مذاکرات مقدماتی دیپلماتیک در آستانه برگزاری گفت‌وگوها برای لغو تحریم‌ها علیه ایران در وین، پایتخت اتریش آغاز شد.

انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اروپا که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام را برعهده دارد در توئیتی نوشت: برای دور هفتم مذاکرات درباره بازگرداندن برجام به مسیر اصلی به وین بازگشتم.  

وی با بیان اینکه کار مقدماتی فشرده در حال انجام است افزود، دیروز با رؤسای هیئت‌های چین و روسیه و علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران ملاقات کردم. امروز صبح همچنین با همکاران اروپایی و آمریکایی پیش از کمیسیون مشترک در بعدازظهر دیدار خواهم کرد.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام پس از پنج ماه وقفه امروز (دوشنبه) در هتل کوبورگ با حضور دیپلمات‌های ارشد گروه ۱+۴، ایران و نماینده اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام ازجمله تحریم‌های اعمال‌شده در چارچوب کارزار فشار حداکثری را شرط لازم برای موفقیت مذاکرات اعلام کرده است. وی در گفت‌وگویی با تأکید بر مواضع ایران برای ادامه مذاکرات وین، هشدار داد که گفت‌وگوها درصورتی‌که تمام تحریم‌ها لغو نشود؛ با شکست روبه‌رو خواهد شد.

به گفته این دیپلمات کشورمان، هر گونه پیشرفت در مسیر مذاکرات باید با لغو همه تحریم‌های آمریکا همراه باشد و تضمینی مبنی‌بر اینکه دولت آینده در واشنگتن یک بار دیگر مانند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا از توافق خارج نشود، وجود ندارد.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۳:۱۹ ,۰۸ آذر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که به اعتقاد واشنگتن، گفت‌وگوهای اضافی در بروکسل پیش از آغاز مجدد مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین برای بازگشت ...

یک مقام آمریکایی گفت وگوی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با رهبران سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان درباره ایران را "راهبردی" خواند و گفت که طرفین ...

وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره مذاکرات وین و ضرورت دستیابی به نتیجه موفق در این روند، گفت‌وگو کردند.

سید صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل بین‌الملل، می‌گوید: روسیه از دشمنی فعلی ایران با آمریکا استقبال می‌کند و نمی‌خواهد تنش بین این دو کشور در ...

نظر خود را ثبت کنید