مورد بررسی قرار می گیرد تصریح کرد : در سلسله نشست هایی که پیش بینی شده است مطالعه اسناد راهبردی هوش مصنوعی و اسناد مرتبط با 11 کشور، اسناد بالادستی داخلی مرتبط با هوش مصنوعی، اسناد الزامات فناوری های دیجیتال مختلف داخلی مشابه، رویکرد آینده پژوهی و روندها و پیشران های آینده، توجه به سیاست هاو انتظارات ملی و توجه به نیازهای بخش ملی همچون تحول آموزش و پرورش، سلامت و کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

وی با بیان این که سند هوش مصنوعی کشور برای بررسی و تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارایه خواهد شد، گفت: در محتوای این سند، ابعاد و آثار توسعه هوش مصنوعی در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی و کارکردهای آن و همچنین نحوه بهره مندی از ظرفیت هوش مصنوعی در عرصه های مختلف و حتی تغییر و تحولات احتمالی در ساختار و وظایف دستگاه ها مورد توجه قرار خواهد گرفت تا در برنامه ریزی های ملی و فعالیت سایر حوزه ها و کسب و کارها راهگشا و موثر واقع شود و بخش های مربوطه ضمن آشنایی با تحولات جهانی در این حوزه بتوانند حداکثر بهره برداری از ظرفیت های آن را در برنامه ریزی ها و فعالیت ها در نظر داشته باشند.
وی تاکید کرد: این سند اصول سیاست های کشور در این حوزه را تبیین کرده تا براساس آن، برنامه اقدام در بخش های مختلف کشور اعم از حاکمیتی و خصوصی صورت پذیرد و در عین حال در صورت لزوم نیازهای قانونی احتمالی از طریق مجلس شورای اسلامی مرتفع شود.

۱۳:۲۵ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از استفاده از ظرفیت‌های هوش مصنوعی برای کاهش آثار فریب و دروغ، وقوع جرم و افزایش آگاهی کاربران در فضای مجازی ...

کمپانی آلمانی بوش اعلام کرد از زمان تأسیس بخش هوش مصنوعی (AI) و اضافه کردن آن به خط تولید خود در سال ۲۰۱۷، توانسته حدود ده میلیون ابزار برقی متصل، ...

محققان برنامه‌ جدیدی طراحی کرده‌اند که به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا تصاویری را به سادگی و تنها با توصیف، خلق کنند. این نرم‌افزار پیشرفته ...

محققان دانشگاه بوفالو از ایربادهای بلوتوثی و یک سیستم هوش مصنوعی یادگیری عمیق برای تشخیص سه مشکل گوش استفاده کردند.

نظر خود را ثبت کنید